Починал ЗП и ГДД

28.01.2020, 09:33 358 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.01.2020, 09:33
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
ЗП почина през м.10/2019г. , синът му се регистрира като ЗП , регистрира се и по ЗДДС и продължи дейността му.
През м.12/2019г. са получени субсидии на името на починалия ЗП и по неговата банкова сметка.Тези субсидии с коя ГДД трябва да декларирам - на починалия или на  сина му според вас?
Трябва ли да подавам отчет в статистиката от името на починалия и от името на сина му (друг е въпроса , че въобще не трябва да го подавам , т.к. се облагат с НПР) и ако декларирам субсидиите от името на починалия , трябва ли да подавам празна ГДД от името на сина му, т.к. няма да има никакви приходи?
#1 | 28.01.2020, 13:17
Публикации: 6291 / 1013
Здравейте,
Независимо, че ЗП са по НПР, трябва да представите отчет в статистиката:
Скрит текст :

Независимо от горното, може и да не подавате този отчет, ако ГДД няма да включва Приложение 2, което изисква валиден номер на отчет от НСИ.

За субсидиите попълнете ГДД на основание извадката от ДФЗ за това, кой какво е получил. Това се засича.
#2 | 28.01.2020, 14:16
Публикации: 12 / 0
Да, субсидиите именно заради това ще посоча с ГДД на покойника, т.к. са по неговото ЕГН.
Но именно затова питах, дали трябва да подам отчет в статистиката от името на сина му, защото в случая той няма да има никакви облагаеми доходи и въобще няма да подам ГДД от негово име.В този случай мога да не подам отчет и в статистиката?
ГДД за покойника ще подам, не само заради получената субсидия , а има и други приходи през третото тримесечие, които след смъртта му не декларирах с декл. по чл.55 , но се колебая, дали да подам отчет и в статистиката, т.к. към 31.12. вече е...
И ако подам отчет в статистиката и от двамата, то тогава данните ще са 1:! в двата отчета.
#3 | 28.01.2020, 14:30
Публикации: 12 / 0
По обобщено въпросите са следните:
1.Земеделски производител, който се е регистрирал като такъв в края на годината и няма никакви облагаеми доходи за 2019г. , т.е. няма да подава ГДД, трябва ли да подаде отчет в статистиката?
2.На починал ЗП , на който наследниците ще подадат "специалната бланка" ГДД , трябва ли да подадат отчет и в статистиката?
#4 | 28.01.2020, 15:26
Публикации: 6291 / 1013
И на двата въпроса - НЕ. (от практическа гледна точка)
#5 | 28.01.2020, 16:05
Публикации: 12 / 0
А горе казахте: "Независимо, че ЗП са по НПР, трябва да представите отчет в статистиката".Може би сте имали предвид, че "трябва" не заради статистиката , а заради входящия номер , който се взема в ГДД?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове