Търговска дейност като ФЛ

17.12.2019, 00:13 1491 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.12.2019, 00:13
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Работя на трудов договор, като отделно извършвам търговска дейност като Физическо лице. Продавам стока чрез Еконт и Спиди, като за последната година имам поне 15хил.лв оборот, взет като наложени платежи. Разбрах, не доходите получени като наложени платежи са доказуеми и не е необходимо да имам касов апарат../ако бъркам, кажете/?!? На края на годината взимам разпечатка от Еконт и плащам 15% данък върху доходите като ФЛ до 30 Април следващата година.
Мога ли да продължавам да работя без касов апарат?
Вярно ли е, че трябва да вдигна осигуровките си по трудов договор, до максималния осигурителен праг от 3 хил.лв, при положение, че имам допълнителни доходи от търговска дейност?
В случай, че искам да отворя онлайн магазин, задължително ли е
да регистрирам фирма или мога да продължа като ФЛ?
Благодаря предварително!


#1 | 17.12.2019, 07:51
Публикации: 55 / 4
Промяната е от 01.01.2019

Съгласно чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ по реда на чл. 26 ал. 1-6 се облагат доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец.
чл.4 ал.3 т.2 от КСО  задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са и и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица

 По смисъла на КСО вие сте самоосигуряващо се лице и е трябвало да се регистрирате като СОЛ. По начина , по-който сте задали въпроса може да се предположи , че тази година ще платите 42.8% данък  след изравняване на осигурителния доход
#2 | 17.12.2019, 09:45
Публикации: 2 / 0
Промяната е от 01.01.2019

Съгласно чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ по реда на чл. 26 ал. 1-6 се облагат доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец.
чл.4 ал.3 т.2 от КСО  задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са и и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица

 По смисъла на КСО вие сте самоосигуряващо се лице и е трябвало да се регистрирате като СОЛ. По начина , по-който сте задали въпроса може да се предположи , че тази година ще платите 42.8% данък  след изравняване на осигурителния доход


Не разбирам какво искате да кажете? Защо да съм самоосигуряващо лице, при положение, че съм назначена на трудов договор и ми се плащат пълни осигуровки върху заплатата, която получавам? И как 42-43% данък?
Нали се плаща 15% данък върху доходите на ФЛ?
Може ли малко по-подробно да обясните?
Благодаря ви
#3 | 17.12.2019, 10:48
Публикации: 7233 / 1081
Щом имате И друга дейност, освен тази по ТД, трябва да се осигурявате и за нея . За целта трябва да се регистрирате (трябвало е вече да сте регистрирани!)  като СОЛ и да внасяте осигуровки минимум върху 560 лв месечно, а в края на годината да довнесете върху реалния доход.
Като се има предвид, че осигуровките са около 27% и 15% данък, май нещата наистина отиват към 42%
#4 | 17.12.2019, 11:53
Публикации: 1032 / 55
Няма да плащате осигуровки за доходите си като ФЛ,само ако по ТД ви осигуряват върху 3000лв.-максималния осиг.доход. Иначе са ви обяснили много точно, какво е трябвало да направите.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове