Майчинство и срочен трудов договор

05.09.2021, 09:33 22633 34

#20 | 05.09.2021, 09:33
Публикации: 8 / 1
Хубаво аз в момента съм в майчесво първа година другият месец правим годинка 16 октомври мога ли да се осигорявам и да имам втора година майчесво и как става
#21 | 05.09.2021, 11:09
Публикации: 9299 / 1558
мога ли да се осигорявам и да имам втора година майчесво  - може
как става - има няколко варианта. След изтичането на 410-те дни:
1. Ви назначават на трудов договор, отработвате поне един работен ден и подавате заявление за ползване на отпуск за гледане на дете до 2 години
или
2. регистрирате си фирма /ЕТ, ЕООД.../, свободна професия, като занаятчия или земеделски производител, декларирате започване на дейност и на самоосигуряване. Поне един ден след като вече сте в осигуряване, подавате документи в НОИ за да Ви плащат по 380 лв. За целта ще Ви е нужна консултация със счетоводител  и евентуално негова помощ за месечните декларации
#22 | 05.09.2021, 15:49
Публикации: 11934 / 2174
 майчесво

Моля Ви - научете как правилно се пише и произнася тази прекрасна  по своето съдържание дума.

Майчинство.



#23 | 27.09.2021, 21:52
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
имам питане, в момента замествам колежка в майчинство, оказва се, че и аз съм бременна. Тя ще се върне евентуално след моето раждане. Мисълта ми е могат ли предсрочно да ме освебодят, като разберат? 90% от брутната си заплата ли би следвало да получавам като майчинство? От прочетеното до тук разбирам, че имам право само на 1 година обезщетение за майчинство, а за втората трябва да бъда назначена някъде фиктивно за 1 ден и да ме освободят, за да взимам обезщетение. Да спомена, че имам над 8 години трудов и съответно осигурителен стаж
#24 | 27.09.2021, 22:14
Публикации: 9299 / 1558
Мисълта ми е могат ли предсрочно да ме освебодят, като разберат?
Може и да могат - ако сте в срок на изпитване, ако титулярът се върне (лесен вариант)
Може да могат, но трудно - с предизвестие по чл.328, но с предварително разрешение на Инспекцията на труда. Като се има предвид, че предизвестието е 3 месеца, но не по-късно от връщането на титуляра, че се дължи обезщетение и т.н., не мисля, че работодателят ще го направи.
Може и да Ви накарат да напуснете по "взаимно съгласие " като умишлено Ви създадат непоносими условия на труд.
Всичко е възможно . Не Ви го пожелавам, но добре е да знаете, че нямате 100% защита от уволнение.

На останалото имате отговори тук:
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=29186.msg170459;topicseen#new

Най-добрият вариант е работодателят да се съгласи да Ви преназначи на постоянен ТД.

#25 | 26.10.2021, 14:40
Публикации: 8 / 1
на 16 април ми приключи срочният трудов договор,
от 06.06 е подадена деклерацията за 410 те дни

Нещо не разбрах
Какво да питате? Едва ли ще Ви кажат нещо по-различно.

Вижте тук.
https://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13
Обърните внимание на последното изречевие на т.5.
#26 | 26.10.2021, 14:44
Публикации: 8 / 1
Здравейте мога ли да заитам тай като договаря ми е срочен и сам вече сакратрна 31 декември 2020г мога ли да ползвам втора година майчесво 16 октомври направихме годинка
#27 | 26.10.2021, 14:49
Публикации: 9299 / 1558
Здравейте мога ли да заитам тай като договаря ми е срочен и сам вече сакратрна 31 декември 2020г мога ли да ползвам втора година майчесво 16 октомври направихме годинка
Ще ползвате, ако работите по трудов договор или се самоосигурявате за ОЗМ. Ако сте безработна - няма как да стане.

