Платен отпуск и майчинство

03.05.2018, 13:19 6288 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.05.2018, 13:19
Публикации: 13 / 0
Здравейте,въпросът ми е следния:
Майка излиза от 01.04.18 в болнични за бременност и раждане и ще се върне на работа с навършване на 2 год.на детето.Има неизползван отпуск от 2017г. в размер на 20 дни.Тази година нямаше възможност да ги използва.Интересува ме дали този отпуск изтича по давност през 2019г. или поради невъзможността да се използва в този период, поради отсъствието й от работа,той също може придобие нов давностен срок,който да започне да тече от началото на годината,следваща завръщането на работа?
#1 | 03.05.2018, 13:25
Публикации: 1528 / 167
#2 | 03.05.2018, 13:26
Публикации: 1293 / 173
Погледнете чл. 176 (1) и (2) от КТ.
#3 | 03.05.2018, 14:19
Публикации: 13 / 0
Благодаря на всички за включването,но всичко съм изчела по 100 пъти и единствено съм сигурна,че може да се увеличи давностния срок на платения отпуск,който се полага за целия период на майчинството.Но какво става с натрупания отпуск за годините преди излизане в майчинство и дали те ще изгорят поради невъзможността да се ползват по време на майчинството?
#4 | 03.05.2018, 14:33
Публикации: 9355 / 1591
Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.



Според мене си имате право на този неползван отпуск преди майчинството.  :smile1:
#5 | 03.05.2018, 14:50
Публикации: 13 / 0
Благодаря за мнението,по принцип и аз съм съгласна,че трябва да бъде така.Объркващо е,че веднъж вече отложения отпуск от 2017г. за 2018г. следва да се отложи още веднъж,но вече поради причина майчинство.
#6 | 03.05.2018, 15:03
Публикации: 9355 / 1591
Благодаря за мнението,по принцип и аз съм съгласна,че трябва да бъде така.Объркващо е,че веднъж вече отложения отпуск от 2017г. за 2018г. следва да се отложи още веднъж,но вече поради причина майчинство.

Да кажем по-скоро , че не е отложен, а има причина за неползването му.
#7 | 03.05.2018, 15:13
Публикации: 13 / 0
Да,благодаря много:)
#8 | 03.05.2018, 16:04
Публикации: 1293 / 173
Аз ви насочих към алинея 2 по-нагоре, а сега ето текста, който Делфинчето има пред вид (предполагам!)

(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

Във вашия случай жената е работила САМО 3 м. през тази година.  :wink1:
Успех и късмет!
#9 | 03.05.2018, 16:22
Публикации: 9355 / 1591
#10 | 03.05.2018, 16:34
Публикации: 13 / 0
Много благодаря на всички
#11 | 13.11.2019, 22:43
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния въпрос, тъй като имам 3 последователни бременности и 3 последователни майчинства, как става вземането на годишния отпуск, изплаща ли се или след като изтече и последното майчинство се взема отпускът? Между първата и втората бременност бях 38 дни болничен, а между втората и третата имам пак 70 и няколко дни болничен, тоест няма как да си взема отпуск при положение, че съм в майчинство. Общо взето на какво имам право и на какво не когато изтече и третото майчинство. А също ако се върна на работа може ли шефа ми да иска да работя, а аз да искам да си взема отпуска, той има ли право да ми откаже? А също мога ли още преди да е изтекли последното майчинство да изискам да му се плати за предните години?
#12 | 13.11.2019, 23:27
Публикации: 6952 / 1019
Имате право (все още докато по европейска инициатива не променят закона) на отпуск да времето на всичките майчинства и болнични. Този натрупан отпуск може да ползвате до две години (ако не бъркам. Ако бъркам, нека ме поправят) след като изтече последното майчинство и трябва да се върнете на работа. Може да ползвате натрупания отпуск веднага след майчинството без отработен ден. Разбира се, ако работодателят разреши.
Заплащането на неползвания отпуск е възможно само при прекратяване на трудовия договор.
#13 | 14.11.2019, 10:11
Публикации: 4 / 0
Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
#14 | 14.11.2019, 10:29
Публикации: 6952 / 1019
Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

И това е вярно, но не се отнася за отпуска, отложен заради ползването друг вид отпуск. Погледнете следващите членове от КТ. Аз нямам възможност да ги цитирам.
#15 | 14.11.2019, 11:36
Публикации: 4 / 0
Имах в предвид, че работодателят е длъжен да осигури ползването на натрупания ПГО до шестия месец от датата на връщането на работа. Греша ли?
#16 | 14.11.2019, 11:54
Публикации: 6952 / 1019
Скрит текст :
#17 | 14.11.2019, 12:06
Публикации: 4 / 0
Скрит текст :
  Благодаря!
#18 | 14.11.2019, 23:50
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви за бързия отговор.  :blush:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове