Майчинство, самоосигуряващо се лице или?

15.06.2019, 13:55 3285 8

15.06.2019, 13:55
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
не съм абсолютно сигурна, че ще задам въпроса, така че да бъде разбран :blink:
Бременна с трудов стаж  4 месеца. Има възможност да започне при приятели на ТД или да се самоосигурява чрез своето ЕООД.
Счетоводителката казва, че ако се самоосигурява ще може да се възползва от болнични след 12м,а ако е на трудов договор след 6м,вярно или не?
Задължително ли е, ако се самоосигурява, ЕООД-то да има приходи, разходи?
Какави са плюсовете и минусите при двата варианта - започване на ТД при приятели, да се самоосигуряваш?
#1 | 15.06.2019, 14:12
Публикации: 1302 / 183
Не сте се разбрали съвсем точно със счетоводителката.
Предполагам, че за правото за болничен е казала това и е права за 6-те месеца.
А за правото на обезщетение за майчинство е имала тред вид т. 3 от тази публикация.
Успех и късмет!
#2 | 16.06.2019, 15:36
Публикации: 12 / 0
Благодаря, P. G. H. R.  :smile1: и за линковете, и за пожеланията, и за включването!   :give_rose:
Счетоводителката каза, че не знае и ще разпита, след като разпита, отговора ѝ беше този, който съм написала в коментар 1.Прочетох линковете и не, не е имала това предвид. Тя е счетоводстводител на приятелската фирма, в която ще се назначаваме на ТД,  поиска ни  мес. възнаграждение за услугата до края на майчинство,на което се съгласихме, но се зачудихме дали не говори така, заради това възнаграждение,което е малко повече от половината на заплащаното от нас на нашата счетоводителка и дали няма да  е по-добре да се пусне ЕООД и да се самоосигуряваш.
*** Та, това, което разбирам от линк1, че е важно  да си осигурен за поне 6м за общо заболяване и майчинство, независимо дали се самоосигуряваш /само да си плащаш осигуровките/ или си на ТД.

Днес ми се наложи да споря с нея(надявам се да съм била права :blush:).
Според онова, което е разбрала тя ми казва, че за да имам право на болничен трябва 6м  да се  работи (да се плащат осигуровките) на ТД  или 12м ако се самоосигурявам. Другото е, че ми казва, че ако се самоосигурявам, въпреки че съм си плащала осигуровките ОЗМ, до края на майчинството ще трябва да продължавам да си ги плащам независимо дали съм направила тези 12м трудов стаж :blink:, а не само здравните както знам аз.
Не знам кое ще бъде по-изгодно.
#3 | 16.06.2019, 16:06
Публикации: 1302 / 183
Така, ето тук ясно, точно и недвусмислено за спорните 6 или 12 месеца.

Ето малко и за осигурителните вноски.

Скрит текст :

И кога дължите осигурителните вноски по време на майчинство.

А кое ще е по-изгодно... ще трябва да решите самостоятелно.  :smile1:
#4 | 16.06.2019, 16:24
Публикации: 9297 / 1557
Понеже казвате "своето ЕООД", ще направя едно пояснение: от голямо значение е дали вече се самоосигурявате, дали сте се самоосигурявали преди и сте спрели и дали сега за пръв път ще се самоосигурявате.
Ако е за първи път, няма проблем да изберете осигуряване за всички осиг.случаи (вкл. за ОЗМ) и да си ползвате болнични и майчинство след нужния стаж.
Ако преди сте се самоосигурявали и сте спрели, сега може да възобновите самоосигуряването НО за осиг.случаи,  за които сте се избрали преди прекъсването. Ако е било с ОЗМ - добре. Ако е било без ОЗМ, сега пак ще трябва да е така. Промяна може да се направи едва през м.01.2020. От СОЛ без ОЗМ няма никаква ползо при болнични и майчинство.
#5 | 16.06.2019, 17:06
Публикации: 1302 / 183
Хиксове, аз от втория й отговор останах с впечатлението, че такова ЕООД все още няма...  :no:

...да се пусне ЕООД и да се самоосигуряваш...
#6 | 16.06.2019, 17:13
Публикации: 12 / 0
Благодаря, XXXXX и P. G. H. R :good:
P. G. H. R., фирма има,но е спряна временно от дейност.
#7 | 16.06.2019, 17:26
Публикации: 9297 / 1557
P. G. H. R., явно бобът ми е по-добър :)
#8 | 17.06.2019, 13:51
Публикации: 1302 / 183
P. G. H. R., явно бобът ми е по-добър :)

...ще даваш за семе... твоят сигурно е смилянски, моят си е проЗ селски...  :wink1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група