Аз споделям мнението на една друга съдебна практика на ВАС, изразено например в Решение № 5029 от 11.04.2011 г. на ВАС по адм. д. № 6587/2010 г., в което се казва, че:
… СС 22 е приложим в конкретния случай. Съгласно определението за бизнескомбинация, дадено в СС 22, бизнескомбинация е обединяването на отделни предприятия в една стопанска единица в резултат на обединяването на едно предприятие с друго или придобиването на контрол върху нетните активи и дейности на друго предприятие. В случая прехвърлянето се е извършило между ЕТ като прехвърлител и придобиващо предприятие, което е юридическо лице - ЕООД. В цитирания СС не се говори за "дружества", както и няма разграничение между физически и юридически лица, а само се борави с понятието "предприятие", в което за данъчни цели следва да се вложи смисълът на това понятие, посочен в чл. 1, ал. 2 от ЗСч, действащ към процесния период, а именно, че под предприятие следва да се разбира: търговците по смисъла на Търговския закон; юридическите лица, които не са търговци, бюджетните предприятия, неперсонифицираните дружества, чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност и търговските представителства. По смисъла на чл. 1, ал. 1 от ТЗ "търговец" по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки, очертани в т. 1 - 15, а според алинея трета за търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин, даже ако дейността му не е посочена в алинея първа. Тълкуването на тези разпоредби, както и обхвата на приложното поле на СС - 22, очертан в т. 1 от същия налагат извода, че като предприятие по смисъла на ЗСч следва да се има предвид и предприятието на едноличния търговец, поради което по отношение на него важат изискванията на СС-22, и само от обстоятелството, че едноличният търговец е физическо лице, не следва, че по отношение на него не важат изискванията на ЗСч. и на издадения въз основа на него (чл. 5 от ЗСч.) счетоводен стандарт. В този смисъл има постановена практика на ВАС (решение № 6226 от 28.05.2008 г. по адм. д. № 11404/2007 г.; решение № 8002 от 1.07.2008 г. по адм. д. № 2838/2008 г.).
Освен това съгласно примерното изброяване на възможните начини за осъществяване на бизнескомбинация, направено в т. 2 от СС 22, един от възможните способи е закупуването от дадено предприятие на нетните активи на друго предприятие (например като покупка на активи и поемане на пасиви).
По отношение на това дали по принцип прехвърлянето на предприятие по чл. 15 от ТЗ може да се вмести в определението за бизнескомбинация, то за справка може да послужи с НСС на ИК „Труд и право“, 2016 г., стр. 420-436, разяснение от д-р Антон Свраков, д.е.с.