Освобождаване по чл. 331

13.02.2018, 10:13 3331 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.02.2018, 10:13
Публикации: 89 / 6
Здравейте,
имаме работник, който искаме да освободим по чл. 331 -Прекратяване, инициирано от работодателя, срещу уговорено обезщетение . По този член обезщетението е в размер на четири брутни заплати. Обезщетението по чл. 331 от КТ подлежи на данъчно облагане- 10% данък.
 Тези четири заплати- наведнъж след освобождаването ли трябва да се изплатят на лицето и съответно да се внесе данъка, или следващите четири последователни месеца?
#1 | 13.02.2018, 10:17
Публикации: 9524 / 1619
Ами като всяко обезщетение и заплата - начислявате по ведомост и плащате със заплатите.
Обърнете внимание и на това :

чл.331
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.


#2 | 13.02.2018, 10:35
Публикации: 79 / 2
Трябва да се изплатят до 1 мес. от датата на прекратяване на ТД. чл. 331 ал. 3
#3 | 13.02.2018, 21:43
Публикации: 89 / 6
Благодаря
#4 | 20.02.2018, 18:48
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
предстои ми доброволно напускане по взаимно съгласие.
получих предложение от работодателя си за подписване на споразумение за прекратявяне на ТД по чл.331 с обещетение 6 заплати, но след това той пожела да го направим по чл.325 също с обещетение 6 заплати. Това възможно ли е и ако да каква е разликата за работника между 331 и 325? Имам ли основоние зо притеснение?
Благодаря!
#5 | 20.02.2018, 18:49
Публикации: 254 / 17
Няма как да дължи 6 заплати при 325-1-1
#6 | 20.02.2018, 18:51
Публикации: 254 / 17
Имате ли вече подписано по 331.

Ако не се плати до месец, сте длъжни да ходите на работа
#7 | 20.02.2018, 18:52
Публикации: 254 / 17
Чл. 331. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.
(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.
#8 | 15.10.2020, 11:26
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Имам следния казус освобождавам служител по чл.331 ал.1 от КТ и му начислявам в предвидения срок обезщетението, но той има решение на ТЕЛК и освободен ли е от данък на сумата от обезщетение или не?
#9 | 15.10.2020, 12:36
Публикации: 2497 / 282
Какво се казва в чл. 18, ал. 2?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове