Помощ оценка на стадо см.274

17.02.2012, 13:01 10247 7

17.02.2012, 13:01
Публикации: 6 / 0
В началото на 2011 се наложи да правя приключване на ЧЗП което нямаше заведено счетоводство
На база справка от ветеринара заведох см.274 по видове /бикове, телета, крави/ животни по покупно - продажна цена /от обяви /
Сега към 31.12.2011 имам нова справка от ветеринара , която количествено се различава от предната с няколко липсващи бика /едни загубени , откраднати , други продадени без документ .../
и новопоявили се телета
Значи ако взема липсващите бикове на разход - този разход не се признава за данъчни цели и само ще намаля счетоводната печалба , което не е желателно - ЧЗП си иска печалбата и не виждам смисиъл от такива врътни нагоре надолу .... от данъчна гледна точка пък хич няма смисъл
Ако запри ходя новите телета дтСтадо/кт 611 - тука изобщо нямам инфо какви са били разходите по завъждането им................ и трябва да взема пак някаква пазарна цена - резултата ще е намаление на печалбата и то доста -от данъчна гледна точка ще си за формя проблем - от къде и как съм я измислила тази стойност
Този подход изобщо не му виждам смисъла - освен ако мнооого искам да си намеря начин за намаляне на печалбата - а не искаме това

Питането ми е не мога ли да сформирам резерв от преоценка на стадото с разликата +/- стойностно на цялото стадо - така и така нямам информация през периода какво е било движението в самото стадо и нямам никакъв документ . Имам само някакви начални и крайни състояния с които се чудя какво да правя  :(
#1 | 17.02.2012, 19:48
Публикации: 296 / 52
4ZPG,
трябва ти редовна информация от фермера с новородените телета, които заприходавяш дт 314 Телета / кт 611 Разходи за отглеждане на основно краве стадо.И сега можеш да ги заприходиш със задна дата от справката на ветеринаря-там има данни за дата на раждане, че даже и за ушния номер на майката.
Липсващите бици можеш да изпишеш от липси при инвентаризацията, която се прави към 31.12.2011 г.
За продадените-нямам идея за колко животни става въпрос, но виж дали се побираш в рамките на 10 % допустим брак и ги изпиши като умрели.
Самите крави също можеш да преоцениш-качвам една табличка, по която работя аз в края на годината.
Дано съм била полезна.
#2 | 17.02.2012, 20:32
Публикации: 6 / 0
ами нямам никаква информация на на каква стойност да дам операцията 314/611- това първо
има ли някъде норми какво е яло на ден и според възраста горе долу ........  не знам каква е логиката на оценяване на телетата

  Второ -    Липсите при инвентаризация- трябва да имат някакво основание, ако не не се признават за разход и трябва да преобразувам фин.резултат при което ЧЗП счетоводно ще е на загуба , данъчно на печалба , а предстои кандидатстване за кредити и хич не ще  - това е проблема .Но явно няма как така ще е с тези липси



#3 | 18.02.2012, 15:10
Публикации: 296 / 52
4ZPG,
телетата се раждат с тегло 25-35 кг, рядко 40.
Аз търся обяви всяка година към януари как се продават телета на 7 дни - обикновено на толкова ги продават, след като са изсукали коластрата си.
И като видя, че има обява за 100 лв, да речем, приемам средна цена, примерно, 3,50 лв на кг.И си нагаждам телетата-едни са по 25, други по 30, трети по 35 кг.
Е, аз съм все до фермера си, по стечение на обстоятелствата, та виждам кои телета са едри и кои-дребни.
Норми за хранене защо си мисля,че вече съм качила в бланките....?Сега ще проверя.
Ами,разбира се, че има.Ето, заповядай:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,1417.0.html
Остава ти, след като имаш начален и краен списък, да си разгледаш коя група какво може да е яла-според твоите наличности.Ако имаш храна, която я няма в списъка, пиши каква е, да намерим някакво решение.
Ето ти и табличка, да смяташ по-лесно храната:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,1517.0.html
Ако имаш още въпроси, питай.
#4 | 23.04.2012, 14:03
Публикации: 6 / 0
A как го правите това съм см.611

ДТ см.Животни/КР см.611

а после какво става с 611  :(
тя е дебитирана със см.от гр.60
кредитирана е с 123

и това 611 остава висящо да не говорим че се обърква и ОПР то

ако вземе пак да се приключва с 123 става манджа с грозде при мен
#5 | 23.04.2012, 17:50
Публикации: 296 / 52
4ZPG,
заприхождаваш телетата  Дт 314 аналитичност Телета до 3 м / Кт 609 Други разходи
после имаш Дт 609 Други разходи / Кт 611.....с аналитичност Разходи по отглеждане на основно краве стадо
това ти са приплодите
прираста се начислява Дт 314 аналитичност Юници (например) / кт 611....аналитичност Разходи по отглеждане на юници
не минаваш през 60-та група - това ти е вътрешно производство, собствена продукция. Виж така дали манждата няма да уври.
#6 | 23.04.2012, 21:00
Публикации: 6 / 0
Ще уври ама ми е странна тази манджа .
Благодаря ти много си мили и отзивчива  :thumbup:
При все че ми е толкова странно че задавам тъпи въпроси  ::)
#7 | 23.04.2012, 21:30
Публикации: 296 / 52
4ZPG,
извинявай, още е понеделник, а пиша глупости, не знам какво ще стане до петък  ;D.
Това "Дт 314 аналитичност Юници (например) / кт 611....аналитичност Разходи по отглеждане на юници
не минаваш през 60-та група "
не е вярно - просто при мен счетоводната програма не работи директно с 60-та група, а автоматично ги отнася там, когато дам аналитичност. Обаче изключих това, когато писах - че реално се минава през 60-та.
Така че дай да започнем отначало.
Имаш приплоди с Дт 314 Телета до 3 месеца / Кт 609 Други разходи
после Дт 609 Други разходи / Кт Разходи по отглеждане на основно краве стадо

прираст - Дт 314 аналитичност Телета до 3 месеца / Кт 609 Други разходи
после имаш Дт 609 Други разходи / Кт 611.....с аналитичност Разходи по отглеждане на телета до 3 месеца

Аз приключвам всеки месец всички 611 групи за отглеждане на телета с дебита на 709 - с червено или синьо записване в зависимост от това какъв е резултата. Не пипам кредита на 709 - не е тук мястото и времето за спорове относно т.нар. чисти обороти. Просто така го правя, след консултации с програмиста. 611 за отглеждане на кравето стадо отива в дебита на 701.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група