Новите драми със защита на личните данни

11.05.2018, 18:06 177829 440

#220 | 11.05.2018, 18:06
Публикации: 41 / 8
Много благодаря за съветите!
Но ако може, още малко помощ! Не разбрах, счетоводител на гражд.договор /не е регистриран като самоосигуряващо лице/,трябва ли да има някакъв лиценз? Трябва ли да се регистрира като лице, обработващо лични данни и на какво основание? По досегашният закон, подавахме данни само за фирми, обработващи лични данни и всички тези изисквания фирмите ги спазват - създадени регистри, на какво основание, срок на съхранение и т.н. Но самото лице - счетоводител взема документи с лични данни, обработва и ги връща на фирмата. На какви изисквания да отговаря и какъв лиценз /сертификат/, какво трябва да има?

Здравейте, едва сега имам достъп до темата. Лиценз не е необходим, сертификат - също  (говорим по отношение защита на личните данни), но Ви е необходимо да имате сключени договори с клауза за защита на личните данни с Вашите клиенти. Фирмите, с които имате сключени договори, са АЛД, а Вие сте обработващ. Регистрацията в КЗЛД отпада, както вече казахме, но остава отговорността ("отчетност") във всеки един момент да докажете спазване на нормите на Регламента.
#221 | 11.05.2018, 18:17
Публикации: 41 / 8
Добро утро на всички. Преди бях писала, че от РФК получихме писмо до търговците на дребно с лекарства, че искат да разработят "кодекс на поведение" и да акредитират БФС /Български Фармацевтичен Съюз/, като надзорен орган. Естествено срещу заплащане и после месечен абонамент за поддръжка. Въпроса ми е към счетоводители на аптеки - Дали това, което ще ни предложат горните организации е достатъчно да покрием изискванията на регламента и ако не какво още ще бъде необходимо? Предварително благодаря.

Здравейте, ако Кодексът за поведение е утвърден по надлежния ред и наистина се прилага - това Ви гарантира спазването на изискванията. Този тип кодекси са нови за България, зная, че вече има изработени и представени в КЗЛД няколко проекта, но на този етап нямаме повече информация.
#222 | 13.05.2018, 13:27
Публикации: 41 / 8
Тъй като продължавам да мисля, че всичко се прави само и само да се збегнат глобите, бих обърнала въпроса отзад напред: Има ли някой някаква представа какво ще се изисква от КЗЛ при една проверка? Какво ще гледат - документите или действията? На какво най-много ще държат? Нямам написани правила, списъци, регистри и т.н. на ЛД, но това не означава че позволявал изтичане на ЛД.
Знам, че няма да гледат дали са измити прозорците на офиса, но въпреки това периодично ги почиствам.

Добре ще е, ако може с общи усилия да формираме един  минимален пакет от документи с някакво примерно съдържание.

Разбира се, най-точна информация всички ще имаме след 25.05 :-), но това, което мисля, че е важно към момента - Комисията ще проверява предприетите действия и тяхното документиране. Примерни пакети от документи и сега се предлагат в интернет - 250-300 лева, програмата на Апис, Лакорда, а сигурно вече има и други. Проблемът, и много се надявам това да се разбере наистина добре, е че всяка примерна документация трябва много внимателно да бъде прегледана, съставена и изпълнявана в конкретната фирма. Ако документацията е подготвена "по принцип" , а не с оглед на спецификата на работа на Вашата фирма (дори не говорим за сектор тук), как ще ангажирате служителите си да я изпълняват? Горе-долу да говорим, че ISO са еднакви във всички фирми. Еднакви са принципите, методиките, базата, но ако се опитате да "копирате" 1:1 документация на СУК на друга фирма тя просто няма да е ефективна в конкретната фирма. Дано да съм успяла да обясня логиката.
#223 | 14.05.2018, 13:35
Публикации: 11 / 0
Здравейте, мисля че в таблицата на bobo може да се включи в категорията "Персонал", Вид Лични данни - Религиозна пренадлежност. Основанието е чл.173 ал.1, 2 и 3 от КТ. Ако имаме лице, което поиска отпуск на основание този член от КТ, то съхранявайки и обработвайки молбата му за отпуск, ние съхраняваме и обработваме лични данни, които влизат в графата Специални(Чуствителни).

Чл. 173. (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.
(2) На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен отпуск по чл. 160, ал. 1 за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници по чл. 154.
(3) Дните за религиозните празници на вероизповеданията, различни от източноправославното, се определят от Министерския съвет по предложение на официалното ръководство на съответното вероизповедание.
#224 | 14.05.2018, 14:26
Публикации: 4354 / 714
Добавих го, но и всеки може да добавя свободно.
#225 | 14.05.2018, 15:06
Публикации: 311 / 38
Добавих го, но и всеки може да добавя свободно.

