Въпрос - административно нарушение /АУАН/ по чл.50, от ЗДДФЛ.

03.01.2024, 01:34 738 2

03.01.2024, 01:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имам следния казус. През 2021 и 2022 съм поредоставял безлихвени/без договорни парични заеми на семейни приятели (изцяло по банков път). Става въпрос за суми над 10000 лв.

Приходите ми  са изцяло от заплати и не ми се е налагало да пускам данъчни декларации до сега. Поради този факт, никога не ми е хрумвало, че има нужда да се декларират предоставени средства, които са вече с платен данък.

На скоро това стана на въпрос при разговор с приятели, от където разбрах за това изискване и бях посъветван да ги декларирам възможно най-бързо.

Речено-сторено и след една седмица получих покана за съставяне на акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ по чл.50, от ЗДДФЛ.

Въпросите са ми:
- Има ли смисъл/опция да предоставя вързажение като напълно осъзнавам, че има нарушение?
- Какви са потенциалните глоби, които могат да ми бъдат наложени?
- Като цяло, възможно ли е въобще безболезнен изход от ситуацията? :)

Поздрави и благодаря предварително! :)
#1 | 03.01.2024, 10:20
Публикации: 59 / 2
Здравейте!
Тази покана е във връзка с това, че сте подали вашата годишна данъчна декларация по чл.50 след срока за подаването и - 30.04
Данните в нея нямат връзка с тази покана.
При явяване при съответният служител и след като ви състави акт за установеното нарушение, може да напишете като обяснение защо сте я подали със закъснение. След известно време ще получите и решението дали ще бъдете глобен и ако да, колко. Между 50 и 500лв, най-често за първо нарушение е около минимума (50лв).
#2 | 03.01.2024, 11:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Тази покана е във връзка с това, че сте подали вашата годишна данъчна декларация по чл.50 след срока за подаването и - 30.04
Данните в нея нямат връзка с тази покана.
При явяване при съответният служител и след като ви състави акт за установеното нарушение, може да напишете като обяснение защо сте я подали със закъснение. След известно време ще получите и решението дали ще бъдете глобен и ако да, колко. Между 50 и 500лв, най-често за първо нарушение е около минимума (50лв).

Благодаря за информацията! :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група