Здравейте,
Съгласно Правилника за прилагане на ЗМИП:
Чл. 2. (1) Идентифицирането и проверката на идентификацията на физическите лица се извършват чрез представяне на официален документ за самоличност и снемане на копие от него.
(2) Физическите лица - еднолични търговци, представят и документите по чл. 3.
(3) При идентифицирането на физически лица се събират данни за:
1. имената;
2. датата и мястото на раждане;
3. официален личен идентификационен номер или друг уникален елемент за установяване на самоличността, съдържащ се в официален документ, чийто срок на валидност не е изтекъл и на който има снимка на клиента;
4. гражданство;
5. държава на постоянно пребиваване и адрес (номер на пощенска кутия не е достатъчен).
(4) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 ЗМИП могат да събират и други данни след преценка на риска, като:
1. адрес за кореспонденция;
2. телефон, факс и адрес на електронна поща;
3. професия;
4. заемана длъжност;
5. работодател.
(5) Когато в официалния документ за самоличност не се съдържат данните по ал. 3, събирането им се извършва чрез представяне на други официални документи.
Трябва да подчертая представяне на официален документ за самоличност и снемане на копие от него ... много от колегите смятат, че е незаконно, но копието от личната карта се изисква при идентификация по ЗМИП. Но дори и да не може да получите копие, трябва да имате поне декларация от представляващия дружеството с всички изброени погоре лични данни ... на които се оказвате администратор.
На практика санкциите по ЗМИП съще не са малки - за нарушаване на чл.4,5,6 - идентифицирането на клиенти глобата е от 500 лева до 10000 лева, а за юридически лица 2000 лева до 50000 лева.
Извинявам се за разводняването на темата.
Приятна вечер!