Борса след майчинство

17.10.2019, 14:09 1667 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.10.2019, 14:09
Публикации: 3 / 0
Здравейте! На 25.01.2020г синът ми навършва 2г. От изчетена информация тук разбрах, че за да отида на борса след майчинство и да получавам малко повече пари трябва: 1во да напусна по взаимно съгласие. 2ро да бъда назначена в друга или в тази фирма (На друга длъжност) на изпитателен срок. 3то след минаване на повече от 5работни дни да бъда освободена по чл 71. Въпросът ми е на коя база се изчислява обезщетението за безработица. От Тези  24м по време на майчинство ли се изчислява размера на обезщетението и по какъв начин ? Благодаря
#1 | 17.10.2019, 14:32
Публикации: 6959 / 1021
По темата: Кодекс за социално осигуряване, чл. 54а -  54к и на страницата на НОИ http://www.nssi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso
Вижте т.10 от разясненията на НОИ.

Теоритично и един ден на новия договор е достатъчен, но наистина е добре да са повечко. Имайте предвид, че при кратки срокове (до месец-два), често правят проверки. Няма нищо незаконно, но всичко трябва да е добре обосновано с документи
#2 | 18.10.2019, 07:33
Публикации: 182 / 6
А от изчетената информация разбрахте ли колко месеца евентуално ще имате право на парично обезщетение от фонд "Безработица"?
Иначе, ако не напускате по взаимно съгласие също ще получавате малко повече в сравнение от нормативно определения размер за отглеждане на дете от навършването му на 1г до 2г. с разликата, че ще си ги отработвате и освен това ще имате защита от съкращение в по-дълъг период от срока на изплащане на обезщетение за безработица.
#3 | 18.10.2019, 17:44
Публикации: 3 / 0
Правото за колко месеца имам право на обезщетение се определя от натрупан през годините стаж.
#4 | 19.10.2019, 13:46
Публикации: 182 / 6
Е и, колко години осигурителен стаж с осигуряване за безработица имате след 31.12.2001г?
#5 | 19.10.2019, 13:52
Публикации: 3 / 0
А защо Ви интересува колко години стаж имам?
#6 | 19.10.2019, 14:01
Публикации: 182 / 6
За да си изясните варианта обезщетение за безработица по- приемлив ли е от варианта да се върнете на работа и да имате защита от съкращение?
#7 | 08.01.2020, 16:29
Публикации: 1 / 0
Здравейте , съдружник съм във фирма на длъжност управител.Имам стаж 11год. и са ме осигурявали на минималната заплата. На 10.01.2020 изтича втората година на майчинството ми, въпросът ми е мога ли да прехвърля дялът ми във фирмата на друго лице, да ме назначат във друга фирма на 1800 лв и след това да ме съкратят за да отида на ТБ?
И какъв би бил размерът на обезщетението от ТБ?
Благодаря
#8 | 08.01.2020, 17:05
Публикации: 42 / 0
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването.

#9 | 08.01.2020, 17:26
Публикации: 6959 / 1021
Здравейте , съдружник съм във фирма на длъжност управител.Имам стаж 11год. и са ме осигурявали на минималната заплата.
И какъв би бил размерът на обезщетението от ТБ?
Благодаря
Ако това "на длъжност управител" означава, че са Ви осигурявали по договор за управление за всички осигурителни рискове, вкл. и за безработица, добре. Поне ще имате шанс да имате право на обезщетение за безработица.
Ако  сте се осигурявали като СОЛ, шансовете Ви се свеждат до нула. Поне за първите 12 месеца след започване на рабона по трудов договор. При осигуряване като СОЛ няма осигуровки за безработица.
Ако все пак имате или придобиете право на обезщетение, то (в най-добрия случай) ще е според стажа с осигуровки за безработица от 2002г.насам и ще е 60% от средния осиг.доход от последните 24 месеца. Когато в този период влизат дни без осигуряване за безработица, като база се взема минималната работна заплата.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове