Ценообразуване на продукти (при включени разходи и данъци)

31.12.2018, 08:42 3008 2

31.12.2018, 08:42
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Искам да направя пълно преобразуване на цените на продуктите, които произвеждаме, като трябва да добавя всички разходи и данъци към крайната цена, което за човек като мен, с ограничени познания по темата, се оказва малко трудно. Имам няколко въпроса.

Първо, пропускам ли нещо, което трябва да добавя в цената? Това е всичко, за което се сещам:

Себестойност на продукт (включва материали, наеми, ток, заплати и т.н.)
Фиксирани месечни разходи (маркетинг, услуги, транспортни разходи и т.н.)
Променливи разходи (включва разходи зависещи от броя продадени продукти, пр. опаковка)
Данък печалба (10%)
Данък Добавена Стойност (20%)

Също така, кога и върху каква сума се прилага данък печалба и кога ДДС? Кога и върху каква сума трябва да се приложи желания % печалба?

Целта ми е да създам някаква формула с която да изчислявам крайната цена на различните продукти.

Мога да предоставя примерни цифри, ако това би помогнало:

Средна себестойност на продукт 6.10 лв.
Средно месечни фиксирани разходи 3000 лв.
Средно променливи разходи за продукт 0.30 лв.
Желан % печалба 20%

Благодаря!

#1 | 31.12.2018, 10:31
Публикации: 9335 / 1570
Здравейте!
Наистина сте се захванали с нещо, дето не разбирате.
Първо за ДДС-то: начислява се при продажбата върху всичко, начислено преди това. Трябва обаче да се отчете, че за някои разходи се ползва данъчен кредит, а за други не и съотношението между двете групи не е фиксирано число.
За данък печалба е още по-сложно да се направи обща формула. Този данък се пресмята от данъчния финансов резултат (приходи минус разходи плюс увеличения за данъчни цели минус данъчни облекения и намаления) Предвиждането за този данък в цената на продукцията може са е само на база предходен опит, очаквания или оценки.

Желая Ви весели празници!
#2 | 31.12.2018, 14:46
Публикации: 4393 / 734
Сега ми идва на акъл (но не знам дали ще проработи), че ако продуктите ви са горе-долу еднакви може да направите груба сметка, ако обедените всичко към единица. Например вече имате данните за 2018 г. - какво сте вложили като сума, какво сте произвели, какво сте продали, какви разходи и приходи имате. Та - смятате, че  - произвели сте един продукт на стойност..., за който сте вложили една суровина на стойност...,, работил е един човек, на който е платено.... и т.н. Така може би ще можете да достигнете до някакви груби коефициенти/ числа, които да използвате.

Друг вариант е на ексела да си направите таблица и да проиграете какво се случва с продукцията в перспектива по метода на японския икономист Нагодиго :) Но пак без счетоводител ще е трудно. По описанието бизнесът ви не изглежда да е съвсем малък, добра практика е да обсъждате нещата с него, и то в аванс.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група