Отлагане на разходи

21.02.2019, 15:59 637 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.02.2019, 15:59
Публикации: 13 / 0
Здравейте, приключвам една фирма. Сега забелязвам, че възнагражденията и осигуровките за ноември и декември 2018  не са внесени. Та въпросът ми е разходите за заплати и осигуровки за ноември и декември 2018 година да ги отлагам ли за 2019 година ?  Благодаря предварително!  :good:
#1 | 21.02.2019, 16:09
Публикации: 168 / 18
Не. Из Закона за счетоводството:

"4. начисляване - предприятието изготвя финансовите си отчети, с изключение на отчетите, свързани с паричните потоци, на базата на принципа на начисляването - ефектите от сделки и други събития се признават в момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти, и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят;"
#2 | 21.02.2019, 16:13
Публикации: 9301 / 1583
 Та въпросът ми е разходите за заплати и осигуровки за ноември и декември 2018 година да ги отлагам ли за 2019 година ? 

Отложете ги - заслужават си го. Те отложили плащането , вие им отложете разходите да си платят един данък за наказание и това е.
........................ ........................ ........................ ..................
Сега сериозно - вижте чл.42 ал.1 ЗКПО. Там е казано с кои суми се преобразува финансовия резултат в случай, че не са платени възнагражденията. И в ал.2 се пояснява :
(2) Алинея 1 не се прилага за разходите, представляващи:

1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) основно трудово възнаграждение;

2. (нова - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) допълнително трудово възнаграждение, определено като задължително с нормативен акт;

#3 | 21.02.2019, 16:20
Публикации: 3054 / 411
И като продължение от цитата на delphine - май следва, че ако имаме ДТВ, определено не в нормативен акт (например някакъв бонус), да делим брутната РЗ и да преобразуваме с една част (това ДТВ-бонус), а да не преобразуваме с другата?
#4 | 21.02.2019, 16:23
Публикации: 9301 / 1583
"Там е казано с кои суми се преобразува финансовия резултат в случай, че не са платени възнагражденията"

малко да се поправя :
Това изречение да се чете без думата "възнагражденията" , че не и е мястото тука. Отлагам я.
Дано колегата да приеме с чувство за хумор нещата, но ме разсмя наистина с употребения израз.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове