Съкращение по чл. 328 от КТ

11.03.2017, 09:26 39150 27
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.03.2017, 09:26
Публикации: 37 / 0
Здравейте, съкращението по чл. 328 ал. 1, т. 3 - при намаляване обема на работа, дава ли право на служителя обезщетение за безработица, в размера в който му се полага, съгласно осигуровки и стаж? Тъй като е записано, че трудовият договор се прекратява с предизвестие, как трябва да се оформи заповедта ако не се иска от служителя да го работи това предизвестие? Предварително благодаря.
#1 | 11.03.2017, 09:36
Публикации: 7220 / 1079
Да, това прекратяване на ТД дава право на обезщетение за безработица според стажа и дохода. Освен ако през последните три години е получавал такова обезщетение. Пише го в чл. 54б от КСО.
По тази точка предизвестието се подава от работодателя на основание чл. 328, ал. 1, т.3 във връзка с чл. 326. Срокът на предизвестието започва да тече от деня след връчването. Ако работникът не иска да отработи предизвестието - заплаща на работодателя обезщетение в размер на трудовото възнаграждение за неотработените дни. Сумата се плаща преди напускането или се подписва декларация, че е съгласен да бъде удържана от неплатено възнаграждение за вече положен труд.
Заповедта е на основание чл. 328, ал.1, т.3  поради намаляване обема на работа.

Имайте предвид, че при прекратяване на ТД по чл. 328/1/3 дължите на работника обезщетение за оставане без работа до 1 месец. Върху това обезщетение се дължат осигуровки. В 80% от случаите от НОИ връщат работника да си потърси обезщетението и шансът да не го платите /и да не внесете осигуровките!/ е минимален

ПП Като четях въпросът Ви, реших, че питате от името на работодателя. За това Ви отговорих по този начин. След като разгледах предишните Ви въпроси, не съм убедена дали не питате за себе си и дали само проигравате различни варианти за напускане. Както и да е. Дано отговорът ми е бил полезен.
#2 | 11.03.2017, 15:54
Публикации: 37 / 0
Благодаря Ви за отговора!
#3 | 12.03.2017, 10:59
Публикации: 37 / 0
Здравейте, Искам да благодаря за отговора, така зададох въпрос, тъй като наистина съм изправена пред проблем. Н-к ОТКК съм, имам заповед за дисциплинарно производство и Искане за обяснение. Входирала съм моите обяснения, в които не съм съгласна с отправеното ми обвинение - преразход на материал и несъответствие на технологични параметри на изделие, произведено в един от цеховете. Не съм получила писмен сигнал от контрольора в цеха, той директно е писал докладна записка до изпълнителния директор. Съгласно длъжностната ми характеристика не виждам нарушения, тъй като под мое ръководство са контрольорите на цехове, физико-химична и микробиологична лаборатория. В случая има и други обстоятелства - назначена съм на длъжността от 1,5 години от предходния директор. През юни 2016 г. се смени ръководството и в момента старите кадри се освобождават или се принуждават да се съгласят на напускане по взаимно съгласие. Тъй като не съм съгласна с така обявените нарушения, просто търся алтернатива - като искам да кажа, че съм и с онкологично заболяване 95% ТЕЛК. Правилно сте усетили - въпросът е - ако не се съгласи на освобождаване по чл. 328 с предизвестие от страна на работодателя, какво би било най-изгодно за мен. Предварително Ви благодаря!
#4 | 12.03.2017, 11:15
Публикации: 7220 / 1079
Щом сте с ТЕЛК много трудно ще принудите работодателя да Ви освободи  по чл. 328/1/3. Първо - защото е свързано с последващи обезщетения, второ -  трябва да поиска разрешение от ИТ.
Фактът, че е започнало дисциплинарно производство, ме навежда на мисълта, че не Вие определяте правилата. Вие не сте съгласна с обвиненията, но работодателят има право  "да събере и оцени посочените доказателства". За съжаление спорът най често се решава в съда.
Колкото до другите начини на прекратяване на ТД с цел по-висока борса - всичките са със съгласието и съдействието на работодателя, каквото при Вас явно няма.
Ето и вариантите:  Най-лесното е преминаване на друга длъжност със срок на изпитване и прекратяване по чл. 71. Другото е преминаване на срочен ТД за определена работа и прекратяване със завършването на работата. Вариантът по чл. 331 с обезщетение от 4 заплати, не си заслужава да коментирам.
#5 | 12.03.2017, 11:34
Публикации: 37 / 0
Сърдечно благодаря за точния отговор!
#6 | 14.03.2017, 09:05
Публикации: 37 / 0
Здравейте, Ето как завършиха всички мои питания на практика - Заповед на основание чл. 328 ал. 2 от КТ и във връзка с чл. 326 ал. 2 от КТ. При това положение мисля, че имам право на борса, в какъв срок трябва да се регистрирам на борсата? Тъй като съм с онкологично заболяване и се нуждая от лечение в болнично заведение, по време на обезщетение за безработица ползват ли се болнични? Предварително благодаря!
#7 | 14.03.2017, 09:30
Публикации: 7220 / 1079
Хммм, тази алинея е много специфична. Налични ли са условия за прилагането ѝ? Дано знаете какво правите.
По другите въпроси:
Срокът за регистрация в Агенцията по заетостта е 7 работни дни от прекратяване на договора. Срокът за регистрация в НОИ е 3 месеца от прекратяване на ТД. Справка КСО, чл. 54а, 54б
По време на "платената борса" няма осигуровки за общо заболяване и майчинство, така че нямате право на обезщенетие при болничен. Ще Ви бъде платен болничен само до 30 дни след прекратяване на ТД. Справка КСО, чл. 42
#8 | 14.03.2017, 09:41
Публикации: 37 / 0
Благодаря Ви за поясненията! Хубав ден!
#9 | 02.04.2018, 13:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте ,

имам следният казус, фирмата в която работя предстои да бъде закрита и ми предлагат 4 заплати обезщетение, но как това да се оформи по чл. 328, така че да мога да се запиша на борсата?
#10 | 02.04.2018, 14:10
Публикации: 1297 / 174
Хмммм, това верно много интересен казус...  :wink1:
Както казваше баба ми: то не може хем тва в онва, хем душата в рая.
Обезщетението в размер на 4 заплати е по чл. 331 от КТ. и пак отивате на борса, ама за по-кратко време и с по-ниско обезщетение.
По чл. 328 (1) за част от текстовете, ако не отработвате предизвестието ще получите 2 обезщетения: за неспазено предизвестие и за времето, в което сте без работа, но не повече от 1 м., което прави грубо казано 2 заплати и след това ще престоявате на борсата в зависимост от стажа си и ще ви плащат в зависимост от сумата, върху която са внасяни осигуровки, пак най-общо казано, да не се разпростирам, коментирано е много пъти във форума.
А 4-те заплати, ако искат да си ви ги дадат под някаква форма, награда за добра работа, например...  :smile1:
Успех!
#11 | 02.04.2018, 14:42
Публикации: 1190 / 226
Е няма как да уйдурдисате и двата члена, казус за себе си не откривам. Грабвайте четирите заплати и после право при някой приятел с фирма, да отработите няколко дни по договор със срок на изпитване, а после - на борсата...
#12 | 10.05.2018, 10:12
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

служителят дължи ли данък върху обезщетението по чл. 331?
#13 | 10.05.2018, 10:19
Публикации: 6107 / 544
Чл.24, ал.2 от ЗДДФЛ
#14 | 06.10.2018, 12:24
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

искам да попитам дали едномесечното обезщетението по чл. 328 ал.1 т. 3 е задължително и ако да, то приспада ли се от общия срок на полагаемото обезщетение. Пример: Работикът има право на 12 месеца обезщетение от борсата, след изплащане на 1 месец обезщетение му се полагат 11 месеца и започва да тече след един месец.

Благодаря Ви много!
#15 | 06.10.2018, 15:47
Публикации: 7220 / 1079
Обезщетението си е 12 месеца  и започва  след единия месец от работодателя. Независимо дали е платено.
Обикновено от НОИ пращат човека да си потърси обезщетението от работодателя.  Работникът може да си поиска парите до 3 години след прекратяване на ТД.
#16 | 06.10.2018, 21:06
Публикации: 3 / 0
Благодаря,

тоест независимо дали е изплатено обезщетението от работодателя, оставам 1 месец без обезщетение от борсата и чак след това започва изплащането на пълните 12 месеца? Защото на мен счетоводителката ми каза, че това едномесечно обезщетение е за сметка на единия месец от борсата и ще ми останат 11.   :blink:
#17 | 06.10.2018, 21:55
Публикации: 1297 / 174
Помолете любезно счетоводителката да си попрочете още веднъж, ама внимааааателно КТ и КСО...  :wink1:
#18 | 06.10.2018, 23:34
Публикации: 3 / 0
Помолете любезно счетоводителката да си попрочете още веднъж, ама внимааааателно КТ и КСО...  :wink1:
Благодаря Ви!  :good:
#19 | 07.10.2018, 08:19
Публикации: 45 / 4
Вече на втора фирма за няколко месеца от НОИ правят  обстойни проверки поради този член. Проверката ако е само документиална -  добре. Посещение на място , обяснения от останалите работници - кога, как , колко, какво работят и т.н. и  за съкратения работник. Обяснения от управители, счетоводители, проверки на другите работници точно какво работят, отговоря ли работата на длъжностната, доказване намален обем на работата  и т.н.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове