Скрито разпределение на печалбата и спр. чл.73

27.02.2018, 16:38 4267 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

27.02.2018, 16:38
Публикации: 144 / 13
Скритото разпределение на печалбата като дивидент ли се декларира, освен в декларацията по чл.55 ?

Че като отметна това, топърва ще привиквам съдружниците да се уточняват кой колко точно е прибрал :)
#1 | 28.02.2018, 10:01
Публикации: 1192 / 226
Мда... аз вече виках...  :good:


п.с. Бях упрекнат, че не ставам и за чеп за зеле, след като не съм в състояние да предложа изящен в своята щадящост вариант, както и за додадата през годините да меля едно и също, която накрая се сбъднало от постоянно повтаряне...
#2 | 28.02.2018, 12:15
Публикации: 9357 / 1591
Скритото разпределение на печалбата като дивидент ли се декларира, освен в декларацията по чл.55 ?

Имаш предвид справката по чл.73 ли ? Би трябвало да е така - нали данъчните го отъждествяват с дивидент.
Излиза, че текущо през годината "ги хващаме в крачка", че си вземат явно едни пари от касата, подаваме декларация по чл.55 / ами , ако не ги усетим навреме ? / и накрая ги "издаваме" с ГДД и справката по чл.73.
#3 | 28.02.2018, 12:28
Публикации: 4 / 1
Извинявам се, но какво значи, че ги издаваме с ГДД
#4 | 28.02.2018, 13:35
Публикации: 9357 / 1591
Извинявам се, но какво значи, че ги издаваме с ГДД

Неслучайно сложих на думата кавички, но като питате...нали там декларираме въпросното скрито разпределение на печалбата. :smile1:
#5 | 28.02.2018, 14:07
Публикации: 144 / 13
Комбинацията от думи звучи като криминално деяние, но си е реална ситуация и най-лесния начин (без ограниченията на закона за плащане в брой, лихви по заеми, фалшиви назначения и труд и т.н.) в новостартираща фирма с мащаб да си вземеш печалбата.
#6 | 28.02.2018, 14:16
Публикации: 9357 / 1591
Комбинацията от думи звучи като криминално деяние, но си е реална ситуация и най-лесния начин (без ограниченията на закона за плащане в брой, лихви по заеми, фалшиви назначения и труд и т.н.) в новостартираща фирма с мащаб да си вземеш печалбата.

Има си предимства - така е. Още по-лесно ще бъде, ако НАП "разреши" да кажем просто, че имаме право на авансово разпределяне на дивидент. В този ред на мисли се чудя, ако нямаме печалба за разпределение от минали години , а си вземем "скрито" едни пари и не е възможно според НАП да имаме авансови дивиденти пак ли трябва да декларираме скрито разпределение на печалбата и да я признаем за  дивидент.., който ще се яви всъщност авансов. :(
#7 | 18.01.2019, 12:36
Публикации: 24 / 0
Въпрос   по темата за да не отварям нова!Управител изтегля от касата 19000лв /на два пъти/В края на тримесечието се взема решение въпросната сума да се декларира като скрито разпределение/няма суми по сметка 122/ и се начисли 5% данък дивидент Същия се декларира с Декларация по чл55.Този данък според мен е за сметка на фирмата и осчетоводявам 122/459 .В сравка по чл,73 ал.1 се посочва дохода от скритото разпределение - а данъка?Той не е удържан или се начислява на съдружника /управител на ТД/като задължение до внасяне на сумата да кажем примерно!Въпроса ми е какво се посочва в Справката по чл.73 само дохода без данък или дохода с данък?
#8 | 18.01.2019, 13:06
Публикации: 91 / 1
Едно питане по поводн на сроковете и промените , касаещи подаването на справка чл. 73 от ЗДДФЛ.

Промените записани в ЗДДФЛ за декларация по чл. 73 - срок на подаване 28,02. и ал. 6. още една НОВА справка за осигурените лица по трудов договор - се подават тази година?
Или сега  - до 31,03,2019 се подава старата декларация по чл. 73, а догодина по новите правила?.......Вече съвсем се обърках............. :blink:
#9 | 18.01.2019, 13:43
Публикации: 1869 / 372
Това  - до 15,03,2019 се подава старата декларация по чл. 73, а за изплатените доходи по трудов договор през 2019-  НОВА справка
#10 | 18.01.2019, 14:18
Публикации: 91 / 1
Това  - до 15,03,2019 се подава старата декларация по чл. 73, а за изплатените доходи по трудов договор през 2019-  НОВА справка

Да, до 15,03,2019!  - декларация по чл. 73 ал.1
И искате да кажете, че се подава тази година и по чл. 73 ал. 6? или , че се подава през 2020 година за 2019?
#11 | 18.01.2019, 14:24
Публикации: 1869 / 372
През 2020 ще подаваме по чл.73 ал.6 . Убеждават ни , че ще можем от програмите ТРЗ да сваляме автоматично данните в предвид големия размер на информация, но.....
#12 | 22.01.2019, 17:56
Публикации: 107 / 6
Имам въпрос по темата. Начисляваме разход за  данък 5% върху скритото разпределение, който е за сметка на фирмата. С него се преобразува резултатът, това е ясно.
Обаче ме притеснява това - от един материал на tita.bg  -доц  Л.Мермерска
"Ако данъкът върху дивидента се отчете като разход от предприятието, извършило скрито разпределение на печалбата -  разходът не се признава при данъчно преобразуване по реда на чл. 26, т. 8 от ЗКПО. Считаме, че той отново може да се третира като скрито разпределение на печалбата и да доведе отново да прилагане на описаната по-горе процедура."
Излиза, че самият данък се третира като скрито разпределение и отново се облага, което е абсурдно.
#13 | 30.01.2019, 11:44
Публикации: 22 / 0
А ако нямам печалба в последните три години, мога ли да си "разпределя" дивидент и да го покажа като скрито разпределение. Целта на мероприятието е ясна.
#14 | 30.01.2019, 12:13
Публикации: 9357 / 1591
Малко е абсурдно да разпределяме нещо, което не съществува. Назад във времето нямате никаква печалба ли ?
#15 | 30.01.2019, 12:47
Публикации: 22 / 0
Малко е абсурдно да разпределяме нещо, което не съществува. Назад във времето нямате никаква печалба ли ?
Знам, че е така, За съжаление няма никаква печалба. Ама съвсем никаква.
#16 | 30.01.2019, 14:05
Публикации: 9357 / 1591
 Ама съвсем никаква.

"Изработете" си за 2018 - сега е моментът .
#17 | 30.01.2019, 21:32
Публикации: 22 / 0
"Изработете" си за 2018 - сега е моментът .
Няма как. Загубата за 2018 е 6 цифрено число.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове