Отпуск при смърт на роднина

12.06.2017, 20:09 53011 5

12.06.2017, 20:09
Публикации: 1 / 0
 Здравейте. За съжаление баба ми почина. Бих искала да присъствам на погребението, но то е чак два дни след смъртта, а доколкото разбирам може да се ползва отпуск само за самия ден и следващия. Според този документ родството е по права линия, затова предполагам, че се полагат два дни, но по-добре някой по-запознат да каже дали е така.
http://eksior.com/wp-content/uploads/2010/02/Sxema-Rodstveni-vruzki.pdf
От по-малко от месец работя на ново място и се съмнявам да ме пуснат в отпуск за погребението въпреки че става дума за един ден.  Бих била благодарна ако ме посъветвате как да постъпя - например дали имам право на неплатен отпуск ако откажат да ме пуснат платен за деня на погребението?
#1 | 12.06.2017, 22:42
Публикации: 4400 / 737
Съболезнования :(

КТ Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

Наредбата Чл. 50. (1) Работникът и служителят имат право на отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ за деня на съответното събитие и за следващия го работен ден. Когато денят на събитието съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползува в първите 2 работни дни след нея.

Ако денят на погребението не влиза в описаните от наредбата остава да говорите с работодателя и да поискате неплатен отпуск. Предвид описаното във въпроса, ако ви пусне в платен по чл. 157-1-3 може да се окаже, че нарушава КТ.
#2 | 28.12.2017, 15:25
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
имам два трудови договора. Мога ли да ползвам този отпуск по чл. 157 от КТ при смърт на роднина само при единия. При другия съм на 4-часов работен ден и там не желая/не е нужно да ползвам такъв отпуск.
Или трябва щом ползвам по единия договор, задължително да бъда в отпуск и по другия договор?
#3 | 28.12.2017, 15:40
Публикации: 4400 / 737
Този отпуск не е задължително да го ползвате при който и да е работодател. Двамата работодатели са независими и вие ще решите дали да го ползвате при единия, при двамата или при никой. Няма проблем да е сами при единия.
#4 | 26.09.2019, 22:13
Публикации: 1 / 0
Здравейте за съжаление баща ми почина на 23.09.2019 г.. този ден беше почивен, на 24.09.2019 г. беше погребението. В момента на тези събития към 18.09.2019 г. си бях планувала 3 дни от полагаемата отпуска от 24, 25, 26 септември 19 г.. Въпроса ми е имам ли право да ползвам тези 2 дни отпуск за починал родител, имам удостоверение за наследници и смъртен акт. Там където работя ми отказват, тъй като съм била в полагаема отпуска и нямам право на тези 2 дни. Благодаря за отговора!
#5 | 27.09.2019, 10:49
Публикации: 4400 / 737
Вероятно е можело да поскате прекратяване на полагаемият отпуск, който даже не сте почнали да ползвате, и да ползвате денят 24-ти с удостоверението от общината (не за наследници или смъртен акт), но в такива моменти това е на последно място. Вече е минало и едва ли ще стане, пък и са ви отказали. За 23-ти нямате право на нищо, понеже е почивен ден (а се полага за деня на смъртта и следващия, а не просто "два дни"). Остава само денят 24-ти и едва ли си заслужава тревогите да се занимавате повече с това.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група