Отказ от подписване на заповед за освобождаване

27.12.2017, 10:44 14472 15

27.12.2017, 10:44
Публикации: 108 / 1
 Работник подава молба за напускане с предизвестие. Не спазва предизвестието и напуска / просто не идва на работа/. За да няма последици и за двете страни освобождавам лицето по взаимно съгласие преди изтичане на предизвестието. Лицето не идва да си получи документите, нито носи трудова книжка. След време се сеща и идва за документите. Работодателя е разгневен, тъй като работника започва да ни заплашва с Инспекция по труда и иска да се оформят документите законово и работника да дължи обещетение за неспазеното предизвестие. Работника не си взе трудовата книжка и не подписа заповедта за освобождаване. Става въпрос за месец 12 и още не съм подавала декл. 1. Какво мога да направя и може ли да има някви негативни последсвия за работодателя??!
#1 | 27.12.2017, 14:02
Публикации: 9297 / 1557
Направили сте грешка като сте го освободили по взаимно съгласие преди изтичане на предизвестието. В случая нямате (взаимното) съгласие на работника, удостоверено с подписа му. Работодателят не е спазил предизвестието и ТОЙ дължи обезщетение. Нямате право да искате обезщетение за неспазено предизвестие от работника.
Трябвало е да водите работника самоотлъчка и евентуално да задействате процедура за дисциплинарно уволнение. ТД се прекратява с изтичане на предизвестието, независимо дали работникът е на работа и дали е подписал заповедта. Подписът под предизвестието е достатъчен. Заповедта има само уведомителен характер.
Сега изходът е да се разберете с човека и да заметете грешката си с увещание или със заплащане на обезщетение за незпазено предизвестие.
#2 | 27.12.2017, 14:34
Публикации: 4364 / 719
След като работникът не си е взел документите и те още са при работодателя, няма ли възможност за "техническа грешка" с взаимното съгласие и нещата да се "поправят", ако ме разбирате :)
#3 | 27.12.2017, 18:15
Публикации: 108 / 1
Той е дошъл 10 дни преди изтичане на предизвестието и е УСТНО е уведомил, че напуска, защото на другата работа не може да го чакат вече. И спира да идва.
Да, наистина грешката е, че не съм му писала самоотлъчка, но мислех че нещата са уговорени и той просто бърза да иде при другия работодател и за това не идва за документите. Ама то кво съм мислила и кво той е мислил са различни неща. Въпроса е , че човека си е заядлив и вече се получи скандал между него и работодателя и може да ми създаде проблеми!
#4 | 27.12.2017, 18:39
Публикации: 332 / 38
Чл. 335. (1) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Трудовият договор се прекратява писмено.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 335 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието;
2. при неспазване на срока на предизвестието - с изтичането на съответната част от срока на предизвестието;
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

Това че сте подготвили документи за взаимно съгласие, не означава, че договора е прекратен на това основание. Реално не сте постигнали взаимно съгласие, а работникът е прекратил договора без да спази предизвестието.
#5 | 27.12.2017, 19:01
Публикации: 332 / 38

Трябвало е да водите работника самоотлъчка и евентуално да задействате процедура за дисциплинарно уволнение.
Няма как да се задейства такава процедура след като има входирано предизвестие.
#6 | 27.12.2017, 19:14
Публикации: 4364 / 719
^^ Че какво общо има входираното предизвестие с неходенето на работа? Времето на предизвестие си е работно време както всяко друго - или ходиш на работа, или си в някакъв вид отпуск или в самоотлъчка. Да, ако е написал, че няма да спази предизвестието - това вече е друго, но май случаят не е такъв.

До тук, както казваш, miro7874, няма взаимно съгласие (то не става със заповед, дори и да е написана такава може да се отмени), има предизвестие, през част от което работникът не ходи на работа, пък и не е уведомил писмено, че няма да спази предизвестието. Съвсем си е самоотлъчка с всички евентуални последствия (за които едва ли ще остане време да се приложат). Не мога да преценя дали работодателят може да си търси обезщетение за времето на самоотлъчката.
#7 | 27.12.2017, 19:57
Публикации: 332 / 38
 не е уведомил писмено, че няма да спази предизвестието.
[/quote]
Да вярно е че трябва да се упомене писмено, но това е станало устно. Трябвало е още тогава да се даде на работникът да попълни заявление, че прекратява договора. Трябва работникът да попълни заявление че прекратява договора от .... дата  и не е необходимо да подписва заповедта.  Според мен в случая дисциплинарното уволнение е безпредметно.
#8 | 27.12.2017, 21:14
Публикации: 108 / 1
  Имам само устно уведомление, че не иска да повече да работи и , че бърза да започне работа в другата фирма /където не съм сигурна, че има трудов договор/. Имам и свидетели. Дали да се консултирам с Инспекцията по труда.
  Незаконно ли съм го освободила!
#9 | 27.12.2017, 21:31
Публикации: 11932 / 2174
^^ Че какво общо има входираното предизвестие с неходенето на работа? Времето на предизвестие си е работно време както всяко друго - или ходиш на работа, или си в някакъв вид отпуск или в самоотлъчка. Да, ако е написал, че няма да спази предизвестието - това вече е друго, но май случаят не е такъв.

До тук, както казваш, miro7874, няма взаимно съгласие (то не става със заповед, дори и да е написана такава може да се отмени), има предизвестие, през част от което работникът не ходи на работа, пък и не е уведомил писмено, че няма да спази предизвестието. Съвсем си е самоотлъчка с всички евентуални последствия (за които едва ли ще остане време да се приложат). Не мога да преценя дали работодателят може да си търси обезщетение за времето на самоотлъчката.

Подкрепям !  :good:
#10 | 27.12.2017, 22:53
Публикации: 108 / 1
Незная дали стана ясно , но аз съм прекратила договора, но работника не си е взел документите.
#11 | 27.12.2017, 23:10
Публикации: 9297 / 1557
Точно така го разбрах: прекратили сте договора по взаимно съгласие без подпис (съгласие) на работника, което е незаконно. Прекратили сте договора по инициатива на работодателя (доколкото така сте оформили документите) преди изтичане на предизвестието и дължите обезщетение за незпазено предизвестие.
Устното уведомяване  за напускане от една страна няма правна стойност, а от друга е много трудно доказуемо или недоказуемо.
Спестете си проблемите с ИТ и съда със заличаване на уведомлението (ако все още може) или с плащане на обезщетение.
#12 | 28.12.2017, 11:18
Публикации: 108 / 1
  Той не си е взели документите. Така че все още никой незнае как е прекратено правоотношението. Но е видно , че е преди изтичане на предизвестието. Ако успея да залича уведомлението за прекратяване на договора, то тогава дните от 2.12 до сега как да ги водя?! Да му пратя покана да се яви на работа-Но срока е изтекъл!
#13 | 28.12.2017, 11:51
Публикации: 9297 / 1557
Ако успеете да заличите уведомлението, прекратявате ТД с изтичане на предизвестието. Независимо дали се е явил да си подпише заповедта и да си вземе документите. (Това вече Ви го казах!). Е, можете да му пратите копие от заповедта по пощата с обратна разписка, но не е задължително.
Ще имате проблем, ако предизвестието е било до по-рано от 15.12 и ТД е трябвало да се прекрати считано по-рано от 16.12. . (Днес е първият работен ден след седмия календарен ден от 16-ти)
За времето, през което не е бил на работа, го водите самоотлъчка - дни без заплата и без осигуровки.
#14 | 28.12.2017, 11:58
Публикации: 9297 / 1557
Няма как да се задейства такава процедура след като има входирано предизвестие.
Няма никакъв проблем да се задейства процедура по дисциплинарно уволнение и по време на предизвестие. Предизвестието не освобождава работника от трудовите му задължения.
Друг въпрос е, дали ще има време за финализиране на процедурата и дали работодателят ще пожелае да я задейства.
#15 | 28.12.2017, 22:37
Публикации: 332 / 38
Няма никакъв проблем да се задейства процедура по дисциплинарно уволнение и по време на предизвестие. Предизвестието не освобождава работника от трудовите му задължения.
Друг въпрос е, дали ще има време за финализиране на процедурата и дали работодателят ще пожелае да я задейства.
Да така е, грешката е моя  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група