Новите драми със защита на личните данни

09.07.2018, 14:49 177847 440

#420 | 09.07.2018, 14:49
Публикации: 261 / 24
Общо взето стана така - паника от новия регламент, политики, методики, писаници, но по-добре нищо да не се прави. Защото всички ни е страх от ИТ, НАП, НОИ, за тях законови текстове не важат, ако ти дойдат и след 10г. и 15г. и им щукне да си гледат през 2009г. медицинско ще трябва за тях да го пазим... Това Наредба 4 за документите, сроковете и т.н. това членове от закони/кодекси/наредби, това срокове колко се пазят по закон, нямат значение. НАП, НОИ и ИТ са Вся и Всьо и ще  (те се мислят, де) са по-отгоре над закони и текстове, на които се позоваваме.  Страхът е постоянното състояние на народа ни, на цялата ни система.

Напротив - имате пълно основание да откажете да представите документ, тъй като е изтекъл давностния срок за съхранение. И те са се съгласявали с това.

Само за не много конкретни документи можем да намерим конкретни срокове по конкретен закон. Но по друг закон същият документ може да има друг срок. Сещам се за болничните, например. По наредбата за паричните обезщетения срокът е 5 години, ама доколкото те са и документи по трудовото правоотношение и заплащане - някакси завоалирано може да излезе, че ги пазим 50 години, заедно с ведомостите. И бих бил съгласен - от днешна гледна точка те практически биха потрябвали и след десетилетия.

Не е точно така ;) по тая логика и молбите за платени отпуски и документи за детски надбавки отпреди 15 -ина години едва ли не трябва да се пазят. А точно сега всичко се засича чрез ПР  НАП-НОИ-работодател-лекар. 
#421 | 17.07.2018, 22:22
Публикации: 41 / 8
Tea S , може ли два въпроса към теб ?
Първият е за пълномощните  за обработка на лични данни. Трябва ли да са нотариално заверени ?
Вторият : В едно акционерно дружество с трима акционери, трябва ли всеки да има пълномощно за обработка на л.д ? И как става упълномощаването (кой кого упълномощава)?

Ще съм благодарен за инфото :)

Здравейте, много съжалявам, отдавна спрях да следя темата и едва сега виждам въпроса Ви. На първия въпрос - пълномощните по закон (освен ако не е упълномощаване на адвокат) трябва да имат нотариална заверка. Регламента не дава изрично указание, няма и практика до момента, но мисля, че би трябвало да са с нотариална заверка. На втория - не, достатъчно е един от тримата.
Успех!
#422 | 30.08.2018, 13:13
Публикации: 16 / 0
Здравейте, да Ви попитам, как сте си формирали регистрите, понеже видях много различни начини и какви данни се съдържат там. И дали може да споделите, понеже се колебая много, във вид на екселска таблица(каквато беше качена тук), във вид на текст/word и т.н.
#423 | 30.08.2018, 14:57
Публикации: 1187 / 228
Както Ви е удобно. За щастие, Регламентът и мераците за защита на незащитимото все още не са издребнели дотам, че да вменяват нормативно и тези нюанси... Вие определяте "художественото" оформление - важно е да е в максимална степен ясно, обосновано и изключващо тълкувания.
#424 | 30.08.2018, 15:24
Публикации: 4354 / 714
Екселска таблица и ситно принтирана, понеже се иска и на хартия :)
#425 | 30.08.2018, 15:26
Публикации: 1187 / 228
Е то без папирус закъде сме в двайспърви век? Още повече, че преди към век и половина Матей Преображенски е казал "Вярвайте само на документи, защото в един момент нечестивците се отмятат."... :smile1:
#426 | 30.08.2018, 16:39
Публикации: 1302 / 183
Малък off, Хрили, защото това ми е едно от любимите изказвания на Матей Преображенски тире Миткалото:

"Приемай само писмени разпореждания, защото неверниците се отмятат!"

