Товарителница

20.09.2013, 11:13 5577 2

20.09.2013, 11:13
Публикации: 1 / 0
Здравейте имам един въпрос.Товарителницата за обществен автомобилен превоз в страната дали задължава вписания като изпращач да заплати този превоз.Възможно ли е трета страна, която не е посочена в тази товарителница да плати разходите, в случай, че поръчката за превоз идва от тях, а изпращачът е само пункт за натоварване на стоката.Незнам дали обясних правилно, но ще съм благодарна за отговора
#1 | 21.09.2013, 08:05
Публикации: 6403 / 1130
Не. Не задължава изпращача да заплати превоза. Товарителницата е договор за превоз на товари, но в него не се уточнява за чия сметка е заплащането.

Чл. 49. С договор за автомобилен превоз на товари превозвачът се задължава срещу заплащане да превози с превозно средство до определено местоназначение товар, който изпращачът му предава.

Чл. 53. (1) Товарителницата трябва да съдържа най-малко следните данни:
1. мястото и датата на съставянето;
2. името и адреса на изпращача;
3. името и адреса на превозвача;
4. мястото и датата на приемане на товара за превоз и мястото на доставянето му;
5. името и адреса на получателя;
6. наименованието на вида на товара и вида на опаковката, а за опасните товари - тяхното общоприето наименование;
7. брутното тегло или изразеното по друг начин количество на товара;
8. броя на колетите (пакетите), особената им маркировка и номерата им;
9. превозната цена, допълнителните разходи, митническите сборове и други разноски, които възникват от момента на сключването на договора до доставянето на товара;
10. необходимите инструкции за митническите формалности и други подобни;
11. при необходимост - данни относно забрана за претоварване, разноски, които поема изпращачът, обявената стойност на товара, инструкциите на изпращача до превозвача относно застраховката на товара, срока за превоза и опис на документите, връчени на превозвача.
(2) Страните могат да вписват в товарителницата и други данни.
#2 | 22.05.2017, 21:51
Публикации: 1 / 0
Може ли да попитам и аз в тази връзка чрез следния казус.
Ние сме фирма превозвач. Получаваме заявка от фирма "Х" да натоварим стока от фирма "У" и да превозим товара до базата на фирма "Х". Фирма "Х" ще заплати превоза, но по теглото, което е установено на кантара в тяхната база, а не в базата на предприятие "У". В графа Изпращач записвам Фирма "У", а в Получател "Х", въпреки че поръчителя/ изпращача е Фирма"Х".
Въпроса ми е ако шофьора не попълни теглото на товара и бъде спрян на пътя от контролните органи ще има ли проблем? Той ще разполага с кантарна бележка от изпращача, но плащането ще е по установеното тегло при получаването на стоката и не ми се иска да се драска върху товарителницата, като постоянно се поправя. Ще попитате защо има разлика в теглото? При положение, че се товарят стоки около 27-28 тона винаги играят едни 100-200 кг. зависи от състоянието и калибрацията на кантарите.  Пък и този, който плаща той поръчва музиката и иска да плати това което реално е доставено
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група