Можем ли да проверим дали служител има осигурителен стаж 6 месеца за болничен?

31.05.2018, 17:37 2609 6

31.05.2018, 17:37
Публикации: 14 / 0
Колеги,здравейте! Казусът ми е следния:донесоха ми болничен за 2 дни.В трудовата книжка на служителката има въведен стаж 1 месец и 23 дни. Отделно има едно въведено назначение в книжката без да има дата на прекратяване.Обадих на служителката да я питам има ли стаж, при което отговорът беше, че не знае.Служителката няма ПИК код.Как процедирате в такива нелепи ситуации? Има ли начин да проверя какъв стаж има до момента?
#1 | 31.05.2018, 18:10
Публикации: 1187 / 228
Няма за съжаление подобен нормативен механизъм. Или поне аз не съм запознат и бих се радвал, ако не съм прав и някой колега разкрие официална "вратичка",
Инак неформалният метОд е ясен - по телефончето "Муци, абе имам тука един палавник, дето не ми е  донесъл документи за стаж, пък има болничен. Дали може такова джиджи - биджи да погледнем в регистърчето отгоре-отгоре...". Или пък на място по същата "пътечка"...
#2 | 31.05.2018, 18:27
Публикации: 1302 / 183
Имах подобен случай, но понеже служителката, на която попаднах по телефона не беше от муцките (като при Хрили  :wink1:), а от вампирките си изпратих официално запитване.
Отговориха ми в рамките на около седмица.
Може да пробвате със справката за ЗО, която е само по ЕГН и да се ориентирате, ама ще е горе-долу.
Успех и късмет!
#3 | 31.05.2018, 18:33
Публикации: 14 / 0
А къде мога да намеря образец на такова официално запитване към НОИ?
#4 | 31.05.2018, 22:12
Публикации: 4400 / 737
Образец няма, пишете свободен текст това, което искате да питате.
Справката за ЗО не е много сигурна, щото може да е плащано като безработна и да е здравно осигурена, без да има стаж :)
#5 | 01.06.2018, 11:43
Публикации: 14 / 0
Обадих се в НОИ оттам ми отговориха, че щом лицето не е предоставило документи за стаж, да пиша че няма осигурителен стаж 6 месеца .Не пожелаха да проверят по телефона.Попитах мога ли да отправя официално запитване и ми отговориха, че нямат такава практика и че, ако сме подали грешни данни, ще ми пратят писмо да ги коригирам,
#6 | 01.06.2018, 12:10
Публикации: 1302 / 183
Почти това, което написах по-горе.
Все пак, пуснете им едно официално запитване, може да попаднете на някоя дето не е съвсем вампир.
Да, нямат такава практика, техният принцип е: защо нещо да стане по лесния начин като може да стане по трудния.
Изберете си кой от двата варианта ви допада повече, дали да им пишете или след време да правите корекции.
Успех и късмет! :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група