Договор за управление и самоосигуряващо се лице с авторски договор

07.03.2018, 18:50 1770 2

07.03.2018, 18:50
Публикации: 2 / 0
Управител съм на собствена фирма се осигурявам по договор за управление на минималната заплата. Регистрирах се като самоосигуряващо се лице за да се възползвам от 40% нормативно признати разходи при сключване на договори за  предоставяне на авторски права. Искам да продължа да се осигурявам като управител на фирмата по договор за управление за да се водят осигуровките като разход на фирмата.
 Приходите от авторски договори ще са максимум по 2-3 за година, тоест искам да пускам и спирам дейността като самоосигуряващо се лице, само когато имам доход. При това положение предполагам ще внасям осигуровки като самоосигуряващо се лице само когато имам доход.
-Ако сключа авторски договор  днес (с валидност на правата една година), на стойност 500лв,  в кой момент трябва да подам декларация за започване на дейност в НАП и мога ли да спра дейността на следващия ден. Какви осигуровки ще дължа в този случай?


#1 | 07.03.2018, 19:05
Публикации: 9372 / 1574
Не зная какво авторско точно правите, но трябва да сте осигурен за периода, през който извършвате дейността, а не само към датата на сключване на договора. Не съм сигурна дали е нужно самоосигуряване през целия период на валидност на авторското право - по-скоро не е, но да не Ви объркам.

Да попитам на какво основание сте регистриран като СОЛ? Договорите като физическо лице ли сключвате?
#2 | 07.03.2018, 19:17
Публикации: 2 / 0
Регистриран съм на основание  упражняващ свободна професия - фотогораф.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група