Самоосигуряващо се лице и бащинство

22.06.2018, 21:59 3849 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.06.2018, 21:59
Публикации: 20 / 0
Здравейте! :hmmm:
 Имам имам няколко въпроса относно бащинство - обезщетение.
 Баща които е и на  трудов договор и самоосигуряващо се лице има ли право на парично обезщетение при раждане на дете?
Ако има право и на двете места ли трябва да подаде документи?


#1 | 23.06.2018, 15:35
Публикации: 1293 / 173
Да, за 15-те календарни дни и да, на 2-те места.
#2 | 23.06.2018, 22:38
Публикации: 20 / 0

Тъи като не съм се сблъсквала с подобен казус и след  питане на   служител от НОИ съм много объркана, която каза че самоосигуряващото се лица нямат такива права.. Ще съм Ви много благодарна ако ми помогнете да си доизясня някои въпроси относно самоосигуряващото се лице.
1. Това лице тъи като е самоосигуряващо се  тези 15 дни води ли се на работа?
Отпуск ли?
 2. Необходими документи които трябва да подаде като самоосигуряващото се лице:
  - Заявление-Декларация за изплащане на парично обезщетение  при раждане на дете на основание чл. 50 ал. 6 КСО до 15 дни
  - Декларация - банкова сметка за изплащане на парич. обезщетение и помощи от ДОО
  - Акт за раждане на детето
4. Други документи подават ли се?
5. Документите се носят в НОИ до 10 число следващ месеца или по точно до 10.07?
#3 | 24.06.2018, 12:25
Публикации: 1293 / 173
Здравейта отново,
вие пишете, че лицето е и на трудов договор, и СОЛ.
По трудов договор има право на 15-те дни без никакво съмнение.
Като СОЛ зависи дали е на високия или на ниския процент. Ако е на ниския - няма.
Документите, които се подават са едни и същи и за 2-та случая, ако има право и по двата.
Те са:
- Заповед за ползване на отпуска, подписана от работодателя по ТД (за СОЛ не е нужно);
- Приложение № 3 - Заявление-Декларация за изплащане на парично обезщетение  при раждане на дете на основание чл. 50 ал. 6 КСО до 15 дни;
 - Декларация - банкова сметка за изплащане на парично обезщетение и помощи от ДОО;
- Служебна бележка от здравното заведение за датата на изписване на детето.

Акт за раждане не ви трябва.
Няма други документи.
Всичко се подава по електронен път и да напомня, че става дума за 15 календарни дни, в които лицето ще се води в отпуск, който ще се плати от НОИ.

При вас, до колкото разбирам данните ще се подават от две места, ако СОЛ е осигурен за ОЗМ.
Ако не е ще ги подава само работодателят по ТД.
Успех и късмет!
#4 | 25.06.2018, 10:54
Публикации: 20 / 0
Благодаря  P.G.H.R. :bow:
Данните ще се подават от две места и тъй като ще  подавам документи  за СОЛ, който е осигурен за ОЗМ.
Искам да попитам относно СОЛ:
 1. Тези 15 дни как се водят при тях? Отпуск или Болничен?
От прочетеното до момента тези дни се признават се или почва да тече от датата на изписването.
2. Къде в декларация 1 се отразяват 15-те дни отпуск?

#5 | 25.06.2018, 11:23
Публикации: 9302 / 1583
Тези 15 дни бащинство на СОЛ се отразяват като болнични.
#6 | 25.06.2018, 13:02
Публикации: 20 / 0
Благодаря!!!
#7 | 25.06.2018, 13:06
Публикации: 1293 / 173
От прочетеното до момента тези дни се признават се или почва да тече от датата на изписването.
2. Къде в декларация 1 се отразяват 15-те дни отпуск?