Иска разрешаване на достъп, за да се отвори таблицата
#226 | 14.05.2018, 16:22
Публикации: 81 / 6
И на мен ми търси такова разрешение за достъп и не успявам да стигна до файла.  :blush:
#227 | 14.05.2018, 17:41
Публикации: 1302 / 183
Ами ако Бобо е сложил някаква защита, добре е направил, защото преди време, както той сам се изказа, някой беше "бърникал" където не му е работата.  :smile1:
Мисля, че е по-добре тук да му даваме предложенията и само той да прави корекциите, ще е "по-чисто".
Успех и късмет!
#228 | 14.05.2018, 18:45
Публикации: 4354 / 714
Верно, че се оказа заключен файла, но нямам спомен да съм го заключвал. Сега ще погледна какво се прави за отключване.
Доп: Би трябвало вече да се чете свободно линк. Пишете ако пак има проблем.
#229 | 15.05.2018, 09:50
Публикации: 311 / 38
На СТМ се предоставят и име, длъжност, адрес, трудови книжки /за тях не знам дали е регламентирано някъде, но нашите преписват движението/
#230 | 15.05.2018, 10:56
Публикации: 18 / 0
Здравейте,
Може ли ТРЗ или счетоводител на трудов договор във фирма да съвместява длъжност по защита на лични данни или представлява конфликт на интереси заради качеството му на обработващ лични данни ?
#231 | 15.05.2018, 11:01
Публикации: 25 / 4
Здравейте,преди няколко дни при нас дойде адвокат за да ни разесни какво точно трябва да се направи,а именно аз например обработвам данни само на персонала,нямам хотели и камери,изпрати ми по емейл въпростник на който отговорих,за да ми направи оферта.Получих офертата днес,за да ми обработят пакета дани от порядъка на 400 страници и да имам защита за 1 година сумата е точно 1965.00лв с ДДС.Е питам аз можели всеки да си го позволи,каква е тая кожодерщина???
#232 | 15.05.2018, 11:26
Публикации: 41 / 8
Здравейте,
Може ли ТРЗ или счетоводител на трудов договор във фирма да съвместява длъжност по защита на лични данни или представлява конфликт на интереси заради качеството му на обработващ лични данни ?
здравейте, не може, конфликт на интереси е щом е ангажиран с обработването на лични данни
#233 | 15.05.2018, 12:27
Публикации: 311 / 38
За таблицата:

Банкова сметка - раздел II от Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО и чл. 270, ал. 3 КТ
Информация за сключена лична застраховка, допълнително осигуряване, заеми, издръжка - когато месечните вноски се превеждат от работодателя - на основание изрично информирано съгласие

#234 | 15.05.2018, 12:35
Публикации: 18 / 0
здравейте, не може, конфликт на интереси е щом е ангажиран с обработването на лични данни
Не мога да убедя началника ми - къде точно го пише в Директивата ?
#235 | 15.05.2018, 12:44
Публикации: 11896 / 2168
Не мога да убедя началника ми - къде точно го пише в Директивата ?

Пробвайте да намерите нещо тука :
ЗАКОН ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И УСТАНОВЯВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 97 ОТ 2010 Г., В СИЛА ОТ 10.12.2010 Г.)
#236 | 15.05.2018, 12:45
Публикации: 11 / 0
А това дали лицето има деца, които издържа, лични данни ли са ? Или влиза в графата семейно положение? Защото ако лицето има запор, удръжките се правят ежемесечно при спазването на правилата на чл.446 от ГПК.
Например:
Чл. 446.(1). 1.ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
#237 | 15.05.2018, 13:36
Публикации: 41 / 8
Не мога да убедя началника ми - къде точно го пише в Директивата ?

Не е в Регламента. Вижте становището на Групата по чл. 29
ec.europa.eu/newsroom/document.cfm?doc_id=43823

но е на английски език, мисля, че някъде го има и преведено на български, но не открих линк
#238 | 15.05.2018, 13:43
Публикации: 1302 / 183
Tea S,
сега нямам време да го чета, но отговорът ти ме навежда на мисълта, че при такива обстоятелства всяка фирма ще трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да назначи АЛД, независимо от бройката на служителите.
Което пък е в противоречие с един друг текст, който коментирахме на по-предните страници.
Може и да не съм права, само се опитвам да разсъждавам логично...  :smile1:
#239 | 15.05.2018, 13:55
Публикации: 41 / 8
Tea S,
сега нямам време да го чета, но отговорът ти ме навежда на мисълта, че при такива обстоятелства всяка фирма ще трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да назначи АЛД, независимо от бройката на служителите.
Което пък е в противоречие с един друг текст, който коментирахме на по-предните страници.
Може и да не съм права, само се опитвам да разсъждавам логично...  :smile1:

Вероятно имате предвид ДЛЗД (DPO), защото АЛД е самата фирма, не се назначава.
В ръководните правила на РГ 29 (цитирана от мен по-горе) се казва, че определянето на ДЛЗД дори и в случаите, когато това не е задължително, е допълнителен признак са осъзнатата отговорност на АЛД и водене на отчетност  :-) Важно е да се намери баланса. И да, бройката служители не е единствения признак за определяне на необходимостта от това лице.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група