Отпуски

22.08.2018, 11:11 3722 11

22.08.2018, 11:11
Публикации: 30 / 0
Здравейте колеги, нужна ми е помощ от вашия професионален опит по следния казус:

-   В декември месец на служител му се налага да ползва 3 дни отпуск. От годишния платен отпуск за 2018 г. оставащите дни от неизползван платен годишен отпуск са 2 дни. Оставащият 1 ден отпуск трябва да се ползва като неплатен такъв. Законово мога ли да го зачета, като платен като използвам от новия годишен отпуск за 2019 г.
#1 | 22.08.2018, 11:48
Публикации: 1302 / 183
Не и не е редно.
Няма как да пускате авансово отпуск за следващата година.
Какво ще стане, ако той по някаква причина следващата година не е ваш работник?
Пуснете си го като неплатен, за да не сте в нарушение.
Успех и късмет!
#2 | 22.08.2018, 14:27
Публикации: 4400 / 737
Е, ако с ДС се споразумеете, че през 2018 г. работникът има право на 21 дни отпуск... :)
#3 | 22.08.2018, 14:31
Публикации: 1302 / 183
Само за 1 човек?  :blink:
#4 | 22.08.2018, 14:45
Публикации: 1705 / 207
Ползване на платен годишен отпуск за текущата и предходни години
Важно е да се отбележи, че посочените по-горе размери за всички видове ПГО са минималните, които законът определя, и че страните по трудовото правоотношение са свободни да уговарят и по-големи.
#5 | 22.08.2018, 15:28
Публикации: 4400 / 737
Само за 1 човек?  :blink:

Няма пречка, мисля :)
#6 | 22.08.2018, 15:37
Публикации: 1302 / 183
По отношение на закона няма, но що се отнася до ефекта върху "социалния климат в колектива" не ми се гадае...  :wink1:
Разбира се, всичко зависи от конкретните условия, обаче пък за 1 ден заслужава ли си чак толкоз врътки и напъни...  :smile1:

Още повече тя не пита КАК да врътнат нещата, че да му дадат 1 ден п.г.о. повече, тя пита дали може авансово да му даде от 1 ден от полагаемите за следващата година и мисля, че на този въпрос отговорът ми е точен.
#7 | 22.08.2018, 15:59
Публикации: 30 / 0
По отношение на закона няма, но що се отнася до ефекта върху "социалния климат в колектива" не ми се гадае...  :wink1:
Разбира се, всичко зависи от конкретните условия, обаче пък за 1 ден заслужава ли си чак толкоз врътки и напъни...  :smile1:

Още повече тя не пита КАК да врътнат нещата, че да му дадат 1 ден п.г.о. повече, тя пита дали може авансово да му даде от 1 ден от полагаемите за следващата година и мисля, че на този въпрос отговорът ми е точен.

Да, това е въпроса и най - вече дали е законово, не става въпрос обаче за един човек, тъй като имаме график за общ отпуск в летен и зимен сезон, има и ползване на отпуск и през останалата част на годината, но в края на годината при някои служители не достига с 1 или 2 платен отпуск, като дни за да се вмести в зимния общ график за отпуски
#8 | 22.08.2018, 16:12
Публикации: 1302 / 183
Искате да кажете, че в този график всички излизат едновременно?
Ами то, ако е така по съвсем друг начин звучи казусът...
Ако 20 дни не достигат на някого, за да си покрие "летния и зимния график" през тази година и, да допуснем, че вземат "авансово" от отпуската за следващата година, то тогава през следващата още по`няма да им достигнат...  :(

Освен това имате право да издадете заповед за едновременно ползване на платените отпуски, но съвсем нямате право принудително да ги изваждате в НО.
Достатъчно е някой да "измрънка" в ИТ и ще си имате неприятности.

Помислете дали приложимия вариант не е да ги пускате в НО в междинните периоди, които не са по график.
#9 | 22.08.2018, 16:45
Публикации: 30 / 0
Искате да кажете, че в този график всички излизат едновременно?
Ами то, ако е така по съвсем друг начин звучи казусът...
Ако 20 дни не достигат на някого, за да си покрие "летния и зимния график" през тази година и, да допуснем, че вземат "авансово" от отпуската за следващата година, то тогава през следващата още по`няма да им достигнат...  :(

Освен това имате право да издадете заповед за едновременно ползване на платените отпуски, но съвсем нямате право принудително да ги изваждате в НО.
Достатъчно е някой да "измрънка" в ИТ и ще си имате неприятности.

Помислете дали приложимия вариант не е да ги пускате в НО в междинните периоди, които не са по график.

Ще обясня по - подробно 2 седмици лятото и 2-3 дни около коледа, през останалото време от годината всеки може да излза в отпуск и балансират дните, до сега практиката е била с взимане от следващата година и въпроса ми бе в тази насока, дали сме в нарушение ако на служителя не му достигнат 1 или 2 дни за 2018, дали могат да се вземат от 2019
#10 | 22.08.2018, 17:33
Публикации: 1302 / 183
Да, и аз така си го представях.
Ами не е редно и ви го казвам от опит.
Имах подобен случай, просто програмата нещо не ми беше отчела правилно ползваните отпуски и непредумишлено бях дала 3 дни отпуск "авансово".
Уговорих се с работника да ги намаля от следващата година, обаче в един момент той реши, че ще напуска.
Е, уредих въпроса, но си беше разправия.
И това, ако напуска и може да подпише някакви документи, а ако не дай си Боже умре... защото никой не е застрахован.  :noexpression:

Оформяйте си ги по правилния начин, за да не сте уязвима.
#11 | 23.08.2018, 09:36
Публикации: 30 / 0
Да, и аз така си го представях.
Ами не е редно и ви го казвам от опит.
Имах подобен случай, просто програмата нещо не ми беше отчела правилно ползваните отпуски и непредумишлено бях дала 3 дни отпуск "авансово".
Уговорих се с работника да ги намаля от следващата година, обаче в един момент той реши, че ще напуска.
Е, уредих въпроса, но си беше разправия.
И това, ако напуска и може да подпише някакви документи, а ако не дай си Боже умре... защото никой не е застрахован.  :noexpression:

Оформяйте си ги по правилния начин, за да не сте уязвима.

Благодаря за отговара ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група