...и прав е бил човекът...  :wink1:
#427 | 30.08.2018, 17:21
Публикации: 1187 / 228
Посипвам си къдриците с конфети от писмени разпореждания и се оттеглям да ридая безутешно за фриволния цитат!  :cray: :cray: :cray:
#428 | 30.08.2018, 17:29
Публикации: 1302 / 183
Хрили, изтрий сълзите със смачканата (за омекотяване) хартия от някое писмено разпореждане и изпий една напитка според предпочитанията си за утешение.
Важен е смисълът и умението да го прилагаш, което ти очевидно си го можеш.  :wink1:
#429 | 02.09.2018, 17:58
Публикации: 16 / 1
Здравейте, да Ви попитам два въпроса. Понеже съм си направи регистър "Деловодство- входяща и изходяща корепонденция", как да опиша точно  по чл.30 какви данни се  събират на лицата? Втория ми въпрос е за болничните листове, понеже се колебая какъв срок да им определя. Според наредбата   за обезщетенията за ДОО, се пазят 5 г.  от годината следващата годината на издаване. АКо го обвържа със ведомостите за заплати, то ще отиде 50 години :D. Същото и с тези деклрации, които използват за данъчни облекчения. И там мисля, че беше давностния срок 5 г., но пак касае и ведомостта за заплати.
#430 | 02.09.2018, 20:00
Публикации: 4354 / 714
За деловодството - каквото се сетите - имена, адрес, телефон, е-мейл...
За болничните - аз бих ги пуснал към ведомостите, и без друго практически само за УП-та трябват, поне за стари години.
Вярно, че с времето се трупат документи, но честно казано (в моя случай) предпочитам по-дълги срокове и да не пипам нищо, отколкото всяка година да ровя и да подбирам тези, с изтекли срокове. Хамалогията е голяма и безсмислена.
#431 | 02.09.2018, 20:41
Публикации: 16 / 1
Ясно, аз даже мислех да си направя една екселска таблица и примерно от входящата поща, на коя дата с какъв номер, каква информация е входирана/изходирана и какъв и е срока на съхранение и кога трябва да се унищожи с протокол. Така по-лесно да се следи, какво трябва да се унищожи.
#432 | 03.09.2018, 11:04
Публикации: 11902 / 2168
Не е точно по темата и питането, но се замислих ...И без това е толкова много бумащината / изобщо / - по какви причини сте преценили, че този регистър / Деловодство / е толкова важен за целите на ЗЗЛД , че да се главоболите и с него ? :(
#433 | 03.09.2018, 17:43
Публикации: 1187 / 228
И аз същото се замислих, но не намерих морално-волеви сили да попитам.
В същия смисъл се угнетих и за болничните листове. Всичкото съм го турил като елементи(според мен - естествено присъщи) на регистър "Персонал", където му е мястото - кореспондира пряко с разплащателни ведомости и прочие...
Според мен е порочен и дълбоко неправилен почина да се разпростираме във всевъзможни, откровено ненужни детайли, които ни обременяват с ангажименти, който сме си създали сами и си "вкарваме таралежи в гащите"...
#434 | 05.12.2018, 16:34
Публикации: 98 / 0
Здравейте, имали приложение в платения абонамент в помощ за разработване на Политика за обработка и съхранение на личните данни?
Става въпрос за малки фирми, но никой не иска да плати на лицезирана фирма и явно ще трябва да напиша нещо.
#435 | 08.10.2019, 13:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте, колеги!

Може би наивен въпрос, но според вас нужно ли е изготвянето на процедури и политики, както и на регистри по чл. 30 ОРЗД, ако търговското дружество няма дейност?

Поздрави!
#436 | 08.10.2019, 15:12
Публикации: 668 / 83
Здравей колега,

не знам какво е ОРЗД, но по повод на темата за личните данни, за мен не е толкова важно има или не дейност, а с какви лични данни работи и съхранява дружеството.
#437 | 08.10.2019, 15:20
Публикации: 41 / 8
Здравейте, колеги!

Може би наивен въпрос, но според вас нужно ли е изготвянето на процедури и политики, както и на регистри по чл. 30 ОРЗД, ако търговското дружество няма дейност?

Поздрави!

Здравейте,
зависи дали дружеството няма дейност в момента, но е имало в предишен момент. Защото в този случай лични данни по закон то трябва да съхранява.
#438 | 10.10.2019, 11:10
Публикации: 3 / 0
Благодаря ви, @Tea S и @tihomir.petrov!

ОРЗД е Общият регламент за защита на данните, който влезе в сила на 25.05.2018 г.

Във връзка с регистрите по чл. 30 ОРЗД, логично е, че в регистъра на Обработващия всяко лице, което се явява Администратор и задава целите и условията на обработка на Обработващия е разписано на нов ред и в последващи колони се описват подробностите, вкл. категориите лични данни, които се обработват и правно основание за това (договор, акт на публ. власт и др.).

Как стои този въпрос с регистъра на Администратора? Минималното съдържание е описано в Регламента, но трябва ли всички категории лични данни да са на отделен ред?

Напр.:
Договор за обработка - Имена, ЕГН, т.н. - Срокове?

Или по-скоро:
Договор за обработка - Имена - Срокове,
Договор за обработка - ЕГН - Срокове, т.н.?

Също и при регистър на администратора:
Трудово правоотношение - Имена, ЕГН, т.н. - Срокове?

Или по-скоро:
Трудово правоотношение - Трудов договор - Имена - Срокове;
Тр. правоотношение - Трудов договор - ЕГН - Срокове и т.н.?

Поздрави!

#439 | 10.10.2019, 11:27
Публикации: 41 / 8
sofdealing, моля,
няма никакво ограничение да разположите информацията по начин, който да е удобен за Вас - на един или на няколко реда.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група