Осигуровки граждански договор

05.12.2017, 12:05 8937 18

05.12.2017, 12:05
Публикации: 358 / 9
Здравейте, знам, че преди имаше значение каква е сумата на гражданския договор - дали е под или над минималната заплата след спадане на нормативно признатите разходи, с оглед дали ще се удържат осигурителни вноски. Сега как е? Ползвам калкулатора от сайта. Лицето е назначено на 1/2 мин.заплата във фирмата и в същото време получава и хонорари всеки месец, които се изплащат от същата фирма. Когато заложа, осигурит.доход ,извън този по граждански, ми изчислява осигурит.вноски за работодател и работник, а когато не заложа тази сума, смята само данък?Вярно ли е това?
#1 | 05.12.2017, 12:12
Публикации: 2578 / 305
За целта отваряте КСО и намирате отговор на така поставения въпрос :)
#2 | 05.12.2017, 12:12
Публикации: 6387 / 592
Когато лицето, което получава възнаграждение по ГД има и трудов договор се дължат осигуровки и данък по ГД независимо от сумата, която получава.
#3 | 05.12.2017, 12:37
Публикации: 358 / 9
Когато лицето, което получава възнаграждение по ГД има и трудов договор се дължат осигуровки и данък по ГД независимо от сумата, която получава.

Благодаря! А декл.1 и 6 подавам ли всеки месец? Осигуровките предполагам трябва всеки месец да ги превеждам?
#4 | 05.12.2017, 12:57
Публикации: 7787 / 1180
Благодаря! А декл.1 и 6 подавам ли всеки месец? Осигуровките предполагам трябва всеки месец да ги превеждам?
Подавате Д1 ЗА всеки месец, но ги подавате СЛЕД като платите по ГД в сроковете според наредба 8. Пак според същата наредба подавате и Д6. Внасянето на осигуровките е пак според плащането в сроковете по КСО. За Д55 погледнете в ЗДДФЛ.
#5 | 05.12.2017, 13:46
Публикации: 358 / 9
Подавате Д1 ЗА всеки месец, но ги подавате СЛЕД като платите по ГД в сроковете според наредба 8. Пак според същата наредба подавате и Д6. Внасянето на осигуровките е пак според плащането в сроковете по КСО. За Д55 погледнете в ЗДДФЛ.
Върнах се след майчинство, и сега разбирам, че по сметките колежката ми не е удържала осигуровки и ДОД, защото управителя е декларирал че е СОЛ, но се оказа, че е прекъснал дейност още през 2016. Предполагам, че мога да направя една обща сметка за изплатени суми с дата примерно от м.12.2017 . и да подам д.1 и 6 през 2018
#6 | 10.05.2018, 19:06
Публикации: 100 / 1
Върнах се след майчинство, и сега разбирам, че по сметките колежката ми не е удържала осигуровки и ДОД, защото управителя е декларирал че е СОЛ, но се оказа, че е прекъснал дейност още през 2016. Предполагам, че мога да направя една обща сметка за изплатени суми с дата примерно от м.12.2017 . и да подам д.1 и 6 през 2018

Здравейте,
При следната ситуация с двама студенти на граждански договори със суми за получаване 400 и 340 лв. всеки месец в продължение на три месеца с начало, единия през май, а другия през юни, какви декларации следва да се подават и в какви срокове?
#7 | 10.05.2018, 22:28
Публикации: 7787 / 1180
При тези суми само декларации по чл.55 от ЗДДФЛ. За сроковете - вижте закона.
#8 | 11.05.2018, 10:57
Публикации: 6387 / 592
..... ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.
#9 | 11.05.2018, 13:31
Публикации: 100 / 1
При тези суми само декларации по чл.55 от ЗДДФЛ. За сроковете - вижте закона.
А ако сумата за получаване е 471,75 ( след намаляване на разходите за дейността), т.е. 510 бруто дължат ли се осигурителни вноски или те ще са дължими само ако е 510 е чистата сума за получаване?
#10 | 11.05.2018, 13:40
Публикации: 7787 / 1180
А ако сумата за получаване е 471,75 ( след намаляване на разходите за дейността), т.е. 510 бруто дължат ли се осигурителни вноски или те ще са дължими само ако е 510 е чистата сума за получаване?
Както  marpan_64 правилно е допълнила: зависи дали са осигурени на друго основание през съответния месец.

#11 | 11.05.2018, 14:09
Публикации: 6387 / 592
А ако сумата за получаване е 471,75 ( след намаляване на разходите за дейността), т.е. 510 бруто дължат ли се осигурителни вноски или те ще са дължими само ако е 510 е чистата сума за получаване?

Няма как при 510 бруто да се получи сумата от 471.75 лв. след намаление с признатите разходи.
#12 | 11.05.2018, 14:26
Публикации: 100 / 1
Няма как при 510 бруто да се получи сумата от 471.75 лв. след намаление с признатите разходи.
Аз ги смятам така:
510 - 25 % НПР=382.50
382.50* 10 % = 38.25 ДОД
Сума за покучаване 510 - 38.25=471.75
#13 | 11.05.2018, 14:31
Публикации: 6387 / 592
Всичко е точно. Удържате данъка, плащате 471.75 лв. и издавате сметка за изплатена сума и служебна бележка. До 31.07 за платените суми през второто тримесечие подавате д.55 и плащате данъка по сметка на НАП. Пак да кажа - ако те не са осигурени през месеца на друго основание.
#14 | 07.12.2021, 19:13
Публикации: 55 / 0
Здравейте, използвам темата, за да попитам чисто счетоводно какви стопански операции трябва да се вземат в следната ситуация:
Възнаграждение по ГД - 3202,18лв.
Осигурителен доход 1508лв.
ДОО ГД - 123,96лв за възложител
ДОО ГД - 99,23лв. за изпълнител
ДЗПО - 42,22лв. за възложител
ДЗПО - 33,18лв. за изпълнител
ЗО - 72.38лв. за възложител
ЗО - 48,26лв. за изпълнител
ДОД - 222,14лв. за да се получи чисто 2800лв.
602/421 - 3202,18лв. 
начислявам стандартно осигуровките, но сумата за изплащане е толкова
Благодаря
#15 | 07.12.2021, 19:35
Публикации: 7787 / 1180
При така посочените цифри ДОД е 222,10, а "чистото" е малко под 2800
Ако целта е да се получи "чисто" 2800 при осиг.доход 1508, то трбва да промените брутото
#16 | 07.12.2021, 19:37
Публикации: 55 / 0
Благодаря за отговора!  :good:
#17 | 10.12.2021, 15:33
Публикации: 21 / 0
Здравейте!

Да попитам и аз 2 неща за граждански договор:

- Ако възнаграждението се плати през този месец, Д1 и Д6 трябва да се подадат в НАП до 25 число на следващия месец /както е за СОЛ/? Д55 какво е/за ДФЛ, доколкото разбирам/? Трябва ли да се подаде /като е в последното 3-месечие/ и плащането на Данъка не става ли с  подаването на Д6?

- Другият въпрос, който е по-важен, лицето-изпълнител е също на ТД, но в продължителни болнични /4-5 м./ Това оказва ли някакво влияние, тъй като в 1 калкулатор за ТРЗ, без значение от дохода, при 100% дни в болнични/продълж./ начислява едни около 27 лв. Здравни? И тези 27 дали не трябва да се приспаднат от Калкулацията по ГД? /ако да, от кого, евентуално, от Здравните на изпълнителя /и чистата сума за получаване да се увеличи с тези 27 лв. или от Възложителя и крайната сума/разход за него/ да се приспадне с 27 лв.? Или не оказват никакво влияение ? (смята се, че е на 0.00 лв. - все 1 безработно)

Благодаря
#18 | 10.12.2021, 16:47
Публикации: 7787 / 1180
Извинете, вие колега ли сте?
Ако "не" - обърнете се към колега.
Ако "да" - отговори по т.1 ще откриете в Наредба Н13 и в ЗДДФЛ, а по т. 2 - в ЗЗО и КСО
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Запор при възстановен данък от Evelina64
Вчера в 19:40 196 7

ДУК и трудов договор от tzvetinai
Вчера в 19:38 268 2

Данък върху лихва от sstasii
Вчера в 18:42 65

Данъчно облекчение за деца от marpan_64
Вчера в 17:10 1202 10

Продажба и бракуване на компютри от ХХХХХ
Вчера в 17:04 87 2

Бартер от tihomir.petrov
Вчера в 11:04 220 2

ГДД по чл.50 от iveliin
Вчера в 10:56 931 7

Графици СИРВ от Janѐ
Вчера в 09:05 176 1

Продажба на бракуван актив от bobo
17.01.2022, 20:20 250 3
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група