ДУК без възнаграждение

25.11.2019, 13:31 5406 11

25.11.2019, 13:31
Публикации: 112 / 2
Лице се осигурява по трудов договор на максималния размер от 3хил лв. Управител е по ДУК в друго дружество. В него не полага труд, упълномощил е друго лице да изпълнява управленските функции. Лицето по ДУК може ли да не се осигурява и да не получава доход в Дружеството, в което е управител? Упълномощеното лице също не получава доход, то подлежи ли на осигуряване?
#1 | 25.11.2019, 15:05
Публикации: 6 / 0
1.Може Дук да не се осигурява,след като вече е осигурен на максимума.
2.Лицето което изпълнява ролята на управител,след като не получава възнаграждение,също не се осигурява.
Така мисля аз.
#2 | 25.11.2019, 15:11
Публикации: 11932 / 2174
Лице се осигурява по трудов договор на максималния размер от 3хил лв. Управител е по ДУК в друго дружество. В него не полага труд, упълномощил е друго лице да изпълнява управленските функции.

А в Търговския регистър Управител е кой ?
#3 | 25.11.2019, 16:49
Публикации: 12 / 2
Лице се осигурява по трудов договор на максималния размер от 3хил лв. Управител е по ДУК в друго дружество. В него не полага труд, упълномощил е друго лице да изпълнява управленските функции. Лицето по ДУК може ли да не се осигурява и да не получава доход в Дружеството, в което е управител?

Е на какво да го осигурявате като е на максимума по ТД?
Не виждам защо друго лице управлява, при положение, че управителят би си внасял само данък.
Освен ако другото лице иска някакво осигуряване...
#4 | 25.11.2019, 17:53
Публикации: 112 / 2
А в Търговския регистър Управител е кой ?
В Търговския регистър е лицето с ДУК.
#5 | 25.11.2019, 17:53
Публикации: 112 / 2
Е на какво да го осигурявате като е на максимума по ТД?
Не виждам защо друго лице управлява, при положение, че управителят би си внасял само данък.
Освен ако другото лице иска някакво осигуряване...
И аз това казвам, но собствениците си имат друго виждана😉
#6 | 25.11.2019, 20:53
Публикации: 11932 / 2174
 В Търговския регистър е лицето с ДУК.

Получава се май, че управителят не управлява.
#7 | 25.11.2019, 22:25
Публикации: 9299 / 1557
Получава се май, че управителят не управлява.
И аз така то разбрах . Управителят не полага труд (?!?), упълномощил е друго лице да изпълнява управленските функции. - т.е. реално управлява съвсем друго лице, което не е вписано като управител в ТР, не получава възнаграждение за труда си и носи някаква отговорност за действията си (да не повярваш).
Да, ама управителят и дружеството са свързани лица и всяко отклонение от пазарните условия се санкционира от ЗКПО.  Да не коментирам управлението с "генерално" пълномощно. Лично аз, когато ми предстои сключване на договор с контрагент, първо си правя справка в ТР какъв е капитала, какъв е оборота, активите, печалбите и т.н и най-вече кой е собственика и кой управлява. Едва ли бих подписала каквото и да е с лице, което не е вписано като управител в ТР. Значи още на този етап има нещо гнило....
#8 | 26.11.2019, 09:24
Публикации: 11932 / 2174
Значи още на този етап има нещо гнило....

Ако това е начин / и ако той е допустим / за избягване на осигуровки сигурно щеше да си е доста често срещано явление.  :smile1:
В лекс има теми по този въпрос и питащата може да потърси там. Може да стане упълномощаване за извършване на някои определени управленски действия, може да се делегират права на друго лице като търговски пълномощник, но управител да упълномощи някого да е управител / без да е вписан в ТР / - едва ли. Пък и нека тези собственици се допитат до юрист . На какво ли не сме се нагледали обаче - май най - доброто е човек да не е толкова авантюристично настроен и да мисли и самият той.
#9 | 26.11.2019, 11:56
Публикации: 112 / 2
1.Може Дук да не се осигурява,след като вече е осигурен на максимума.
2.Лицето което изпълнява ролята на управител,след като не получава възнаграждение,също не се осигурява.
Така мисля аз.
До каква степен е законно лице по ДУК да не получава възнаграждение, ако извършва дейност?
#10 | 26.11.2019, 12:02
Публикации: 9299 / 1557
До каква степен е законно лице по ДУК да не получава възнаграждение, ако извършва дейност?
Не съм видяла никъде такава забрана.
Само дето по чл. 16 от ЗКПО това може да се третира като отклонение от пазарните условия, а според КСО осигуровки се дълат върху възнаграждението, но не по-малко от МОД за управител по съответната дейност.
#11 | 26.11.2019, 14:10
Публикации: 11932 / 2174
Управител е по ДУК в друго дружество.

В това друго дружество лицето съдружник ли е ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група