Изплащане на граждански договор и ТЕЛК

22.07.2019, 12:19 687 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.07.2019, 12:19
Публикации: 383 / 13
Здравейте!Трябва да се сключи граждански договор с човек,който не е пенсионер,но има ТЕЛК.Няма друго осигуряване.Има ли нещо по-различно от нормалните граждански договори при Д1 и Д 6?Може би не се начислява ДДФЛ или ако се начисли,човека при подаване на ГДД и приложен ТЕЛК,ще си го възстанови?
#1 | 22.07.2019, 12:41
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
При изплащане на възнаграждение по извънтрудово правоотношение издавате сметка за изплатени суми и отбелязвате, че лицето е с ТЕЛК (вижте дали е с над 50 %). В този случай не удържате ав.ДФЛ. При подаване на данъчната си дегларация лицето няма да има да внася данък (до 7920 лв. за 2019 г.), но следва да го декларира.
Ако не ви е представил ТЕЛК или той е за под 50 %, и изплащате хонорара през 1-во, 2-ро или 3-то тримесечие на 2019 г. - тогава му удържате ав.данък и го внасяте (за 4-то тримесечие нямате това "задължение", но ако лицето писмено заяви, че иска да му бъде удържан и внесед данъка следва да го направите :-) По-късно като платец на дохода имате задължението да го посочите в Дегл.л.55 ЗДДФЛ за съответното тримесечие. Догодина доходът и ав.ДФЛ посочвате в Справка чл.73 за изплатени доходи .... за 2019 г. (в съответния срок).

Надявам се да съм ви била полезна.
Успех.
#2 | 22.07.2019, 12:58
Публикации: 383 / 13
Хиляди благодарности!Много ми помогнахте!Лек ден!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове