Новите драми със защита на личните данни

15.05.2018, 14:11 177823 440

#240 | 15.05.2018, 14:11
Публикации: 261 / 24
И аз имам един  въпрос - данните за деца, семейно положение и т.н., кога ги искате - при постъпване или при възникване на законово задължение?
Какъв документ за удостоверяване за броя деца, примерно при запор, може да се изисква - декларация или ?
#241 | 15.05.2018, 14:12
Публикации: 1302 / 183
Да, това имах пред вид, неправилно се изразих, сори.
И да, продължавам да си блъскам главата точно с въпроса за баланса.  :smile1:
#242 | 15.05.2018, 14:33
wayne_enterprises
Никой не спомена как стоят нещата със събирането на лични данни по телефона ...
Необходими за изпълнение на поръчки , и подобни .
Трябва ли задължително да се записват разговорите ?  Tea S - ако може малко помощ :)

П.С: Извинявайте за правописно-пунктуационните грешки , я съм от село :)
#243 | 15.05.2018, 15:10
Публикации: 1302 / 183
Ооооооо, не!
Това не мога да не го споделя, дано ви усмихна поне малко, че тоя Регламент съвсем ще ни побърка!
Преди малко си говорих с колежка по въпроса и тя ми каза, че ходила на "обучение", където водещия попитал: а вие къде пазите визитните картички, които ви дават, защото и в тях има лични данни?

Признавам си честно, смях се и с глас, и със сълзи...  :lol:
Е няма такава пародия.
#244 | 15.05.2018, 15:14
Публикации: 1703 / 207
Пародия или не факт е, че повечето фирмени сайтове заличиха имената на служителите си и имат политика за защита на личните данни.  :wink1:
Все пак визитните картички са дадени със съгласието на собственика им.
#245 | 15.05.2018, 15:14
Публикации: 11896 / 2168
Признавам си честно, смях се и с глас, и със сълзи...  :lol:
Е няма такава пародия.

хаххаха, с една дума ти е подействало диуретично, че напоследък като погледна тази тема и кръвното ми е до тавана....... :lol:

Извинявам се за офтопика, но нещо взе в повече да идва това чудо.
#246 | 15.05.2018, 16:18
Публикации: 41 / 8
Никой не спомена как стоят нещата със събирането на лични данни по телефона ...
Необходими за изпълнение на поръчки , и подобни .
Трябва ли задължително да се записват разговорите ?  Tea S - ако може малко помощ :)

П.С: Извинявайте за правописно-пунктуационните грешки , я съм от село :)

Трябва да го имате описано в процедурите, че ЛД могат да се събират и по този начин, а в сайта (ако предположим, че е ел. търговия и/или че имате сайт) - да е сложена цялата информация за правата на клиентите по отношение на защитата на ЛД. Ако записвате разговори - описвате го, описвате колко време ги съхранявате, как ги унищожавате, и т.н.
#247 | 15.05.2018, 16:24
Публикации: 41 / 8
И аз имам един  въпрос - данните за деца, семейно положение и т.н., кога ги искате - при постъпване или при възникване на законово задължение?
Какъв документ за удостоверяване за броя деца, примерно при запор, може да се изисква - декларация или ?

Винаги гледайте законовото основание. Данни за сем. положение и деца - прецените в кой момент ще ви е по-удобно. Важното е всички данни, които обработвате, да бъдат отразени в документацията за защита на лични данни.
#248 | 16.05.2018, 10:05
Публикации: 311 / 38
Не мога да убедя началника ми - къде точно го пише в Директивата ?

Включено е в проектозакона за изменение:
Скрит текст :
#249 | 16.05.2018, 11:10
Публикации: 1187 / 228
Вълнувам се като "Тих бял Дунав", като ги чета тези работи - в основния нормативен акт нещо не го пише, но нашенският нормотворец го "аранжирал" някъде си другаде, а после - "М'чи то има сякаш противоречение между европейското и националното законодателство, че даже и между законовите и подзаконовите нормативни актове - колко странно..."...
#250 | 16.05.2018, 11:16
Публикации: 311 / 38
 :smile1:
Сякаш ще ни е за първи път. Пак са творили простотии само да се каже, че са написали нещо. И да си оправдаят форсмажорните обстоятелства за краткия срок за обсъждане
#251 | 16.05.2018, 11:25
Публикации: 4354 / 714
Мен пък това "Администраторът и обработващият не могат да съвместяват и функциите на длъжностно лице по защита на данните" ме устройва... само че само чистачката ни не обработва ЛД, а да се назначи външно лице пАри нема.
#252 | 16.05.2018, 12:08
Публикации: 4 / 0
Здравейте, чета семинара на Апис  и тъй като посочват, че елементи на личните данни са и: служебен/личен телефонен номер, служебен/личен имейл адрес, идентификационни номера. В тази връзка няма ли да е добре да ги добавим към таблицата - вид лични данни.
#253 | 16.05.2018, 12:23
Публикации: 261 / 41
за личният номер - да, но служебният не бих го сметнал за лични данни. По тази логика и номера на служебният автомобил също може да се сметне за лични данни, но определено не е
#254 | 16.05.2018, 12:29
Публикации: 1187 / 228
Безумното е, че всеки признак, който може да доведе до идентификация, може да бъде отнесен в категорията "лични данни"...
#255 | 16.05.2018, 12:54
Публикации: 1223 / 70
https://www.advokatami.bg/gdpr-guide/form/?remark&gclid=EAIaIQobChMIrMbgr82H2wIVCsl3Ch3y3wFrEAEYASAAEgKR6fD_BwE
Някой вързал ли се е на това?Какво дават срещу 300 лв.,които искат?Отговаряш на въпроси и накрая срещу 300 лв. получаваш всичко готово.Така поне го разбирам.Та има ли някой,който вече е получил въпросните документи и вършат ли някаква работа?
#256 | 16.05.2018, 13:09
Публикации: 261 / 41
Безумното е, че всеки признак, който може да доведе до идентификация, може да бъде отнесен в категорията "лични данни"...

Това което излезе от дискусията с колеги, е че имената сами по себе си не са лични данни, с които да може да се идентифицира дадено лице. Документ за да попадне в графа лични данни, с които лице може да бъде идентифицирано трябва да има имена + телефон/адрес/подпис/прочие. Тоест едни присъствени графици, които съдържат  само имена и евентуално отдел/длъжност не би трябвало да се смятат като лични данни защитени от GDPR.

П.С. Сега ми хрумва обаче, че като се подпише служителят срещу името си това става точно лични данни и ако целият график е в табличен вид тези данни се разкриват пред другите служители, което би трябвало да е забранено. Хм излиза че присъствените графици трябва да са на отделен хартиен носител за всеки служител...
#257 | 16.05.2018, 13:39
Публикации: 1302 / 183
Като допълнение на мнението на 22-рия Параграф!
Ами нашите хора в по-голямата част от месеца са извън страната, налага се често да променяме графиците и им ги пускаме директно в сървъра или на мейл.
Всички виждат целия график.
Нито се подписват, нито могат да НЕ ги приемат без основателна причина.
Няма никакъв друг начин!!!
Значи сме в такова тотално нарушение, че направо не е истина...  :hmmm:
#258 | 16.05.2018, 14:19
Публикации: 4354 / 714
Вие да видите във фотографските форуми к'во става. Пускат разни писания, че един вид край със стрийт-фотографията, от всеки, който е в кадър трябва да вземеш разрешение... мда. Не знам Гугъл как ще се справят с тяхното стрийт-вю.
#259 | 16.05.2018, 14:30
Публикации: 1302 / 183
Оооо, да!
Преди няколко дни преглеждах едно дело на съд в Германия.
Сега нали са на мода т.нар. front-cam и един снима как друг го връхлита, катастрофата е брутална и той доказва вината на онзи със записа от камерата.
И голям зор, голям дебат в съда дали записът е доказателство или не.
Така и... (е сега вече ше паднете!) съдът постановява, че Е доказателство, но за да се спазят изискванията на GDPR трябва да се заличат лицата!!!
Е как, по дяволите, ще докажеш кой е шофирал???
Луда работа...  :no:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група