Майчинство и връщане на работа

07.06.2018, 10:01 2232 2

07.06.2018, 10:01
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Казуса е малко по-заплетен: Майка с навършени 1 г и 9 м на детето иска да се върне на работа, като същевременно е кандидатствала в БТ по програма за осигуряване на детегледачка. Въпроса ми е, щом има осигурена детегледачка, на която й плаща БТ, има ли право на 50% майчинство? И още нещо: може ли веднага да ползва платения отпуск?
Благодаря!
#1 | 07.06.2018, 10:07
Публикации: 1187 / 228
Платен отпуск може да ползва незабавно при завръщане, стига работодателят да й разреши.
По първия въпрос е уместно да попитате какво мисли НОИ, защото в АЗ са паднали от Марс... Оформете си въпроса писмено, кратко и по максимално ясен начин, изключващ тълкувания, за да не връщате пари после,,,
#2 | 07.06.2018, 10:46
Публикации: 1705 / 207
Когато ползвах схема "Отново на работа" от датата на постъпване на работа на детегледачката по ТД нямах право на отпуск по чл.164 и 167а КТ. Нямах право и на тези 50% и ми ги прекъснаха от същата дата на постъпване на работа на детегледачката.
За тази година като гледам условията на схема "Родители в заетост" не виждам нещо по-различно.
Скрит текст :
Повече за схемата може да видите на този линк.
https://www.az.government.bg/pages/roditeli-v-zaetost/
Ако платеният отпуск е за минали години няма проблем да го ползва.Но за текущата обикновено се съобразява ГПО на детегледачката с този на родителя.
Единственото недоразумение по тези схеми е, когато детегледачката е болна, а детето здраво.Майката трябва да предвиди и такива дни евентуално.Единственият вариант в тези случаи е да оформи отпуск по чл.160 от КТ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група