Прекъсване на отпуск

29.05.2018, 13:59 2179 4

29.05.2018, 13:59
Публикации: 12 / 0
Здравейте, група!
Вчера работник излиза в платен г. отпуск за 5 р.дни до 01.06.18г.вкл, но днес е дарил кръв и ми носи бележката от кръводаряването да му продължа отпуска с още два дни. /да се върнел на работа вместо на 04.06. на 06.06./. Притеснява ме факта, че такъв вид отпуск се дава за деня на кръводаряването и следващият ден, питането ми е мога ли да му прекъсна отпуска но осн. чл.175, ал.1 и да му пусна два дни за кръводаряване ... и след това предполагам, че трябва да дойде и да си пусне остатъка ако иска да продължи с отпуска, извинявам се но ме притеснява този случай нещо ...
За първи път имам такъв казус  :question:
Благодаря ви предварително! :wink1:
#1 | 29.05.2018, 14:09
Публикации: 1302 / 183
Този въпрос мисля, че го дискутирахме в една тема, но да не търся сега...
Значи, в КТ чл. 157 (1) т. 2 е записано, че работодателят е длъжен да ОСВОБОДИ лицето, но никъде не е записано, че е длъжен да му ЗАПЛАТИ това отсъствие.

Ще коментирам твоя казус по 2 начина:
Той е бил свободен, отишъл е, дарил е кръв, направил го е по свое желание, не променяш нищо...

Много държите на този работник и сте съгласни да му "удължите" отпуска.
Да подаде заявление за прекратяване на ПГО, който е започнал да ползва.
След това да подаде заявление за признаване на дните по чл. 157.
След това да подаде още едно заявление за останалите дни ПГО.
И за всички тези заявления трябва да съобразиш датите на подаване.

Така ще можеш да ги разделиш на платени и евентуално НЕплатени.
#2 | 29.05.2018, 14:38
Публикации: 12 / 0
Благодаря Ви за бързото отношение!Не е важно дали аз държа на работника или не, а по-скоро как е редно да реагирам и да не го ощетя, защото сигурно се досещате, че правата си ги знаят много добре .
#3 | 29.05.2018, 14:50
Публикации: 1302 / 183
И единият, и другият вариант са приложими.
Неговото отношение (според мен) е леко некоректно.
Редно беше, след като е решил да кръводарява да ви уведоми и предварително да си оформи нещата документално или поне по телефона, а не апостериори да ви носи документи.

Казах "ако държите", защото има хора, които заслужават да им се направи компромис и които НЕ злоупотребяват, но има и такива, които ВИНАГИ отчитат само себе си.

В случай, че не му "удължите" отпуска няма начин да ви атакува, а и да го направи вие сте в благоприятна позиция.
Във втория случай и хубаво да си оформите документално целия цикъл.

Правила съм подобни "гимнастики" за смърт на близък, но както се досещате ситуацията наистина е непредвидима.
Успех и късмет!
#4 | 29.05.2018, 16:33
Публикации: 12 / 0
Благодаря Ви, оставям нещата така , защото ми писна от искам, не искам, ама ...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група