Граждански договор

07.08.2017, 13:13 10000 16

07.08.2017, 13:13
Публикации: 266 / 5
Граждански договор с лице, което извършва услугата с неговия личен автомобил, има клауза в договора разходите за гориво да бъдат за сметка на възложителя, те са признати разходи по ЗКПО?
#1 | 07.08.2017, 19:13
Публикации: 6406 / 1132
Доколкото се включват в цената на външната услуга, извършвана от изпълнителя, са данъчно признати.
#2 | 07.08.2017, 21:02
Публикации: 266 / 5
Цената на услугата за месеца е 100 лв.+изпълнителя взима фактурите за гориво на името на фирмата, защото така е записано в договора, няма как в тези 100 лв, да си покрива разходите за гориво, това ме притесняваше дали са признати разходи на фирмата?
#3 | 07.08.2017, 21:35
Публикации: 12057 / 2213
http://qwerty1/4651-razhodi-za-gorivo-pri-komandirovane-na-lice-po-grajdanski-dogovor/

http://blog.apis.bg/2012/09/nap-otnosno-dana-chnoto-tretirane-na-komandirova-chni-razhodi/

от линка :
" Разходите за пътни, дневни и квартирни пари, свързани с услугите, извършвани от лица по извънтрудови правоотношения, могат съобразно договореното да бъдат:

за сметка на възложителя, т. е. да представляват счетоводен разход за командироващото предприятие и съответно доход за командированото лице или

– за сметка на изпълнителя по договора."



#4 | 07.08.2017, 22:26
Публикации: 563 / 9
Благодаря ви, само, че лицето не се командирова, услугата се извършва в София, разнася списания с колата си.
#5 | 07.08.2017, 22:40
Публикации: 563 / 9
С колежката ми, разисквахме този въпрос и не е обяснила точно, в такъв случай данъчно признати ли са тези разходи с тази клауза в договора?
#6 | 08.08.2017, 07:25
Публикации: 12057 / 2213
Благодаря ви, само, че лицето не се командирова, услугата се извършва в София, разнася списания с колата си.

В този случай отговорът е същият - разход за фирмата, доход за лицето.  :smile1:
#7 | 08.08.2017, 08:54
Публикации: 266 / 5
Доход за лицето, какъв документ трябва да му издадем, като до сега са издавани сметка за изплатени суми за изплатените 100, а за горивото той е донасял фактури на името на фирмата и парите са му давани с рко.
Горивото се изписва с пътен лист на база разхода на колата и изминатите км. за извършената услуга.
#8 | 08.08.2017, 09:56
Публикации: 12057 / 2213
Според мене тези пътни следва да бъдат включени в СИС - те не намират място в чл.13 , където са изброени необлагаемите доходи на физическите лица. В случая не става дума за командировъчни, които фигурират в чл.13 ЗДДФЛ.

В тази връзка обърнете внимание на текста от разяснението на НАП в по-горния линк :
Скрит текст :
Така мисля. :smile1:

#9 | 08.08.2017, 10:57
Публикации: 4431 / 744
Моето, може и неправилно, мнение е, че при ГД в сумата на ГД трябва да са включени всички разходи, които ще се направят при изпълнението му. Изпълнителят трябва да си е направил сметка какви разходи ще направи и какво заплащане да иска. Е, сумата се утежнява с данък и осигуравки, ама... А да се командирова изпълнител по ГД за мен е нонсенс (след като командироването е регулирано в КТ и е обезщетение по КТ).
#10 | 08.08.2017, 14:47
Публикации: 266 / 5
Благодарим ви. Досега е правено така, но трябва да убедим управителя, че вместо да палща 100 лв., да плаща 300 по гражданския и в тази сума да си има и за разходите за гориво, вместо да ни донасят фактури за гориво. При проверка НАП, каква санкция могат да наложат?
#11 | 08.08.2017, 17:07
Публикации: 12057 / 2213
За санкция не се сещам , но биха могли да не признаят разхода на горивото. на практика осчетоводявате фактури за гориво на автомобил, който не е нито ваша собственост , нито е нает. Отделно лицето декларира по-малък доход и плаща /евентуално / по-малък данък. В тази насока може да са последствията, ако въобще някой забележи това. :smile1:
#12 | 08.08.2017, 19:58
Публикации: 266 / 5
Хубава вечер, благодаря за съдействието!
#13 | 09.08.2017, 21:43
Публикации: 6 / 1
За пореден път намирам полезна информация тук.
#14 | 16.08.2017, 23:26
Публикации: 563 / 9
Извинявам се, че отварям темата отново, но управителя на фирмата не желае да промени сумата по гражданския, но е съгласен да се сключи договр за наем за автомобила на въпросното лице, по този начин би се решил въпроса за разходите за гориво да се признават за данъчен разход?
#15 | 17.08.2017, 10:23
Публикации: 4431 / 744
Горивото - гориво, ама управителя усети ли се, че трябва и наем да плаща?
И все пак ми е мътна тази врътка - сключваш договор за наем с Иван, за да му наемеш колата, която той да кара, и за което да му платиш и бензина...
#16 | 17.08.2017, 10:32
Публикации: 563 / 9
Оплетено стана, но според вас с наема, ще се решили въпроса с това гориво.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група