Обезщетение при напускане

17.05.2018, 21:02 2846 5

17.05.2018, 21:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте. В процес на смяна на работното си място съм. Нямаше практика за подаване на писмен документ при излизане в отпуск и реално не знам колко дни ми се полагат за 2018 г., понеже през 2017 г. не съм ползвала никакъв отпуск. Не съм отлагала по никакъв начин (писмен/устен) полагащите ми се дни за 2017 г., тъй като ми е първа работа и не знаех, че е необходимо.
Искам да разбера дали е възможно да ми е пускан отпуск без мое знание, както и дали работодателят ми дължи обезщетение за неизползвания отпуск от 2017 г. Има ли начин да разбера колко дни отпуска общо имам, но без това да включва питане на работодател?
#1 | 17.05.2018, 21:19
Публикации: 4400 / 737
На тези въпроси точно може да отговори само работодателят (или счетоводителят), тук ние можем да отговорим само с "възможно е", "може би дължи".

Прегледайте си фишовете за заплати, ако са ви давали, там принципно трябва да пише броя на отработените дни, на дни в отпуск, в болничен и т.н.

Ако работодателят е "пускал" отпуски през 2017 г. е възможно документално да сте ги "ползвали" и документално да не ви дължи нищо.
#2 | 18.05.2018, 10:10
Публикации: 3 / 0
На тези въпроси точно може да отговори само работодателят (или счетоводителят), тук ние можем да отговорим само с "възможно е", "може би дължи".

Прегледайте си фишовете за заплати, ако са ви давали, там принципно трябва да пише броя на отработените дни, на дни в отпуск, в болничен и т.н.

Ако работодателят е "пускал" отпуски през 2017 г. е възможно документално да сте ги "ползвали" и документално да не ви дължи нищо.


Ако не е поискана отпуската от предходната година да бъде прехвърлена за следващата, то тя не може да се позлва, но трябва да бъде изплатена при напускане, нали?
#3 | 18.05.2018, 11:57
Публикации: 4400 / 737
Май така беше.
#4 | 21.05.2018, 16:54
Публикации: 1302 / 183
чл. 176 от КТ
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

tina11, направете онова, което ви казва колегата Бобо:
- поискайте си фишовете;
- ако не сте подавала заявление за ползване на отупск, а виждате някъде дни в отпуск уточнете защо е пуснат без ваше знание, съгласие, подпис и пр.;
- ако изобщо не е ползаван отпуск от 2017 г., защото не сте имала такова право по КТ (задължително 8 м. трудов стаж) през 2017 г., но сте придобила това право през 2018 г., то можете да си ползвате ПГО след придобиване на правото, ако то е до момента, защото сега е май месец;
- ако пък възнамерявате да напуснете преди края на юни, то би следвало да ви изплатят обезщетение по чл. 224 от КТ за неизползван ПГО за 2017 г. и 2018 г. пропорционално на отработеното време.
Успех и късмет!
 :smile1:
#5 | 23.05.2018, 16:53
Публикации: 3 / 0
Да, случаят е
ако пък възнамерявате да напуснете преди края на юни, то би следвало да ви изплатят обезщетение по чл. 224 от КТ за неизползван ПГО за 2017 г. и 2018 г. пропорционално на отработеното време.
Успех и късмет!
 :smile1:

Благодаря много!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група