Облагане доходи на ФЛ ,получило приходи чрез Еконт

10.09.2018, 09:37 15024 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.09.2018, 09:37
Публикации: 163 / 1
Здравейте, моля за помощ.Физическо лице е получило чрез ЕКОНТ приходи над 10 хиляди лева. От НАП  са му се обадили , че трябва да плати данък и да подаде на ново ГДД по чл.50. Физическото .лице е подало ГДД без да е включена сумата от 10 000 лева/ към 23,03.2018./Въпросите ми са:
:1.Кое приложение се попълва от ГДД и как се удостоверяват получените суми?
2 . Трябвали да се  вземе разпечатка от Еконт за получената сума?
 3. Към ГДД пак ли се трябва да се приложат  документите , които са подадени  ?
Благодаря !
#1 | 10.09.2018, 09:50
Публикации: 9661 / 1647
Отговорът на тези въпроси направо не си е лесна работа особено по "моделната" напоследък акция по отношение на Еконт. По-добре попитайте Гугъл и прочетете разни мнения, разни варианти и тогава вземете решение. В тази ситуация с Еконт един с един не си приличат "подходите" .
#2 | 10.09.2018, 15:08
Публикации: 1873 / 376
При описания казус физическо лицето извършва дейност като търговец по смисъла на чл. 1, т. 1 от Търговския закон (ТЗ) - „Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид.“
 
В случая за извършването на тази дейност физическото лице не е регистрирано като едноличен търговец (ЕТ).
 
Независимо от това доходите от тази стопанска дейност на това физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, на основание на изричната разпоредба на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ) се облагат по реда на чл. 26, ал. 1 - 6 от ЗДДФЛ, приложим за физическо лице, регистрирано като едноличен търговец (ЕТ), като данъчното задължение е в размер на 15 на сто върху формираната данъчна основа.
 
Така, че лицето за доходите, придобити през 2016 г., следва да попълни Приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016 г., като в Част ІІ – Данни за дейността, маркира т. 5 „Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец“.
 
Приложението се попълва по аналог на лице - регистрирана като ЕТ - формира се облагаем доход на база на наличните приходни и разходни документи, при спазване на принципа на документалната обоснованост.
 
Надявам се, лицето за закупуваните стоки да има освен платежни документи и първични документи по смисъла на чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч), даже в тях да липсват отделни реквизити.
 
#3 | 11.09.2018, 09:36
Публикации: 1190 / 226
И според мен в подобна ситуация това е подхода. Аз също от известно време съм напъплен от лица, напъплени пък на свой ред от НАП за амбулантен алъш-вериш.
Това, което ми направи впечатление, като една устойчива практика е, че при мен никой не разполага с документи за произход и прочие естествено присъща документация. Явно Феята на зъбките вечер мушва под възглавницата носителите на принадена стойност...
#4 | 12.09.2018, 10:35
Публикации: 28 / 0
Здравейте, използвам темата да задам своя въпрос. Имам подобен проблем, мой познат  е получил обаждане по телефона от НАП, при което любезно са го уведомили, че ако е пращал пратки по Еконт с наложен платеж следва да подаде декларация. Той не е разбрал дали се иска от него да подаде за 2017 год или му напомнят да не забрави да подаде такава декларация за 2018 год в срок до 30.04.2019 год. Съответно след справка от Еконт за 2017 год. се вижда сумата, но проблемът е че той няма подадена ГДД по чл. 50 за 2017 год.. И тъй като срокът за подаване на коригираща такава обаче е до 30.09.2018 год. , не знам какво да го посъветвам. Така излиза в нарушение, че не е подал основна в срок до 30.04.2018 год.
#5 | 12.09.2018, 10:50
Публикации: 9661 / 1647
До 30.09.2018 г. е срокът за подаване на коригираща ГДД. Такава не може да подаде при неподадена редовна в законоустановения срок.
#6 | 12.09.2018, 10:53
Публикации: 28 / 0
Да, именно че срокът е за подаване на коригираща, не за основна.
#7 | 12.09.2018, 11:44
Публикации: 3279 / 456
Все пак, продаването по Еконт само по себе си не е основание да подаване на ГДД, а какво-как-колко продава. Но щом НАП са го засекли вероятно има основание.
#8 | 12.09.2018, 11:58
Публикации: 28 / 0
 И това е така, но щом са му се обадили, както казвате имат основание. По скоро въпросът ми е може ли да се направи нещо в посока деклариране за 2017 год., защото според мен не може да се подава коригираща декларация.
#9 | 12.09.2018, 15:14
Публикации: 9661 / 1647
 .....може ли да се направи нещо в посока деклариране за 2017 год., защото според мен не може да се подава коригираща декларация.