И наблегнете малко на правописа. Колкото и умен да се прави телефонът Ви.
#28 | 05.01.2022, 17:40
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Сключен е срочен трудов договор, който изтича на 01.11.2021 г. Работничката излиза в болнични за бременност и раждане преди тази дата. Работодателят желае да не прекрати договора преди края на майчинството й. Към днешна дата обаче не е подадено уведомление по чл. 62 нито за допълнително споразумение за промяна на срока на договора или за промяна на основанието, нито пък за другия вариант прекратяване и веднага нов договор - безсрочен. В системата на НАП договора все още си е срочен. Как според Вас е най-добре да постъпим в тази ситуация?
Благодаря предварително!
#29 | 06.01.2022, 10:02
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Сключен е срочен трудов договор, който изтича на 01.11.2021 г. Работничката излиза в болнични за бременност и раждане преди тази дата. Работодателят желае да не прекрати договора преди края на майчинството й. Към днешна дата обаче не е подадено уведомление по чл. 62 нито за допълнително споразумение за промяна на срока на договора или за промяна на основанието, нито пък за другия вариант прекратяване и веднага нов договор - безсрочен. В системата на НАП договора все още си е срочен. Как според Вас е най-добре да постъпим в тази ситуация?

Пропуснали сте срока. Трябвало е или дс или прекратяване. Ще имате проблеми с НОИ
Благодаря предварително!
#30 | 06.01.2022, 11:19
Публикации: 4368 / 719
И аз мисля, че теоретично договор вече няма. Но ми се струва, че ако сега пуснете едно ДС за увеличение на срока или за безсрочен в системата на НАП ще мине. Друг е въпросът дали при подробно вглеждане от страна на НОИ няма да възникне проблем - предполагам да.
#31 | 06.01.2022, 12:07
Публикации: 2116 / 147
И аз мисля, че теоретично договор вече няма. Но ми се струва, че ако сега пуснете едно ДС за увеличение на срока или за безсрочен в системата на НАП ще мине. Друг е въпросът дали при подробно вглеждане от страна на НОИ няма да възникне проблем - предполагам да.

НОИ задължително ще го гледат. В системата е трябвало да се посочи срочно ТПО и крайна дата. От там им "светва" и няма спасение, без ДС. Единственият вариант е наистина ДС и подаването му сега, с риск да се плати солена глоба. Предупредете работодателя.
Кой е пропуснал да прекрати трудовия договор на тази майка?
#32 | 06.02.2022, 15:57
Публикации: 1 / 0
Здравейте ако сключа трудов договор за 6 месеца по чл. 67 Ал. 1 във връзка чл. 70 ал. 1 и през тези 6 месеца забременея и след това не ми удължат договора, имам ли право да взимам майчинство, като като цяло имам 10 год. Трудов стаж преди това.
#33 | 06.02.2022, 16:07
Публикации: 36 / 3
Здравейте ако сключа трудов договор за 6 месеца по чл. 67 Ал. 1 във връзка чл. 70 ал. 1 и през тези 6 месеца забременея и след това не ми удължат договора, имам ли право да взимам майчинство, като като цяло имам 10 год. Трудов стаж преди това.
Договора по чл. 67, ал-1, т.1 е безсрочен. Това "във връзка с чл. 70, ал.1" не прави договора срочен, а само дава възможност на работодателя да прекрати договора между втория и 185-ия /приблизително/ работен ден без да Ви дължи предизвестие, обяснение или обезщетение. И може да го направи независимо дали сте болна, здрава, бременна или с дете до 3 години.
Ако в деня преди запобване на 45-дневния болничен сте на работа - ще си получавате майчинството до 410-ия ден. Ако договорът е прекратен преди 45-дневния болничен - няма да имате право на обезщетение за бременност и раждане.
Напомням, че 6-те месеца изпитателен срок включват само действително отработеното време и не включват отпуски, болнични и други. Отсъствията "удължават" срока на изпитване.
 
#34 | 07.02.2022, 12:35
Публикации: 2116 / 147
Договора по чл. 67, ал-1, т.1 е безсрочен. Това "във връзка с чл. 70, ал.1" не прави договора срочен, а само дава възможност на работодателя да прекрати договора между втория и 185-ия /приблизително/ работен ден без да Ви дължи предизвестие, обяснение или обезщетение. И може да го направи независимо дали сте болна, здрава, бременна или с дете до 3 години.
Ако в деня преди запобване на 45-дневния болничен сте на работа - ще си получавате майчинството до 410-ия ден. Ако договорът е прекратен преди 45-дневния болничен - няма да имате право на обезщетение за бременност и раждане.
Напомням, че 6-те месеца изпитателен срок включват само действително отработеното време и не включват отпуски, болнични и други. Отсъствията "удължават" срока на изпитване.

За по-сигурно препоръчвам два договора, като поне по втория няма уговорен срок за изпитване
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група