Корекция на вече подаден болничен

25.07.2019, 17:34 9272 15

25.07.2019, 17:34
Публикации: 1223 / 70
Днес подадох един болничен.Уж попълних правилно -т.ес нищо не попълних в т.2 на раздел I.Приеха ми го и бях много доволна,защото  подавам за първи път след промените.Сега реших да видя с ИКО какво става и се оказва,че е приет ,обаче в Приложението пише,че лицето НЯМА 6 м. стаж.
Как да подам корекция? Има ли начин?
#1 | 25.07.2019, 17:51
Публикации: 86 / 19
Заличете подадения и подайте отново с верните данни.
#2 | 25.07.2019, 20:03
Публикации: 11932 / 2174
Подавате с код К верните данни. Заличаване не е необходимо.
#3 | 26.07.2019, 10:32
Публикации: 27 / 1
Въпрос: Как следва да се попълват т. 2 и т. 3 относно осигурителния стаж от удостоверение, приложение № 9 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО след измененията от 1 юли 2019 г.

Отговор: От 1 юли 2019 г. отпадна изискването за деклариране от страна на осигурителите/самоосигуряващите се лица наличието на необходимия осигурителен стаж за придобиване право на парично обезщетение в удостоверения, приложения № 9, 10 и 11 към НПОПДОО. Наличието на 6 или 12 месеца осигурителен стаж ще се определя служебно от НОИ. Само в случаите, в които лицата нямат необходимия осигурителен стаж, осигурителите/самоосигуряващите се лица са длъжни да отбележат това обстоятелство в т. 2 „Към деня на настъпване на временната неработоспособност, трудоустрояването лицето няма 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство.
На ……20…г. лицето придобива изискуемия осигурителен стаж.
(данните се попълват, когато лицето придобива необходимия осигурителен стаж през периода по болничния лист)“
или в т. 3 „Към деня на настъпване на бременността и раждането няма 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство.
На ……20…г. лицето придобива изискуемия осигурителен стаж.
(данните се попълват, когато лицето придобива необходимия осигурителен стаж през периода по болничния лист)“  в зависимост от осигурения риск.
Когато е отбелязано, че лицето няма изискуемия осигурителен стаж към деня на настъпване на съответния риск, осигурителят/самоосигуряващият е длъжен да попълни датата, на която го придобива, когато тази дата е през периода по болничния лист, т.е. попълва последният ден, с който се придобива осигурителният стаж.
Самостоятелно работещият програмен продукт на НОИ за въвеждане, контрол и изпращане на данни от удостоверение, приложение № 9, № 10 и № 11 към НПОПДОО, който е публикуван на официалната интернет страница на НОИ е съобразен с описаните промени и при използването му за подаване на данни с удостоверение, приложение № 9 т. 2 и т. 3 се попълват по следния начин:
-    когато лицето няма необходимия 6-, съответно 12- месечен осигурителен стаж, това обстоятелство се отбелязва с маркер в едно от двете квадратчета, разположени в ляво преди текста на т. 2 и 3, в зависимост от осигурения риск;
-    в останалите случаи, т. е. когато лицето има необходимия 6-, съответно 12- месечен осигурителен стаж се отбелязва за кой от рисковете - временна неработоспособност или бременност и раждане се отнася удостоверението, като се маркира в едно от двете квадратчета с текст „Т. 2/т. 3 е относима към осигурения риск“, разположени в дясно след текста на т. 2 и т. 3. Отбелязването е необходимо за да се извърши в НОИ автоматичното определяне на необходимия стаж за съответния риск.
#4 | 26.07.2019, 16:46
Публикации: 1223 / 70
Вече три пъти подавам заличаване и после подавам уж коректни данни.И като погледна  все се оказва ,че съм отбелязала ,че лицето няма 6 месеца стаж.А той си ги има. Накрая изтеглих НОИ-ската програма и вече един час попълвам един болничен.От 15 грешки ги сведох до 2.Изписва ми ,че не съм направила избор за вида правоотношение и за вида регистрация.Ами отбелязала съм ги-Безсрочен.Да ,ама все пише,че не е отбелязано.
И пак не съм сигурна,дали правилно чекнах в т.2.Чекнала съм пред т.2-относима към осиг.риск.
Има ли някой ,на който да са го приели?Дайте една снимка на попълнено удостоверение,на човек ,който има повече от 6 м.стаж
Толкова години подавам болнични и сега съвсем се омотах. :blush:
Освен да взема да ги занеса на място.
#5 | 26.07.2019, 16:50
Публикации: 27 / 1
Вече три пъти подавам заличаване и после подавам уж коректни данни.И като погледна  все се оказва ,че съм отбелязала ,че лицето няма 6 месеца стаж.А той си ги има. Накрая изтеглих НОИ-ската програма и вече един час попълвам един болничен.От 15 грешки ги сведох до 2.Изписва ми ,че не съм направила избор за вида правоотношение и за вида регистрация.Ами отбелязала съм ги-Безсрочен.Да ,ама все пише,че не е отбелязано.
И пак не съм сигурна,дали правилно чекнах в т.2.Чекнала съм пред т.2-относима към осиг.риск.
Има ли някой ,на който да са го приели?Дайте една снимка на попълнено удостоверение,на човек ,който има повече от 6 м.стаж
Толкова години подавам болнични и сега съвсем се омотах. :blush:
Освен да взема да ги занеса на място.


