Майчинство и срочен трудов договор

05.09.2021, 09:33 11473 24
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 05.09.2021, 09:33
Публикации: 6 / 1
Хубаво аз в момента съм в майчесво първа година другият месец правим годинка 16 октомври мога ли да се осигорявам и да имам втора година майчесво и как става
#21 | 05.09.2021, 11:09
Публикации: 7638 / 1148
мога ли да се осигорявам и да имам втора година майчесво  - може
как става - има няколко варианта. След изтичането на 410-те дни:
1. Ви назначават на трудов договор, отработвате поне един работен ден и подавате заявление за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години
или
2. регистрирате си фирма /ЕТ, ЕООД.../, свободна професия, като занаятчия или земеделски производител, декларирате започване на дейност и на самоосигуряване. Поне един ден след като вече сте в осигуряване, подавате документи в НОИ за да Ви плащат по 380 лв. За целта ще Ви е нужна консултация със счетоводител  и евентуално негова помощ за месечните декларации
#22 | 05.09.2021, 15:49
Публикации: 10261 / 1767
 майчесво

Моля Ви - научете как правилно се пише и произнася тази прекрасна  по своето съдържание дума.

Майчинство.



#23 | 27.09.2021, 21:52
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
имам питане, в момента замествам колежка в майчинство, оказва се, че и аз съм бременна. Тя ще се върне евентуално след моето раждане. Мисълта ми е могат ли предсрочно да ме освебодят, като разберат? 90% от брутната си заплата ли би следвало да получавам като майчинство? От прочетеното до тук разбирам, че имам право само на 1 година обезщетение за майчинство, а за втората трябва да бъда назначена някъде фиктивно за 1 ден и да ме освободят, за да взимам обезщетение. Да спомена, че имам над 8 години трудов и съответно осигурителен стаж
#24 | 27.09.2021, 22:14
Публикации: 7638 / 1148
Мисълта ми е могат ли предсрочно да ме освебодят, като разберат?
Може и да могат - ако сте в срок на изпитване, ако титулярът се върне (лесен вариант)
Може да могат, но трудно - с предизвестие по чл.328, но с предварително разрешение на Инспекцията на труда. Като се има предвид, че предизвестието е 3 месеца, но не по-късно от връщането на титуляра, че се дължи обезщетение и т.н., не мисля, че работодателят ще го направи.
Може и да Ви накарат да напуснете по "взаимно съгласие " като умишлено Ви създадат непоносими условия на труд.
Всичко е възможно . Не Ви го пожелавам, но добре е да знаете, че нямате 100% защита от уволнение.

На останалото имате отговори тук:
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=29186.msg170459;topicseen#new

Най-добрият вариант е работодателят да се съгласи да Ви преназначи на постоянен ТД.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група