Уволнение чл.328, ал. 1, т. 3 КД

16.08.2019, 16:27 1034 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.08.2019, 16:27
Публикации: 1 / 0

Здравейте , 

Имам нужда от съвет във връзка с връчено предизвестие от страна на работодателя   по чл.328, ал.1 , т.3 от КД. Какви документи се изискват от работодателя, за да докаже,че е намален обема на работа?



Имам намерение да оспорвам уволнението ,тъй като реално не   е намалял обема на работа. Проблемът е ,че искат да ме освободят ,тъй като съм назначена на мястото на служител,  който се връща от майчинство  ,но договорът ,който са ми издали не е бил по заместване.


Благодаря!

#1 | 16.08.2019, 17:24
Публикации: 6999 / 1032
Никъде не е определен набора от документи, които доказват намаляване обема на работа.  Обикновено се свързва с намаляване на поръчките, на приходите и т.н.
Няма и изискване долко време след прекратяването на договора може да бъде назначен друг работник. Може още на следващия ден да се появи нова поръчка и да трябват хора.
Единственото, което се изисква, е работодателят да направи подбор, ако има няколко работника на същата длъжност. За съжаление няма изискване този подбор да е в писмена форма или мотивите да са обявени пред работниците.
От там нататък е работа за адвокати и съд. Не зная доколко си заслужава.
#2 | 16.08.2019, 18:30
Публикации: 3104 / 421
Въпреки грешката в ТД, вероятно сте разговаряли с работодателят преди започването и сама си знаете, че с връщането на замествания ще сте освободена. Поради грешката, работодателят търси вариант.
#3 | 06.07.2020, 12:57
Публикации: 208 / 0
Здравейте, налага се да освободим работник поради намаляване обема на работа.
Пускаме предизвестие, то изтича и го освобождаваме на основание  чл.328 ал.1 т.3 . без да изплащаме обезщетение.
А ако го освободим преди изтичане на предизвестието заплащаме обезщетение за остатъка .
Вариант ли е без изобщо да пуснем предизвестие и да си изплатим обезщетение за цял месец.
Интересува ме ако след това той в рамките на месец време не започне никъде работа ние трябва ли да изплащаме още веднъж обезщетение по  основание чл 222 ал.1  от КТ.

Благодаря.
#4 | 06.07.2020, 13:06
Публикации: 5947 / 513
Ако той не започне работа в рамките на месец след прекратяване на договора, Вие му дължите обезщетение по чл.222, ал.1 за оставане без работа. Това обезщетение не е "още веднъж", защото обезщетението за неспазено предизвестие е по чл.220 от КТ.
#5 | 06.07.2020, 14:16
Публикации: 208 / 0
Благодаря.
#6 | 07.07.2020, 16:34
Публикации: 8 / 0
Здравейте!
Пускате предизвестие с например днешна дата и го връчвате днес. Тъй като срока от 30дни тече от следващия ден то считано от този следващ ден прекратявате договора като в заповедта вписвате горе на основание чл......., ал......, т..... от КТ във връзка с предизвестие №....../.............г. и в обезщетенията описвате, че на основание чл.220, ал.1 от КТ на служителя да се изпрлати обезщетение за неспазено предизвестие в размер на БТВ за неспазения срок.
Един месец след датата на прекратяване лицетоподписва декларация че не е работил и му плащате обезщетение по чл.222, ал.1
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове