Определяне на процент ТЗПБ при две икономически дейности

07.02.2017, 12:32 8676 10

07.02.2017, 12:32
Публикации: 175 / 0
Здравейте,става въпрос за фирма с две икономически дейности-търговия и пакетиране на стока. Повечето заети по трудов договор са в пакетажа и оттам е определен МОД за работниците във фирмата (код 82,92).За статистиката кода обаче кода е 46,38 (търговия).Оттам се основните приходи.Досега съм слагала код 0,5%, а явно е трябвало да бъде 0,7%. Мога ли от тази година да сложа процент 0,7% вноска ТЗПБ и МОД при код 82? Направо се паникьосах. Не знаех,че се определят по различен начин :( .
#1 | 07.02.2017, 12:59
Публикации: 5497 / 371
За целите на осигуряването /вкл.ТЗПБ/ КИД-а е според заетия брой персонал
#2 | 07.02.2017, 14:50
Публикации: 175 / 0
Да,аз също смятах че е така ,но ми попадна писмо от НАП- № 2-1494 от 09.10.2012 г. - ОТНОСНО: Определяне на основната икономическа дейност за целите на минималните „осигурителни прагове” и вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” (ТЗПБ), където се казва, че ТЗПБ невинаги съвпада с основната икономическа дейност, определена за целите на МОД.
#3 | 07.02.2017, 14:52
Публикации: 11947 / 2181
За целите на осигуряването /вкл.ТЗПБ/ КИД-а е според заетия брой персонал

  :good:
#4 | 07.02.2017, 15:01
Публикации: 175 / 0
Много благодаря за отговорите.Значи за моя радост се оказва,че не съм в грешка!
#5 | 07.02.2017, 15:03
Публикации: 11947 / 2181
Да,аз също смятах че е така ,но ми попадна писмо от НАП- № 2-1494 от 09.10.2012 г. - ОТНОСНО: Определяне на основната икономическа дейност за целите на минималните „осигурителни прагове” и вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” (ТЗПБ), където се казва, че ТЗПБ невинаги съвпада с основната икономическа дейност, определена за целите на МОД.


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
№ 2-1494 от 09.10.2012 г. - ОТНОСНО: Определяне на основната икономическа дейност за целите на минималните „осигурителни прагове” и вноската за фонд “Трудова злополука и професионална болест” (ТЗПБ)

Скрит текст :


от въпросното писмо :
Скрит текст :
С това писмо определянето на ТЗПБ се поставя в зависимост от основната дейност на предприятието за статистически цели. Интересно ми е , ако това е правилният подход как се справя ТРЗ софтуера с този момент - би трябвало ТЗПБ да си въвеждаме ръчно, защото няма как да се знае коя дейност носи най-голям приход.Или пък да си представим работещи на бензиностанция да имат нисък процент ТЗПБ , защото фирмата е реализирала по-голям оборот от една еднократна сделка от друга дейност. Има нещо недомислено в това обяснение ми се струва.
#6 | 07.02.2017, 16:14
Публикации: 175 / 0
Звънях на горещия телефон на НАП, но операторката само си знаеше ТЗПБ според основната икономическа дейност,НО коя дейност???За целите на МОД или статистиката...........н е и беше много ясно май, че са различни.Звънях на НОИ,но ми казаха за осигуровките да се обръщам към НАП.Та имам само това писмо....две години съм подавала декларации с процента за целите на МОД. Сега се чудя какво да правя. Ако го сменя ръчно остава въпроса дали няма да ми сложи и праговете според ТЗПБ и изобщо как ще мине декл.1? А не мога да намеря друг официален документ как се смята вноската за ТЗПБ, при повече от една икономическа дейност.
#7 | 07.02.2017, 16:54
Публикации: 314 / 38
Пуснете официално запитване към НАП.
На семинар /НАП/ ни казаха да не забравим, че за МОД се гледа броя на заетите в коя дейност са повече, а за ТЗПБ - според приходите/печалбата
#8 | 07.02.2017, 19:52
Публикации: 11947 / 2181
Пуснете официално запитване към НАП.
На семинар /НАП/ ни казаха да не забравим, че за МОД се гледа броя на заетите в коя дейност са повече, а за ТЗПБ - според приходите/печалбата

Ами те вече са дали мнение с това писмо - явно това ще отговорят. Интересно на какво се позовават ? Какъв нормативен документ е в основата на това тълкувание ? Май "нормативният" документ е самото то...И каква е логиката на тази работа / защо ли да търсим логика / . Да не кажем, че в доста случаи ТЗПБ , съобразено с МОД е по-голямо от това, съобразено с основната дейност за целите на НСИ и фискът не губи . Абе защо да е просто като може да е по-сложно. :smile1:
#9 | 07.02.2017, 21:44
Публикации: 314 / 38
Ще си пази отговора и ще има черно на бяло при евентуално разминаване с посоченото писмо. При мен например, ако гледам печалбата така като е подавана по отчети и миналата година и статистика са ни изкарали на едро съм на 0.7, а за персонала съм на 0.5.
А за логика не мога да коментирам. Нещо като първите 3 дни за работодател без 6 м. осиг.стаж и за какви цели преизчисляваме нощния труд. Всеки тълкува както му скимне, няма категоричност и това не са единични случаи. Няма как да спориш с тези институции :no:  и да излезеш прав
#10 | 08.02.2017, 10:48
Публикации: 175 / 0
Благодаря на всички за мненията.Явно съм била в грешка.Смятам да сменя процента от тази година.За миналите две години засега нищо няма да правя.Дано да нямам проблем с ТРЗ програмата ми :blush:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група