Новата Наредба Н 18

08.10.2018, 10:31 3735 4

08.10.2018, 10:31
Публикации: 10 / 0
Здравейте колеги, имам следния казус.
Фирма , при която плащането е само по банка / извършва металообработващи услуги / няма касов апарат, но изготвят фактурите , мисля че чрез Микроинвест инвойс.
Четох и се обърках тотално - попада ли в обхвата на Наредба Н - 18 този "софтуер" за управление на продажбите, и ако да трябва ли да вадят кочаните , за да пишат на ръка фактурите си за продажби?
#1 | 08.10.2018, 10:53
Публикации: 668 / 83
чл.52 з 3) Лицата по чл. 118, ал. 18 от ЗДДС могат да използват в търговски обект, в който се извършват продажби на стоки и услуги, за които е налице задължение за издаване на фискален бон, само софтуер/и за управление на продажбите, отговарящ/и на посочените в приложение № 29 изисквания, като софтуерът/ите задължително управлява/т всички фискални устройства в този обект.

Мисля, че става дума само за плащане в брой.
#2 | 08.10.2018, 11:44
Публикации: 10 / 0
Аз също мисля, че се отнася само до продажбите в брой. Фактурите за плащания по банка, ако искаме можем да си ги рисуваме с каквато и да е програма.
Но различно мислят от една поддържаща касови апарати фирма, пристрастни са естествено. И твърдят, че независимо че е платима по банка , когато фактурата  е създадена чрез каквато и да програма и/или сайт, сме длъжни да се използва Софтуер за управление на продажбите.
#3 | 08.10.2018, 11:50
Публикации: 4391 / 732
Щом приходите ви (от такава дейност като вашата) са само по банка - нямате нужда от касов апарат. Фактури можете да пишете от кочан, да си купите или да използвате готов продукт, или да си направите форма на ексела, която да отпечатвате на принтер. Споменатата наредба е за касовите апарати, а не за фактурите, така че доколкото не използвате КА може да я игнорирате :)
#4 | 08.10.2018, 12:00
Публикации: 10 / 0
И аз така мисля, благодаря Ви , колеги!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група