Новите драми със защита на личните данни

23.05.2018, 12:28 177808 440

#340 | 23.05.2018, 12:28
Публикации: 1223 / 70
Не знам за този,но и аз се сдобих с един Наръчник за 50 и отгоре лв.-книга.Половината е самия регламент и другата половина общи приказки.Няма никакви бланки.Пак от Резон,явно са го допълнили.
#341 | 23.05.2018, 13:07
Публикации: 2 / 0
В трудови договори има номер на лична карта.Мисля, че трябва да искам валидно съгласие  със срок до напускане на субекта на данни.Как бихте постъпили Вие.
#342 | 23.05.2018, 13:32
Публикации: 11896 / 2168
Вероятно това е правилното решение в случая. Проверете обаче колко от тези лични карти са валидни все още.
#343 | 23.05.2018, 13:56
Публикации: 922 / 28
не знам за вас но аз като гледам  то където бутнеш излиза по нещо ново ,нещо противоречащо си ,нещо което изисква разрешение и каквото и да направиш все ще си в нарушение ..... сега се дават едни пари за изготвени на документи ,всякакви фирми наскачаха да предлагат и накрая резултата ще е ,че парите взети а работата до никъде ....голяма част от нас са минали през много такива кампанийни събития ,пишеш,четеш изпращаш и след два месеца ниищо ,никой не се сеща за какво е било всичко това .
До колкото прочетох в някой държави където се въвежда този регламент държавата е дала ясни и точни указания на фирмите а тук всеки си трае имам чувството ,че всичко е направено за пари . Толкова време ми отне и имам чувството ,че съм до никъде.не знам при вас как е ама на мен започва да ми ....... извинявам се за отклонението .
#344 | 23.05.2018, 14:14
Публикации: 645 / 23
  Така много противоречия.А Комисията за защита на личните данни си трае.Никакви указания.Навремето бях подготвила документи за администратор на един спортен клуб с идеална цел и го отхвърлиха,че не трябва.Но като разсъждавам щом като ходят по състезания и вземат имената и ЕГН на децата си е лични данни.Въобще съвсем се обърках.
#345 | 23.05.2018, 14:18
Публикации: 207 / 11
И аз съм така - доникъде.И не знам какво да правя.Защо трябва да е толкова объркано.
Или да попълня всички приложения на ........ пък каквото ще да става.Но то е страшно много и абсолютно ненужно.Но една колежка така го е направила.
#346 | 23.05.2018, 14:22
Публикации: 11896 / 2168
Аз си мисля, че изпълнението на условията на Регламента ще бъде един дълъг процес, при който все нещо ще добавяме, отстраняваме, подобряваме. Все от някъде обаче трябва да се започне , да направим основата колкото и несъвършена да е тя. Да поставим някакво начало и да се надяваме, че проверките на КЗЛД няма да целят да се събират едни пари за глоби, а ще се съдейства и оказва помощ за правилното прилагане на Регламента.
В този смисъл си е вече време кой каквито изводи си е направил, каквото е прочел да си състави нещичко за начало и да доусъвършенства с практиката.
Жалкото е наистина, че КЗЛД мълчи, разни издателства предлагат нещо без да е известно, че това е правилното , а адвокати изработват едни документи за едни големи пари и без гаранции за правилност и издържаност .
И аз като IVAN_19 най-много съжалявам за твърде многото време, което се изгуби и продължава в същия дух ...
#347 | 23.05.2018, 14:28
Публикации: 1302 / 183
...и да се надяваме, че проверките на КЗЛД няма да целят да се събират едни пари за глоби, а ще се съдейства и оказва помощ...
Делфинче, не се размечтавай...  :wink1:

Не разбрах идеята на ninatopalova.
След като лицето напусне да заличиш в ТД на хартиения носител номера на ЛК ли?
Не съм убедена, че е редно...  :hmmm:
#348 | 23.05.2018, 14:47
Публикации: 11896 / 2168
Не разбрах идеята на ninatopalova.
След като лицето напусне да заличиш в ТД на хартиения носител номера на ЛК ли?

Разбрах го като ЛК да си стои, но да има съгласие за това...
Всъщност виждаш ли колко много въпроси извират просто , а не да възникват. И от институциите нищо, едното мълчание и Регламента с цялото му величие...
#349 | 23.05.2018, 15:08
Публикации: 1302 / 183
По повод един пост по-горе за софтуера и предложенията за "квалифицирана" консултация ТОВА битува от няколко дни във ФБ.

Ако някой проявява интерес да го разгледа, аз му метнах 1 очо, но съм скептична...  :noexpression:
#350 | 23.05.2018, 15:19
Публикации: 4354 / 714
Все пак получаваме информация за ... служебни телефони, мейли...
Малко е странно служебни телефони и мейли, които се ползват от няколко човека да са лични данни?
#351 | 23.05.2018, 16:55
Публикации: 1302 / 183
Споделям разговор с длъжностно лице от КЗЛД, ще се опитам съвсем на бързичко да го предам в цитати:
- ох, и ние хич не сме на ясно какво трябва да се прави, пък и ни притискат от всякъде такива като вас;
- ами желателно е да се измисли друг идентификатор и да не се ползва ЕГН, ама не знаем какъв да бъде (тва, признавам си, ме удари в земята!);
- все още няма закон, в процес на разработка е, така че правете каквото се сетите (полезен съвет, нали, звучи ми като разрешение да си чупим главите по лично избран от нас начин!);
- да, сега на първо време попълнете бланката, която е на нашия сайт (пуснах линк към нея в ТАЗИ ТЕМА);
- няма срок за попълване и представяне на бланката (каквото и да значи това!)
- всеки АЛД трябва да назначи ДЛОЛД, ако обработва данните на повече от 250 души, но може да възложи и на някой от служителите си с нарочна заповед да се заеме с тази дейност. Имайте пред вид, че не става дума само за НАЗНАЧЕН персонал в размер на 250 души, а ИЗОБЩО обработка на документи, напр.: ако работите в хотел, може да са назначени и 10 души персонал, но обработвате документите на посетителите!


От целия разговор това май беше най-същественото!
Ликуй, народе, Комисията знае по-малко от нас...
Като за почти край на работния ден мисля, че ви зарадвах.  :wink1:
#352 | 24.05.2018, 12:18
Публикации: 62 / 4
Тази декларация за длъжностно лице не е каса е ли само фирмите с над 250 души персонал или такива който доброволно са наели такова лице  ?  Трябва ли да се попълва това уведомление, ако например фирма Х се обслужва от счетоводно предприятие У ?
#353 | 24.05.2018, 21:28
Публикации: 624 / 3
Здравейте имам едно питане декларацията - УВЕДОМЛЕНИЕ
ВСИЧКИ ли са длъжни да я подадът сега ? или това е за нови фирни ?
 до сега фирмите имат подадени декларации за обработванена данни - фирма с персонал до 250 души / микро/ предприятия

https://www.cpdp.bg/index.php?p=news_view&aid=1237
#354 | 24.05.2018, 22:44
Публикации: 4354 / 714
Както четох някъде, може би и тук - нямало срок за подаване.
#355 | 25.05.2018, 12:03
Публикации: 2 / 1
След всичко изчетено до момента сътворих това - Вътрешни правила със заповед за определяне на Администратор и Задължителна информация, с която следва да запознаем работниците и клиентите.
#356 | 25.05.2018, 16:53
Публикации: 4 / 0
Здравейте, в случайте, когато не е задължително определяне на длъжностно лице по защита на личните данни, а има само лице обработващо лични данни, дали следва да се подава пак към КЗЛД това уведомление?
#357 | 25.05.2018, 17:57
Публикации: 11896 / 2168
Мисля, че не. Бланката е за длъжностно лице и даже по-долу в т.4 се чеква на какво основание е назначено такова.
#358 | 25.05.2018, 19:17
Публикации: 4354 / 714
След всичко изчетено до момента сътворих това - Вътрешни правила със заповед за определяне на Администратор и Задължителна информация, с която следва да запознаем работниците и клиентите.

Някои бързи диагонални мисли по Вътрешните правила:

"Дружеството събира и обработва само обикновени лични данни на своите клиенти, а именно име и адрес. Същите се използват за идването на фактура за извършена продажба" - трябва и ЕГН за фактурата.

"Създаден е регистър, описващ на какво основание се обработват личните данни..." - в самата т.3 описвате това, получава се малко повторение.

"Не се предават (трансферират) лични данни в други държави!" - ами ако някой отиде в командировка и му платите хотела? :)

"и се обработват от криптирана счедоводна програма" - има се предвид влизане с парола ли?

"Дружеството поддържа регистър на личните данни..." - на самите ЛД или на видовете ЛД? Така както е написано ми изглежда да имате нарочни списъци с имена, ЕГН-та и т.н.

"потенциялни" - потенциални :)

"Дружеството не проверява профилите на лицата в социалните медии" - това е недоказуемо :)

"пpи cĸлючвaнeтo нa пиcмeн дoгoвop, мeждy Дружеството и Bac ce cъздaвa дoгoвopнo oтнoшeниe, нa ĸoeтo ocнoвaниe oбpaбoтвaмe Baшитe лични дaнни..." - този текст предполага сключващите ТД да го прочетат предварително и да се запознаят с тази информация. Въобще, цялото обяснение в т. 6.2. (а и другите) може да се включи в регистъра. На мен ми изглежда, че е с еднакъв ранг с обясненията за фактурите и ТД (точка 3) и съдържането на т. 6 би могло систематично да е включено към т. 3.

И няколко от задължителната информация:

"Aдминиcтpaтopът нe cъбиpa и нe oбpaбoтвa лични дaнни, ĸoитo ce oтнacят зa cлeднoтo: -paзĸpивaт ... peлигиoзни ... дaнни зa здpaвocлoвнoтo cъcтoяниe ..." - какво правим, ако назначим човек от религия, различна от християнството (имам предвид отпуските), какво правим с болничните, със СТМ?

"Aдминиcтpaтopът cъxpaнявa личнитe дaнни нa зaĸoннитe пpeдcтaвитeли нa тъpгoвcĸитe cи пapтньopи зa cpoĸa нa изпълнeниe нa дoгoвopa... ĸaтo тoзи cpoĸ мoжe дa нaдxвъpля cpoĸa нa cĸлючeния дoгoвop." - доколкото тези данни са вписани във финансови документи, срокът на съхранение може да е доста над срока на договора.

"Aдминиcтpaтopът мoжe пo coбcтвeнa пpeцeнĸa дa пpeдaвa чacт или вcичĸи Baши лични дaнни нa oбpaбoтвaщи лични дaнни зa изпълнeниeтo нa цeлитe зa oбpaбoтвaнe, c ĸoитo cтe ce cъглacили" - при обработването и предаването на законово основание мисля, че не трябваше съгласие, а извън това този текст ми е малко неясен.

Написаното ми помага и на мен самия да си изясня нещата, да не се смята за критика или нещо подобно :)


#359 | 28.05.2018, 08:56
Публикации: 2 / 1
Благодаря, надявах се да видя друго мнение. Редактирах някои двусмислици и правописни грешки. Като цяло съм ги писала за микро предприятия, защото всички, с които работя, са такива. До сега не съм имала случай да се назначи лице с друга религия изискващо почивки за молитви и подобни, ако се случи ще мисля отделна декларация за него. Колкото до командировките в чужбина - личните им данни не се предоставят от фирмата, а лицето само си ги дава. При резервация на стаи за нощувки/поне в Европа/ се изисква само дата и броя на лицата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група