Отговор: От 1 юли 2019 г. отпадна изискването за деклариране от страна на осигурителите/самоосигуряващите се лица наличието на необходимия осигурителен стаж за придобиване право на парично обезщетение в удостоверения, приложения № 9, 10 и 11 към НПОПДОО. Наличието на 6 или 12 месеца осигурителен стаж ще се определя служебно от НОИ. Само в случаите, в които лицата нямат необходимия осигурителен стаж, осигурителите/самоосигуряващите се лица са длъжни да отбележат това обстоятелство в т. 2 „Към деня на настъпване на временната неработоспособност, трудоустрояването лицето няма 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство.
#6 | 26.07.2019, 17:10
Публикации: 1223 / 70
Ето снимка как съм го попълнила
#7 | 26.07.2019, 17:11
Публикации: 1223 / 70
Прикачила съм два пъти едно и също
#8 | 26.07.2019, 17:13
Публикации: 1223 / 70
Ето попълнила съм,че е безсрочен тд
#9 | 26.07.2019, 17:14
Публикации: 1302 / 183
ditzve,
Виж таблицата в отговор 15 в тази тема.
Правилно си го попълнила.
И не го взимай толкова на вътре, всички сме на тоя хал.
Ще се справиш, споко.  :wink1:
#10 | 26.07.2019, 17:39
Публикации: 1884 / 384
Премахнете "безсрочно" или от точка 1,1 или от точка 1,2 , зависи лицето какъв статут има.
#11 | 26.07.2019, 19:28
Публикации: 11932 / 2174
Ето попълнила съм,че е безсрочен тд

И както и create е забелязала и отбелязала е попълнено и безсрочно самоосигуряване. Не може и двете. Това е проблема ми се струва.
#12 | 26.07.2019, 20:58
Публикации: 160 / 29
ако е работник или служител се попълва 1.1 - безсрочно,ако е самоосигуряващо се лице 1.2- не може и на двете да отбелязвате безсрочно, колегите преди мен също са констатирали тази грешка
#13 | 29.07.2019, 14:52
Публикации: 6 / 0
Проверихте ли версията на програмата?
Последната е от 18.07.2019 12:28
#14 | 30.07.2019, 11:16
Публикации: 1223 / 70
Не знам колко пъти подавх и после заличавах един болничен,защото както и да го подам ,като отида в самонто Удостоверение за подаване с ИКО все пише ,че лицето Няма 6 месеца.Накрая отидох на място в НОИ.Обясних на един младеж проблема и той погледна-ХА,на неговия компютър в същото удостоверение-същия вх.номер-в т.2 лицето ИМА 6 м.стаж.в т.3 -НЕ Е избрано.Помолих учудения младеж да ми го разпечата -да си го имам черно на бяло.Връщам се ,отварям с ИКО проклетото удостоверение и какво да видя: в т.2 лицета пак Няма 6м стаж. :blush:
Оставям го така,ще чакам да видя дали ще му го платят този болничен.
#15 | 30.07.2019, 12:21
Публикации: 11932 / 2174
Аз мисля, че неправилно интерпретираш нещата. В справката за изпратения болничен квадратчето на т. 2 не е чекнато. То ти е празно. Това означава, че като не е чекнато там лицето ИМА 6 м стаж. Всичко ти е ОК.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група