Прехвърляне на майчинство

23.03.2018, 12:03 2467 6

23.03.2018, 12:03
Публикации: 932 / 28
Майко,която е  в отпуск за отглеждане на дете до 2 г . иска да прехвърли отпуска на бабата . Майката е бремена и след прехвърляне на отпуската за отглеждане на дете  ще излиза в отпуск по болнични  та въпроса ми е ,трябва ли да има отработен ден или направо може да излезе в болнични и второто ми питане е свързано с бабата ,която към момента не е на работа но ще бъде назначена по ТД,колко отработени дни трябва да има преди  да и бъде прехвърлено майчинството  или е без значение това .
#1 | 23.03.2018, 12:11
Публикации: 1187 / 228
Принципно няма значение колко дни ще е отработила бабата преди това - важно е да е осигурена преди настъпване на обстоятелството. Коментирал съм с НОИ този аспект изрично, някъде са ми казвали "Абе нека да има там 4-5 дена.". Питал съм на какво нормативно основание, без да получа някакъв обоснован отговор, така че го оставям без допълнителен коментар. Аз лично съм си го правил както ми е било удобно в конкретния случай.
За майката няма нужда да има отработен ден между двете събития, доколкото имам представа.
#2 | 23.03.2018, 12:14
Публикации: 932 / 28
след като се прехвърли майчинството майката трябва да се върне на работа или в деня от който е прехвърлено майчинството майката трябва да излезе в болнични ,може ли да има известен период в който майката да не е на работа и да не е в болнични ..
#3 | 23.03.2018, 12:21
Публикации: 1302 / 183
Иван-19, доста са ви объркани въпросите, но ще карам по ред.
Бабата, за да получи майчинството на майката трябва да е била назначена по ТД и трябва да има ПОНЕ 1 р.д. на ТД иначе няма да й изплатят нищо, защото се счита, че осигуряването НЕ Е настъпило.
(Хрили, имах такъв случай, до съд стигнахме.)
След като бабата е започнала да ползва майчинството на майката, но е бременна, като й настъпи момента за първите 45 дни преди раждане трябва да прекрати майчинството на майката с декларация за промяна на обстоятелствата и да си мине в нейния болничен. Тогава не е нужно да има реално отработени дни.
Що се отнася до майката, то тя като си прекрати отпуската за гледане на дете какво питате?
Дали трябва да работи ли, че не разбрах...
#4 | 23.03.2018, 12:28
Публикации: 932 / 28
Майката след,като прехвърли майчинството на бабата длъжна ли е да се върне на работа. Майката е бременна и възнамерява да излиза в болнични /6-7 месеца/ до второто раждане ,интересуваме времето след прехвърлянето на майчинството до излизане в болнични трябва ли да се води на работа.
#5 | 23.03.2018, 12:34
Публикации: 1302 / 183
Ако не е по ТД как ще получи болничните майката?  :smile1:
Майката след като прекъсне майчинството с декларация за промяна на обстоятелствата какво може да направи?
- да се върне на работа;
- да напусне.
Когато се върне на работа може да си ползва неизползвания към момента и натрупан ПГО, ако има такъв, и после да си излезе в следващите болнични.
Вариантът с напускането изобщо "не е оферта".  :smile1:
#6 | 23.03.2018, 12:49
Публикации: 932 / 28
Да разбрах ,намерението на майката са  след като прехвърли отпуска на бабата веднага да излезе в  отпуск и доколкото разбирам няма да има проблем за това .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група