Според НАП :
Скрит текст :
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 96-00-475 от 19.07.2012 г. - ОТНОСНО: Данъчно третиране на изплатен депозит при сключен договор за наем
Публикувано на 13.11.2012
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
ОТНОСНО: Данъчно третиране на изплатен депозит при сключен договор за наем
В отговор на направеното от вас запитване с писмо вх. № .... от 19.07.2012 г. при Дирекция „ОУИ” – Пловдив, ви уведомяваме за следното:
Според изложената фактическа обстановка дружеството има сключен договор за наем с местно физическо лице. Срокът на договора е една година с възможност за удължаване по взаимно споразумение, сключено един месец преди изтичане срока на договора. Пишете, че при изплащане на наема удържате данък в размер на 10 на сто след приспадане на разходите по норматив 10 на сто.
Задавате въпросите:
1. При договорен дължим от наемателя депозит следва ли да се удържа данък при изплащането му и да се издава сметка за изплатени суми и служебна бележка?
2. Този депозит явява ли се доход на физическото лице и подлежи ли на деклариране с годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в годината на получаването му?
Взаимоотношенията между наемодатели – собственици на недвижим имот, и наематели – платци на наем за този имот, са гражданскоправни и по отношение на права, задължения и основания за възникване са извън компетенциите на органите при Националната агенция за приходите.
По отношение на данъчното третиране на доходите от наем същите са квалифицирани като отделен източник на доход съгласно чл. 10, ал. 1, т. 4 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ) и формират облагаем доход в изпълнение на чл. 31 от с.з.
Практиката показва, че на основание на сключен договор за наем наемателят е задължен да заплати депозит в размер на един или два месечни наема на наемодателя. Тези предварителни плащания под формата на депозит при сключен договор за наем имат гаранционна и обезщетителна функция, тъй като гарантират доброто изпълнение на договорните отношения и подлежат на връщане и/или гарантират покриване на разходи, направени във връзка с ползване на имуществото под наем и неплатени от наемателя при изтичане на срока на договора.
В тази връзка в данъчноправен аспект депозитът към момента на плащането му на наемодателя не представлява доход за лицето, получател на наема, и не подлежи на облагане с данък и за него платецът не изготвя сметка за изплатена сума и служебна бележка. В изпълнение на чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ наемодателят, получател на депозита, следва да издаде документ за сумата – квитанция, съдържаща реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.
При изтичане на срока на договора, в случай че не се налага с изплатения депозит да се покрият направени разходи от наемателя и същия остава като плащане на част или цяла наемна вноска, сумата по депозита ще се трансформира в облагаем доход и ще подлежи на облагане с данък на датата на извършеното прихващане или на датата на задължението за плащане на поредната наемна вноска, съгласно договора за наем и на основание чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ.
Съгласно разпоредбата чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 от с.з. се умножи по данъчната ставка 10 на сто.
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
Директор на Дирекция „ОУИ” – Пловдив: (п)
(не се чете)