Здравейте!
Съпругата ми беше по майчинство 2 години, след което говори с работодателя си, че желае да продължи да гледа детето ни. Предложи му да си вземе първо полагащият и се платен годишен отпуск за 2-те години, след което да излезе в неплатен отпуск за отглеждане на дете. Работодателят я подтикна първо да използва неплатен отпуск, което тя направи. Използва 6-те месеца, които се полагаха на нея, след което аз подадох декларация, с която и прехвърлих полагащите ми се 5 месеца. Така, 11 месеца по-късно (които изтекоха миналия ден), тя вече трябваше да се върне на работа.
Уведоми работодателя си, че иска да напусне. Работодателят отказва да я пусне първо в полагащия и се платен отпуск. Но и отказва да изплати отпуска! Клаузата за напускане, която предлага, е "по взаимно съгласие". Това мен и съпругата ми ни устройва, но дори "при взаимно съгласие" според мен е длъжен да изплати натрупаната отпуска!
Какво правим в този случай?
И колко дни отпуск има право да ползва? Била е на минимална заплата, т.е. сега биха се изчислили на 560 лв, нали така?
ПП: съпругата ми не е подписвала никакви документи все още, не е подписвала ведомости за преведени суми за неползван отпуск, не е подписвала и заявления за ползване на платен отпуск. Т.е. не би трябвало някак "негласно" да са и занулили отпуските...
МОЛЯ за помощ.