http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1239:epifin201101&catid=39:epifin&Itemid=52Авансово облагане на доходите от наем, след промените в ЗДДФЛ за 2011 г.
ВЪПРОС: Отчитайки последните промени в ЗДДФЛ, задължени ли са земеделските кооперации да удържат авансов данък през 2011 г. при изплащане на доходи от рента и аренда на земеделска земя?
ОТГОВОР: Съгласно промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), обнародвани в ДВ, бр. 94 от 30.11.2010 г., доходите от рента, аренда, или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя, в случаите когато те са изплатени в полза на местни физически лица (или на лица - местни на страни от Европейския съюз или Европейското икономическо пространство), са необлагаеми доходи по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 24 ЗДДФЛ. Затова върху тези доходи не се дължи нито авансов, нито годишен данък и земеделската кооперация не следва да удържа авансов данък върху тях. Следва да се обърне внимание на текста на нововъведената разпоредба на чл. 44, ал. 4 ЗДДФЛ, която регламентира авансово облагане от страна на предприятието платец единствено при облагаем доход по смисъла на чл. 31 ЗДДФЛ. Затова доходите от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя се изплащат в брутен размер.
Ще допълним, че според нас в този случай земеделската кооперация не следва да документира изплатения доход от рента и аренда със Сметка за изплатени суми и служебна бележка, доколкото, според нас, издаването на този документ се свързва с процедурите на авансово облагане, прилагани по реда на чл. 44 ЗДДФЛ, които в случая нямат място (чл. 45, ал. 4 ЗДДФЛ)1. Доколкото земеделската кооперация не следва да издава Сметка за изплатени суми и служебна бележка за изплатения доход - ангажимент за издаване на документ за получената сума има физическото лице - възмездно предоставило за ползване земеделската земя. То следва да издаде първичен документ по смисъла на чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч), например квитанция, разписка или друг подобен документ, съдържащ изискуемите реквизити, упоменати в чл. 7, ал. 1 ЗСч2 (чл. 9, ал. 23, във връзка с чл. 9, ал. 3 ЗДДФЛ)4. При неиздаване на такъв документ от страна на наемодателя, според нас, спрямо него има опасност да се приложи нововъведената разпоредба на чл. 80б ЗДДФЛ5, предвиждаща глоба в размер от 100 до 500 лв., като глобата се налага поотделно за всеки неиздаден документ.
Доходите от наем или аренда на земеделска земя не се декларират, съответно не се и удържат някакви суми при изплащане на наема или арендата(изключвам даването на жито като плащане). При попълването на справката по чл.73 сте декларирали изплащане на съответната сума на лицето.
Аз лично карам моите наемодатели да се разпишат и върху РКО, че са получили плащане. Вие правите това с разписката за наем.
Според мен не е необходимо друго документално аргументиране на изразходваните от Вас средства.
Ако решите да се съобразите с публикацията на Труд и право, можете да накарате човека да Ви издаде една разписка, че е получил лично парите.