Банкови такси превалутиране - работодател или работник

20.01.2023, 17:02 539 5

20.01.2023, 17:02
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Командирован съм в чужбина и при получаване на възнаграждението по банков път банката-кореспондент удържа комисион за превалутиране на средствата. За чия сметка трябва да са тези разходи - за моя или на работодателя?
Възнаграждението ми е определено в евро, а в САЩ няма банки, които да предлагат разплащателни сметки в евро.
Благодаря предварително на отзовалите се.
#1 | 20.01.2023, 17:15
Публикации: 4407 / 737
Работодателят ви, който ви е командировал е български в България?
Възнаграждението е в евро и се плаща по ваша американска доларова сметка ли?
#2 | 20.01.2023, 19:16
Публикации: 3 / 0
Здравейте, точно така, работодателят е български, заплатата е в евро, а сметката е доларова.
#3 | 20.01.2023, 19:39
Публикации: 4407 / 737
От гледната точка на работодателя той превежда определената и договорена сума (евра или левовата им равностойност) по дадена от вас сметка, дали левова, еврова или доларова няма значение. За този превод той вероятно плаща някаква такса, както при всички преводи. От тук натакък мисля, че работодателят няма повече ангажименти. Може да се договорите тази такса да е изцяло за работодателя, ако и вие плащате нещо.

Така, както го описвате превалутирането се случва във вашата сметка и не знам възможно ли е на практика работодателят да поеме разхода за превалутиране.

Все пак, може да пробвате да се договорите нещо. А и нека по-опитните с валутни преводи колеги кажат.
#4 | 20.01.2023, 20:35
Публикации: 3 / 0
Там е работата, че превалутирането не се случва в моята сметка, а в междинна банка, т.е. по моята сметка не постъпва договореното възнаграждение. По кодекса на труда заплатата се изплаща там, където се извършва работата, а само при мое писмено желание се изплаща по банков път. В моя случай не е така и решението да се изплаща по банков път е на работодателя.
#5 | 20.01.2023, 21:16
Публикации: 4407 / 737
Надявам се не очаквате работодателят да ви носи парите в брой в САЩ.
В КТ пише "...се изплаща в предприятието, където се извършва работата" и може да се спори дали предприятието е в САЩ, че да се плащат там парите.

Каквото и да напишем, ние тук едва ли ще можем да решим проблема, обърнете се към работодателя да се споразумеете нещо или се обърнете към адвокат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група