Да, коригираща няма да може да се подаде. По въпроса за подаване на редовна лицето следва първо да е наясно, че с подаване на редовната то де факто признава, че е извършвало независима икономическа дейност и да не се изненадва / евентуално / от действия на НАП в посока търсене на дължими суми за данъци, осигуровки и каквото там следва от упражняване на дейност от ФЛ. Следва да подадете на място в НАП тази декларация за 2017 и да "се оставите" вече на техните процедури в случая.
Малко ми е странно защо НАП ще се обаждат по телефон на лицето като за това има имейли и адреси по местоживеене...
#10 | 12.09.2018, 16:16
Публикации: 28 / 0
Мда, относно обаждането и на мен ми е странна ситуацията. Т.к. човекът не е много наясно, целият разговор също е странен, леко съмнителен и е преминал като разпит. Но знам ли, НАП може вече и по телефона да са обаждат?
#11 | 12.09.2018, 16:27
Публикации: 9661 / 1647
Но знам ли, НАП може вече и по телефона да са обаждат?

По същия такъв повод при мене ФЛ си получи писмо по имейла и с него / като основание / отидохме след това в НАП за ...начало на процедурата.
#12 | 12.09.2018, 16:29
Публикации: 28 / 0
За сега нищо няма да предприемаме, ако получи нещо официално ще мислим какво ще правим. Благодаря за включването.
#13 | 13.09.2018, 08:53
Публикации: 1190 / 226
Официалното нещо ще се случи, защото след поканата ще ви напъплят, ако не предприемете действия,,,
#14 | 13.09.2018, 10:00
Публикации: 302 / 40
Не е сигурно непременно, че обаждането е имало основание. Малко е на принципа проба - грешка. Защо трябва да се хваща задължително на въдицата - човекът може да е продавал лични вещи примерно.
#15 | 27.09.2020, 13:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте, виждам че темата е стара, но искам да попитам, дали вече има практика по тези казуси и как са се развили случаите?
Благодаря за отделеното време
#16 | 13.01.2021, 16:50
Публикации: 6 / 0
Аз от август 2020 съм в "практика". Изпращането на данните от Еконт към НАП отнема около 3 месеца. Преди 2 дни ми изпратиха това, което са получили от Еконт и сега чакам честитка.
Никой НЕ е длъжен да плаща пари на Еконт, за да предаде на НАП разпечатка от изпратените пратки! НАП си го изискват сами от Еконт, след което са ДЛЪЖНИ да ви запознаят с нея! Не давайте излишни пари и на Еконт! НАП изискват извлечения и от банковите сметки, което също струва доста пари! Не им се вързвайте. Те сами ще си го направят, така или иначе.
#17 | 13.01.2021, 17:03
Публикации: 6 / 0
В допълнение - изпратих официално запитване до Еконт защо ми дават личните данни на трети лица, било то и НАП! Отговорът беше категоричен и ясен - НАП се позовават на Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Оттук нататък има няколко варианта:
* Всяка година до определения от НАП срок, се попълва Приложение №2 на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ и се плащат дължимите суми;
** Има друг начин
*** Има и трети начин
 :wink1:
#18 | 17.01.2021, 13:18
Публикации: 16 / 0
Ще се включа с въпрос към темата, макар да е стара, Виждам, че има движение. Това за декларирането на физическо лице, което не е търговец е ясна. Декларира  в приложение 2, но как стои въпросът с осигуровките, тъй като от началото на 2019 година, тези лица подлежат и на осигуряване. Дали е възможно да ги внася през годината, като  СОЛ , или всичко внася наведнъж.
То да се чудиш защо в този случай не си регистрира нещо, но хора различни
#19 | 17.01.2021, 14:37
Публикации: 7237 / 1082
Дали е възможно да ги внася през годината, като  СОЛ - дори е задължително да го правят поне върху минималния осигурителен доход за СОЛ. В месеците, през които упражняват дейност, разбира се.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове