Райна Стефанова, дипломиран експерт-счетоводител
В бр. 6 от 2011 г. на сп. “Експерт” Райна Стефанова, дипломиран експерт-счетоводител, коментира данъчния ефект при обезценка и бракуване на материални запаси.
Скрит текст :
От гледна точка на ЗКПО (чл. 34 и 35), когато се извършва обезценка на материални запаси и същите не се бракуват, разходите, отчетени в резултат на обезценката, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане. Непризнатите за данъчни цели разходи от обезценката се признават за данъчни цели в годината на отписване на съответния материален запас. Когато стойността на отписаните през текущата година материални запаси от конкретен вид превишава стойността на материалните запаси от този вид към 31 декември на предходната година, непризнатите разходи по този вид материални запаси през предходни години се признават за данъчни цели през текущата година. Когато се извърши последваща оценка и се възстанови нетната реализируема стойност в съответствие със СС 2, приходът не се признава за данъчни цели в годината на оценката, а в годината на отписване на съответния материален запас. Непризнатите разходи за данъчни цели, свързани с обезценка на МЗ, водят до увеличение на дължимия корпоративен данък за съответната година на начисляването на тези разходи. В резултат на това предприятието формира отсрочен данъчен актив.
Съгласно чл. 28 от ЗКПО, когато се извършва брак на МЗ, начисленият разход, представляващ отчетната стойност на бракувания МЗ, не се признава за данъчни цели. Изключение прави технологичният брак и/или бракът, произтичащ от непреодолима сила, промяна на физико-химичните свойства и изтичане срока на годност.