Бременност и нощен труд

27.01.2012, 10:55 7016 5

27.01.2012, 10:55
Публикации: 74 / 1
Здравейте петъчно:) момичета и момчета :)
Бихте ли ми помогнали със съвет. Сестра ми работи в банка и в момента е бременна в 5-тия месец. Прекият и ръководител които изготвя графика за работа е наясно със състоянието й. Принципно е редовна смяна но при отсъстие на колега влиза и в нощни смени. Сега са й наблъскали доста нощни  :swoon:
Какво може да направи за да не и назначават нощни смени. Благодаря предварително!
#1 | 27.01.2012, 11:09
Публикации: 24 / 1
чл.140, ал.4, т.2 от КТ ... ако е в позиция да се заяжда  :exclaim:
#2 | 27.01.2012, 11:12
Публикации: 1202 / 120
Съществува забрана ..но явно докато пиша са ме изпреварили - става дума точно за цитирания от trz_to текст.. :thumbup:

П.П.: Ако е "Охранител" и преди назначаването са и изискали писмени декларации за съгласие с режима на работа, то мисля, че чл. 307 и 309 от КТ, заедно с официално лекарско  заключение биха решили проблема т.к. декларациите стават нищожни при наличието на законов текст.  :thumbup:
#3 | 27.01.2012, 11:17
Публикации: 74 / 1
Благодаря за информацията. Знам за забраната (но не можах да се сетя по кои член е затова не я цитирах). Какво значи ако е позиция да се заяжда? Към кого трябда се обърне (аз я посъветвах към ЧР, но не знам какава е процедурата)
#4 | 27.01.2012, 11:43
Публикации: 1202 / 120
По принцип трудовите взаимоотношения са между работодател и работник като две страни по договора. Да си вземе една етапна епикриза от проследяващия бременността лекар и с копие от нея да си пусне официално заявление до работодателя, пък той да си я резолира до когото ще...така всичко ще е официално и няма нужда от "заяждане" - това си е право на работника и задължение на работодателя. Е, вярно, че ще разбута кефа на прекия ръководител и на колегите, но това не е основание за поемане на здравен риск. :thumbup:
#5 | 27.01.2012, 12:27
Публикации: 74 / 1
Premier благодаря много за изчерпателния отговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група