Това с признаването не го разбрах. :noexpression:
От датата на изписването.
При отсъствията поради болест, мисля че в някоя от подточките на т. 16 беше, при мен си излиза автоматично.
Успех и късмет!
#8 | 25.06.2018, 14:03
Публикации: 20 / 0
Това с признаването не го разбрах. :noexpression:
От датата на изписването.
При отсъствията поради болест, мисля че в някоя от подточките на т. 16 беше, при мен си излиза автоматично.
Успех и късмет!
Благодаря за критиката на P.G.H.R. за признаването :yes3: Просто в един от материалите които четох имаше коментари относно от коя дата дата на раждане или дата на изписване.
#9 | 05.11.2018, 16:41
Публикации: 63 / 1
Здравейте, извинявам се, че се включвам в темата, но да попитам по моя въпрос.  Бащата ползва 11 календарни дни, на 12-я се връща на работа. Проблем ли е, че не е ползван пълният размер от 15 дни?
#10 | 05.11.2018, 16:51
Публикации: 1293 / 173
Може да е, може и да не е проблем, зависи от доста фактори.
Ако е искал да ползва само 11 дни е трябвало така да си пусне заявлението за отпуска.
Ако вече е започнал да ги ползва и още не сте изпратили инфо към НОИ да си промени заявлението.
Ако вече ги ползва, но сте изпратили данните ще трябва да направите съответните корекции.
Това да водите някой в отпуска по документи, а той да е на работа реално си е малко опасничко... ами, ако стане трудова злополука?
Да не говорим, че и по-сложни последствия може да има.
#11 | 05.11.2018, 17:27
Публикации: 63 / 1
Благодаря! Заявлението е пуснато с 11 дни, ползвани са 11 дни, интересуваше ме по-скоро да няма проблем с НОИ, че са ползвани по-малко дни.
#12 | 05.11.2018, 17:42
Публикации: 1293 / 173
Не, няма.
При вашия случай всичко ще е наред.
Нали се сещате, че те ще се задействат, ако са платили повече, а не по-малко.  :smile1:
#13 | 06.11.2018, 13:22
Публикации: 63 / 1
Не, няма.
При вашия случай всичко ще е наред.
Нали се сещате, че те ще се задействат, ако са платили повече, а не по-малко.  :smile1:

Благодаря! Сега погледнах, че по време на тези 11 дни, бащата /СОЛ, ЕООД/ е ходил до банката и е плащал на доставчик по фактура. Имам спомен, че при майките СОЛ имаше изискване по време на болнични да не се извършва дейност, в този случай важи ли и за бащинството, т.е. СОЛ-а е в нарушение?
#14 | 06.11.2018, 13:33
Публикации: 1293 / 173
По време на болнични се предполага, че човек е болен и, както знаете в б.л. се отбелязва режим, напр.: "домашен, стаен", което предполага, че човекът не може да се разхожда нагоре-надолу.
Изключение правят болничните за бременност и раждане, където майките са в режим "свободен" и могат да си правят каквото си искат.  :smile1:
Бащата не е в болничен, той ползва вид отпуск и нищо не му пречи, ако се налага, да отскочи и до банката.
Ми то по тая логика, ако човекът трябва през цялото време да си седи у дома, няма да може да отиде до магазина и едни памперси да купи, дет` се вика.
Нали го пускат в отпуска да помага на майката (уж)... :wink1:
Не мисля, че ще имате проблем.
#15 | 06.11.2018, 13:38
Публикации: 63 / 1
По време на болнични се предполага, че човек е болен и, както знаете в б.л. се отбелязва режим, напр.: "домашен, стаен", което предполага, че човекът не може да се разхожда нагоре-надолу.
Изключение правят болничните за бременност и раждане, където майките са в режим "свободен" и могат да си правят каквото си искат.  :smile1:
Бащата не е в болничен, той ползва вид отпуск и нищо не му пречи, ако се налага, да отскочи и до банката.
Ми то по тая логика, ако човекът трябва през цялото време да си седи у дома, няма да може да отиде до магазина и едни памперси да купи, дет` се вика.
Нали го пускат в отпуска да помага на майката (уж)... :wink1:
Не мисля, че ще имате проблем.

Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове