Обезщетение за безработица

21.11.2017, 12:24 3030 5

21.11.2017, 12:24
Публикации: 77 / 2
Здравейте, имам ЕООД на което съм управител, осигурявах се като СОЛ и полагах личен труд в дружеството. Преди няколко месеца ПРЕКЪСНАХ дейност и започнах работа, като съм назначен на временен трудов договор. След като изтече договора имам ли право на обезщетение за безработица? 
Имам нужните девет месеца на ТД през последните 15 месеца.
Това, че имам ЕООД пречка ли е за получаване на обезщетение за безработица?
Предварително Ви благодаря за помоща!
#1 | 21.11.2017, 12:45
Публикации: 5497 / 371
1. Условия за придобиване на право на парично обезщетение за безработица:

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда, или законодателството на друга държава.


Това, че имате ЕООД не мисля, че е пречка
#2 | 21.11.2017, 14:01
Публикации: 35 / 0
На един мой колега му отказаха да му отпуснат обезщетение за безработица при положение, че е съдружник в ООД.
#3 | 21.11.2017, 14:19
Публикации: 11934 / 2174
На един мой колега му отказаха да му отпуснат обезщетение за безработица при положение, че е съдружник в ООД.

Като човек не си знае и защитава правата така се получава. Може да е съдружник, но е достатъчно да отговаря на изискванията, цитирани по-горе от Далила и да не упражнява дейност като такъв към момента.
#4 | 21.05.2019, 09:32
Публикации: 162 / 6
Здравейте, това че служителя е последните 3,5месеца  е в болнични и сега подава заявление за напускане /за предизвестието ще си използва полагаемата му се отпуска/ ще му попречи ли да вземе обезщетение за безработица след това? Тъй като по време на болничния има само здравна осигуровка, но е служител от 3г. Мисля, че отговаря на изискванията за получаване на обезщетения. Моля пишете пропускам ли нещо?
#5 | 21.05.2019, 10:11
Публикации: 9299 / 1558
Прочетете отново чл.54а от КСО. Наблегнете на частта: "за стаж се зачитат и следните периоди, през които не са внасяни вноски за безработица:"
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група