Услуга към фирма, базирана в трета страна

03.09.2018, 10:54 6707 12

03.09.2018, 10:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Българска фирма с валиден VIN извършва интелектуална услуга (изготвяне на проект ) на фирма от Македония.
1. Трябва ли да се начисли ДДС върху стойността на договорената цена на проекта ?
2. Ако не - по кой параграф от ЗДДС гореспоменатата българска фирма се освобождава от начисляване на ДДС ?
Благодаря за отделеното време и за становищата !
#1 | 03.09.2018, 12:17
Публикации: 6 / 1
Здравейте,

Доставки с право на приспадане на данъчен кредит

Чл. 69. (1) Когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът - регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;
2. начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57;
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
(2) За целите на ал. 1 за облагаеми доставки се смятат и:
1. доставките в рамките на икономическата дейност на регистрираното лице, които са с място на изпълнение извън територията на страната, но които биха били облагаеми, ако са извършени на територията на страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) доставките на финансови услуги по чл. 46 и на застрахователни услуги по чл. 47, когато получателят на услугите е установен извън Европейския съюз или когато доставките на тези услуги са пряко свързани със стоки, за които са изпълнени условията на чл. 28.
#2 | 03.09.2018, 12:20
Публикации: 6 / 1
Не се начислява ДДС.
чл.69, ал.2
#3 | 03.09.2018, 12:34
Публикации: 6378 / 1085
Не се начислява ДДС.
чл.69, ал.2
Въпросът не е за право на данъчен кредит, а за начисляване или не на данък за услуга към трета страна.

Ще подчертая, че ЗДДС по отношение на услугите изисква определяне на мястото на извършване на услугата. А то се определя по чл. 21от ЗДДС.
Скрит текст :

Когато мястото на изпълнение е извън територията на страната, на основание чл. 86, ал. 3 не се начислява ДДС.
#4 | 03.09.2018, 13:08
Публикации: 6 / 1
Аз ли недовиждам, вие ли имате някакъв проблем?

Ето го въпроса

Здравейте,
Българска фирма с валиден VIN извършва интелектуална услуга (изготвяне на проект ) на фирма от Македония.
1. Трябва ли да се начисли ДДС върху стойността на договорената цена на проекта ?
2. Ако не - по кой параграф от ЗДДС гореспоменатата българска фирма се освобождава от начисляване на ДДС ?
Благодаря за отделеното време и за становищата !

За какъв данък в/у услугите говорите, за какъв чл.21 при положение, че чл.21 се използва за услуги в ЕС. Ако ще пишем навсякъде просто за спорта няма смисъл.

#5 | 03.09.2018, 13:35
Публикации: 1595 / 175
#6 | 03.09.2018, 14:38
Публикации: 10941 / 1931
......чл.21 се използва за услуги в ЕС.

Да, използва се за услуги в ЕС със сигурност, но не само...
#7 | 03.09.2018, 15:45
Публикации: 6378 / 1085
Аз ли недовиждам, вие ли имате някакъв проблем?

Ето го въпроса

Здравейте,
Българска фирма с валиден VIN извършва интелектуална услуга (изготвяне на проект ) на фирма от Македония.
1. Трябва ли да се начисли ДДС върху стойността на договорената цена на проекта ?
2. Ако не - по кой параграф от ЗДДС гореспоменатата българска фирма се освобождава от начисляване на ДДС ?
Благодаря за отделеното време и за становищата !

За какъв данък в/у услугите говорите, за какъв чл.21 при положение, че чл.21 се използва за услуги в ЕС. Ако ще пишем навсякъде просто за спорта няма смисъл.

Подчертах, по-горе, че услугите се третират в зависимост от мястото на изпълнение, което се определя по чл. 21.
Ако имате друго мнение по въпроса, моля да го аргументирате чрез цитиране на закона, защото другото е „argumentum ad hominem“ и не е приемливо за изясняване на казуса.
#8 | 11.09.2018, 10:06
Публикации: 3 / 0
Здравейте, трябва да издам фактура за услуга /участие по проект съфинансиран от международна организация/ на фирма регистрирана в Сърбия, трябва ли да начислявам ДДС или не?
#9 | 11.09.2018, 10:19
Публикации: 10941 / 1931
Мястото на изпълнение е извън територията на страната и съгласно чл.86 ал.3 ЗДДС не начислявате ДДС. Вписвате обаче като текст освен основанието и "Обратно начисляване" , което ще е грижа вече за Вашия контрагент. :smile1:
#10 | 10.08.2022, 18:06
Публикации: 69 / 0
А КАКВИ СЧЕТОВОДНИ ОПЕРЦАЦИИ СЕ ВЗЕМАТ В ТОЗИ СЛУЧАЙ?ИМАМ СЛУЧАЙ- МОНТАЖ НА ОБОРУДВАНЕ ЗА АЗЪРБЕЙДЖАН ОТ ФИРМА РЕГИСТИРИНА ПО ДДС В БЪЛГАРИЯ?

#11 | 10.08.2022, 18:39
Публикации: 69 / 0
ИЗВИНЯВАЙТЕ, НЕПРАВИЛНО ЗАДАДОХ ВЪПРОСА. иСКАХ ДА ПОПИТАМ ВЪВ ФАКТУРАТА КОЙ ЧЛЕН ОТ ЗДДС ДА ЗАПИШЕМ?
#12 | 14.08.2022, 20:26
Публикации: 54 / 5
МОНТАЖ НА ОБОРУДВАНЕ ЗА АЗЪРБЕЙДЖАН ОТ ФИРМА РЕГИСТИРИНА ПО ДДС В БЪЛГАРИЯ?-това е съвсем различно...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група