Напускане чл.327 ал.1 т.1

24.05.2017, 09:47 4634 4

24.05.2017, 09:47
Публикации: 3 / 0
Здравейте, казуса е следният:
Работя като продавач-консултант от повече от 5г. и 6 месеца в търговска верига. Поради влошаване на условията на труд си намерих работа, която отговаря на моите нужди.
От 2003г. съм с ТЕЛК с основно заболяване и съпътстващите го заболявания, искам да напусна по чл.327 ал.1 т.1 за който съм наясно какво гласи.
ТЕЛК-а ми е 73% като в него е описано с право на работа при определени условия. Тези условия доста се промениха към по-лошо в търговското дружество, станаха непреодолими и достатъчно лошо влияят на моето здраве. От 6 месеца насам, имам влошаване на здравословното състояние което доведе и до корекции в дозите на приемащите от мен лекарства.
Относно това дали работодателя може да ми предложи друга длъжност с по-лек или облекчен режим на работа, не съм сигурен какво може да ми предложи, а и нямам това желание поради това, че ще злоупотреби със сигурност.
Въпроса ми е:
Мога ли да изискам това, да ме освободи по този член от КТ  в случая ?
Благодаря Ви
#1 | 24.05.2017, 15:45
Публикации: 4407 / 737
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
1. не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи;

Явно предписанието го имате. Колкото до условията на работа и влошаването им - вероятно трябва да бъдат обективирани, удостоверени по някакъв начин, но не знам как. Сигурно ще е трудно, ако на книга е едно, а в действителност друго.

Всъщност, пробвахте ли с взаимно съгласие? А с предизвестие (през което, ако разрешат, може да ползвате отпуск - платен или неплатен, и да почнете на другото място на втори договор)?
#2 | 24.05.2017, 20:34
Публикации: 3 / 0
Все още изпълнявам задълженията си, до колкото е възможно разбира се.
Обективирани ?!,  именно, кой ще постави тази оценка, че и удостоверение за нарушаване на условията, странен прозорец ........... бих казал
Все още не съм пробвал по взеймно, а и това ще е план Б.
Не съм наясно с неплатения отпуск. Бих поискал един такъв за срок от 6 мес., но ще имам и трудов договор в другото предприятие.
Това възможно ли е ?
#3 | 24.05.2017, 23:04
Публикации: 4407 / 737
По време на платен или неплатен отпуск можете да почнете работа на втори трудов договор на пълно работно време. Като приключи сегашния ви договор в сегашната фирма, например след изтичане на предизвестието, втория ТД в другата фирма ще се преобразува в основен и ще си останете само там.
#4 | 28.05.2017, 22:36
Публикации: 3 / 0
Благодаря ти
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група