Наемодател ФЛ - Наемател ЮЛ

05.06.2019, 11:09 1740 8

05.06.2019, 11:09
Публикации: 98 / 11
Здравейте,

При тази ситуация винаги сме издавали сметка за изплатени суми и служебна бележка, съответно деклариране по чл. 73.

При сегашния случай лицето наемодател не иска да му се издава СИС и удържа данък, тъй като стаята била категоризирана по ЗМДТ и то издавало само квитанция.

Вие има ли сте подобни случаи ?
#1 | 05.06.2019, 11:26
Публикации: 10451 / 1811
Хм , стана ми интересно...Вероятно има предвид , че плаща патент за тази стая.

" 1. Места за настаняване с не повече от 20 стаи - данъкът се определя за стая според местонахождението на обекта:
1 и 2 звезди от 25 до 250 лв."

Вие вероятно обаче не сте курортисти  :smile1: - иначе, ако бяхте нямаше да трябва да плаща данък , различен от патентния . 
#2 | 05.06.2019, 11:34
Публикации: 98 / 11
Хм , стана ми интересно...Вероятно има предвид , че плаща патент за тази стая.

" 1. Места за настаняване с не повече от 20 стаи - данъкът се определя за стая според местонахождението на обекта:
1 и 2 звезди от 25 до 250 лв."

Вие вероятно обаче не сте курортисти  :smile1: - иначе, ако бяхте нямаше да трябва да плаща данък , различен от патентния .
Да, въпроса ми е от страната на ЮЛ(наемател), като такива ние наемаме апартамента за 2 месеца, съответно по досегашните ми познания при такова наемане от ФЛ му издавах СИС и съответното облагане. То обаче твърди, че има категоризация 1 или две звезди и издава само квитанции.
Да, най-вероятно плаща патент, след като осмислих неговите обяснения.
При това положение аз длъжен ли съм да удържам данък по ЗДДФЛ ? И ако да, как се защитавам ?
#3 | 05.06.2019, 11:37
Публикации: 98 / 11
При това положение аз длъжен ли съм да удържам данък по ЗДДФЛ ? И ако да, как се защитавам ?
Ако не съм (исках да кажа), как се защитавам ?
#4 | 05.06.2019, 12:09
Публикации: 10451 / 1811

При тази ситуация винаги сме издавали сметка за изплатени суми и служебна бележка, съответно деклариране по чл. 73.


Аз мисля като Вас в горния  пост . Платенияj патент е за едно, а Вие ползвате стаята за друго. Това е все едно, ако сключа с Вас граждански договор , а имам и трудов да настоявам да не ми правите удръжки за осигуровки, защото вече си плащам такива.
Ако има вероятност за издадете документите с дата от последно тримесечие и лицето  чекне, че не желае да му удържате данък "топката" остава у него . Да си подава декларацията, както желае - отговорността си е негова.
#5 | 05.06.2019, 12:20
Публикации: 98 / 11
Аз мисля като Вас в горния  пост . Платенияj патент е за едно, а Вие ползвате стаята за друго. Това е все едно, ако сключа с Вас граждански договор , а имам и трудов да настоявам да не ми правите удръжки за осигуровки, защото вече си плащам такива.
Ако има вероятност за издадете документите с дата от последно тримесечие и лицето  чекне, че не желае да му удържате данък "топката" остава у него . Да си подава декларацията, както желае - отговорността си е негова.
Всъщност патента, не е ли точно за тази дейност, както се написали по-горе отдаване на стаи до 20 на брой ? Т.е. има някаква логика да не го облагам по ЗДДФЛ .... опитвам се да видя и неговата гледна точка ...
#6 | 05.06.2019, 14:09
Публикации: 10451 / 1811
При сегашния случай лицето наемодател не иска да му се издава СИС и удържа данък, тъй като стаята била категоризирана по ЗМДТ и то издавало само квитанция.



За да се отдава стая под наем принципно не е необходима категоризация . Последната определено свързваме с изискванията на Закона за туризма най - общо казано.
http://www.tourism.government.bg/bg/kategorii/uslugi-v-turizma/kategorizirane-na-mesta-za-nastanyavane
#7 | 05.06.2019, 16:49
Публикации: 98 / 11
За момента формирах мнение, че има ли договор между наемодателя ФЛ и наемателя ЮЛ би следвало да има СИС. За да няма СИС, не трябва да има договор директно между ЮЛ и ФЛ наемодател, а например ако командировам служители в тази стая, наемодателя да им издава квитанция на тяхно име, които аз да им осребрявам като квартирни, така би следвало да се избяга от СИС.
#8 | 05.06.2019, 17:14
Публикации: 10451 / 1811
...ако командировам служители в тази стая, наемодателя да им издава квитанция на тяхно име, които аз да им осребрявам като квартирни, така би следвало да се избяга от СИС.
:good:
Така се избягват преките взаимоотношения между фирмата и наемодателя и последният вече настанява в стаята  ФЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група